Terzil nedir, Terzil ne demek

Terzil; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Küçük düşürme

Terzil kısaca anlamı, tanımı:

Terzil etmek : Küçük düşürmek, rezil etmek.

Terzi : Giysi biçip diken kimse, dikişçi. Giysi dikilen yer, terzihane.

Terzilik : Terzinin yaptığı iş, dikişçilik.

Küçük : Niteliği aşağı olan, bayağı. Niceliği az olan. Değersiz, önemsiz. Yaşı daha az olan. Geri aşamada. Boyutları, benzerlerininkinden daha ufak olan, mikro, büyük karşıtı. Makam, rütbe, derece bakımından daha aşağı olan kimse. Küçük abdest. Kısık, parlak olmayan (ses).

Düşürme : Düşürmek işi.

Terziler : Aydın şehri, Umurlu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa şehrinde, Yenişehir belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale ilinde, Kirazlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Isparta ilinde, Aksu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Isparta ili, Yalvaç belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kocaeli ilinde, Derince ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kocaeli ilinde, Kandıra belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kütahya kenti, Aslanapa ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

Terzili : Çorum kenti, Sungurlu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kırıkkale şehri, Karacaoğlan nahiyesine bağlı bir bölge. Ordu şehrinde, Korgan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Ordu şehrinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Samsun şehrinde, Kolay bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat şehri, Salmanlı bucağına bağlı bir bölge.

 

Diğer dillerde Terzil anlamı nedir?

Rusça'da Terzil : n. унижение (N), надругательство (N)