Zift nedir, Zift ne demek

Zift; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Katran ve diğer organik maddelerin buharlaşmasından veya damıtılmasından elde edilen, kolay kırılan, az ısı ile eriyen, katı, siyah, parlak madde, karasakız

"Zift" ile ilgili cümleler

  • "Sağ elinin iki parmağı sigara ziftinden kararmıştı." - M. Ş. Esendal

Kimya'daki anlamı:

Isıtıldığı zaman yavaş yavaş sıvılaşan ve katranın damıtılmasından veya kısmi buharlaştırılmasından geriye kalan siyah veya kahverengi bağlayıcı malzeme.

İngilizce'de Zift ne demek? Zift ingilizcesi nedir?:

pitch

Zift anlamı, kısaca tanımı:

Zift gibi : Simsiyah. çok acı.

Zift yesin : "ne yerse yesin" anlamında öfke bildiren bir söz.

Ziftin pekini yesin : Zift yesin.

Ziftleme : Ziftlemek işi.

Ziftlenme : Ziftlenmek işi.

Ziftlenmek : Yemek. Zift sürülmek, ziftle kaplanmak. Bir işten kendine yolsuz kazanç sağlamak.

Müft olsun da zift olsun : "kimileri bedava bulduklarında yenmeyecek şeyleri yerler, işe yaramayan şeyleri alırlar" anlamında kullanılan bir söz.

Katran : Organik maddelerden kuru damıtma yoluyla elde edilen, sıvı yağ kıvamında, kara renkte, ağır, is kokulu, suda erimeyen bir madde.

Diğer : Başka, özge, öteki, öbür.

Organik : Doğal yolla yapılan. Canlı, güçlü (ilişki). Organlarla ilgili, uzvi. Bir görevi yerine getirmekle yükümlü kuruluşla ilgili olan.

 

Madde : Duyularla algılanabilen nesne. Sözlük ve ansiklopedilerde tanımlanan, anlatılan kelime, ad veya konulardan her biri. Kendi içinde bütünlüğü olan anlatım. Para, mal vb. ile ilgili şey. Yasa, sözleşme, antlaşma vb. metinlerde, her biri başlı başına bir yargı getiren ve çoğu kez rakamla belirtilen bölüm. Bir cismi oluşturan öge, öz. Boşlukta yer kaplayan, bir kütlesi olan her türlü varlık, özdek. Molekül.

Buhar : Isı etkisiyle sıvıların ve bazı katıların dönüştükleri gaz durumu.

Kola : Kâğıt veya bez yapıştırmakta kullanılan kaynatılmış nişasta bulamacı. Gömlek, örtü vb. şeyleri kolalamakta kullanılan özel nişasta. Kolagillerden, Afrika'nın sıcak bölgelerinde yetişen ve kola cevizi adıyla anılan, çekirdekleri kahveden daha uyarıcı olan bazı içeceklerde ve hekimlikte kullanılan bir bitki (Cola acuminata). Kolalama. Bu bitkinin yaprağından çıkarılan kokulu bir maddeyle kokulandırılan ve içine şeker, karbonat katılarak yapılmış olan içecek.

Siyah : Baskıda başka harflerden daha kalın görünen harf türü. Kara, ak, beyaz karşıtı. Bu renkte olan.

Zift yakısı : Ziftle hazırlanan yakı.

Ziftimek : Ürünü elle toplamak, ayırmak. Ürünü elle toplamak. Mısırı tanelemek. Kilim dokurken ipin iki ucunu bağlayarak ilerlemek.

Ziftinmek : Yokluk çekiyormuş gibi davranıp birinden bir şey koparmaya çalışmak. Olduğu yerde kımıldanıp, ayak sürüyüp durmak.

Ziftlemek : Zift sürmek, ziftle kaplamak.

Diğer dillerde Zift anlamı nedir?

İngilizce'de Zift ne demek? : [Zygote intrafallopian transfer] n. sift

v. sift, garble, screen, winnow, riddle

n. bitumen, pitch

Fransızca'da Zift : poix [la]

Almanca'da Zift : n. Pech

Rusça'da Zift : n. смола (F), вар (M)