Vaveyla nedir, Vaveyla ne demek

Vaveyla; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Çığlık

"Vaveyla" ile ilgili cümle

  • "Mısır'ın değme ağıtçıları bile sanırım vaveylalarında benimle yarışa giremezlerdi." - Y. K. Karaosmanoğlu

Vaveyla hakkında bilgiler

Vaveyla, Sıla'nın 9 Ekim 2012'de Sony Müzik'ten yayınlanan dördüncü stüdyo albümüdür.

Albümde ikisi versiyon olmak üzere toplam 13 şarkı yer almaktadır. Müzisyenin daha önceki albümlerinin aksine sadece canlı enstrümanlara yer verilmiştir. Albüm, Babajim stüdyolarında kaydedilirken, mastering çalışmasını ise Tom Coyne üstlenmiştir. Albümdeki tüm yaylı kayıtlar, Bratislava Senfoni Orkestrası tarafından çalınmıştır.

"Açık Deniz" ve "Esaret" isimli şarkılar albümde iki farklı versiyonla yer almıştır. İkinci versiyonlar "(K)açık Deniz" ve "(C)esaret" şeklinde adlandırılarak tıpkı bir önceki albüm Konuşmadığımız Şeyler Var'daki "Kafa" ve "Kafoz" gibi kelime oyunu yapılmıştır. "(K)açık Deniz" ve "(C)esaret"in düzenlemeleri Burak Erkul ve Arzu Alsan ortaklığında yapılmıştır. Albümde ayrıca, daha önce Linet'in "Paylaşmak İstiyorum" isimli albümünde yer verdiği sözleri Sıla'ya, müziği Sezen Aksu'ya ait "Aslan Gibi" de ilk defa yer almıştır.

Albümün çıkış şarkısı olarak belirlenen "İmkansız", ilk olarak 2 Ekim 2012 tarihinde Turkcell'in müzik platformu turkcellmuzik.com.tr'de yayınlanmıştır.

 

Vaveyla anlamı, tanımı:

Vaveyla koparmak : Çığlık atmak.

Çığlık : Acı, ince ve keskin ses, feryat, figan.

Sıla : Gurbetteki bir kimse için doğup büyüdüğü ve özlediği yer. Bir süre ayrı kaldığı bir yere veya yakınlarına kavuşma.

Ekim : Yılın onuncu ayı, teşrinievvel. Ekme işi.

Müzik : Birtakım duygu ve düşünceleri belli kurallar çerçevesinde uyumlu seslerle anlatma sanatı, musiki. Bu biçimde düzenlenmiş seslerden oluşan eserlerin okunması veya çalınması.

Yayın : Radyo ve televizyon aracılığıyla halka sunulan, duyurulan, iletilen eser, program, neşriyat. Basılıp satışa çıkarılan kitap, gazete vb., neşriyat.

Dördüncü : Dört sayısının sıra sıfatı, sırada üçüncüden sonra gelen.

Stüdyo : Bir odalı daire. Fotoğrafçının çalıştığı oda, alan, fotoğrafçı işliği. Sinema, televizyon ve radyo için film çekilen, ses alınan ve yayın yapılmış olan yer. Sanat çalışmaları için düzenlenmiş oda.

Diğer dillerde Vaveyla anlamı nedir?

İngilizce'de Vaveyla ne demek? : shout, shouting

Almanca'da Vaveyla : n. Jeremiade

Rusça'da Vaveyla : n. вопль (M)