Kuskus nedir, Kuskus ne demek

Kuskus; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Un, süt, yumurta, bulgur ile yapılmış olan ufak ve yuvarlak taneler biçiminde kurutulmuş hamur

Kuskus hakkında bilgiler

Kuskus (Berberi: ⵙⴽⵙⵓ Sksu, Arapça: كسكس‎), Berberiler yemek, Mağrip ülkelerinde ana yemek olarak kabul edilen, nemli irmik buğdayının topçuklar halinde şekillendirilip buğday unuyla kaplanması yöntemiyle hazırlanan makarna türünden yemek. Topçuklar pişirilmeden önce yaklaşık bir mm çapında olur. İsrail'de de yaygın olan Levanten tarzında topçuklar daha kalındır, irmik yerine sert buğdaydan yapılır.

Kuskus, irmiğin üzerine bir süt ve su karışımının azar azar dökülmesiyle hazırlanır. Arada da bu karışıma un serpilir. Oluşan topaklar bir elekten geçirilir, temiz bir kumaş üzerine serpilip kurumaya bırakılır.

Bu şekilde hazırlanan kuskus, geleneksel olarak buharda uzun süre pişirilir. Ancak günlük hayatta vakit kazanmak için daha işlenmiş buğdaydan hazırlanan, hızlı pişirilen kuskus yaygın olarak kullanılır.

Kuskus, genellikle bir sebze veya et yahnisiyle birlikte servis edilir. Ancak sade, sıcak veya soğuk, tatlı veya meze olarak da yenebilir.

Kuskus anlamı, tanımı:

Kuskus çorbası : Kuskus kullanılarak yapılmış olan çorba.

 

Kuskus pilavı : Kuskus kullanılarak yapılmış olan pilav.

Yumurta : Kanatlı hayvanların çoğalmasını sağlayan kabuklu bir besin maddesi. Çorap onarmakta kullanılan, yumurta biçiminde, genellikle tahta veya mermerden kalıp. Bir dişinin vücudunda oluşan, yumurtlama ve döllenmeden sonra aynı türden bir canlı oluşturan hücre. Tavuk yumurtası. Er bezi.

Bulgur : Sert ve ufak taneler durumunda yağan kar, ebebulguru. Kaynatılıp kurutulduktan ve kabuğu çıkarıldıktan sonra kırılan buğday.

Ufak : Kısa bir süre. Makam, derece bakımından geri olan. Yaşça daha küçük olan. Önemsiz, çok az. Boyutları normalden küçük.

Yuvarlak : Kesin ve açık olmayan (söz, laf vb.). Top veya küre biçiminde olan, müdevver. Top veya küre biçiminde toparlak şey. Homoseksüel erkek.

Tane : Herhangi bir sayıda olan şey, adet. Bazı bitkilerin tohumu. Çekirdekli küçük meyve.

Biçim : Tarz. Herhangi bir şeyin benzeri. Biçme işi. Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Yakışık alan şekil, uygun şekil. Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl.

 

Kurut : Kurutulmuş süt ürünü.

Arapça : Sami dilleri ailesine giren ve Arap ülkelerinde kullanılan dil, Arabi. Bu dille yazılmış olan.

Kuskusa : Sıklamen çiçeği, cyelamen, primulaceae.

Kuskusgiller : Memeliler (Mammalia) sınıfının, keseliler (Marsupialia) takımının, iki ön dişliler (Diprotodontia) alt takımından, ince yapılı ve uzun kuyruklu, ağaçlarda yaşayan, bazısı kış uykusuna yatan türlere sahip bir familya. (Phalangeridae), (Yun. phalanx = parmak kemiği): Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının keseliler (Marsupialia) takımının iki-ön-dişlilier (Diprotodontia) alt-takımına giren bir familyası. İnce yapılı ve uzun kuyrukludurlar. Ağaçlarda yaşarlar. Bazısı kış uykusuna yatar. 40 kadar türü vardır. Benekli kuskus (Phalanger orientalis), tilki kuskusu (Trichosurus vulpecula ) kanatlı keseli (Petaurus sciureus ),keseli ayı (Phascolarctus cinerus ) iyi bilinen türleridir

Kuskuslu : Bencil.

Diğer dillerde Kuskus anlamı nedir?

İngilizce'de Kuskus ne demek? : [Couscous] n. cuscus, type of grain which is steamed and served with vegetables and meat

n. kouskous, kuskus

Fransızca'da Kuskus : couscous [le]