Bedesten nedir, Bedesten ne demek

Bedesten; kökeni farsça dilinden gelmektedir.

  • Kumaş, mücevher vb. değerli eşyaların alınıp satıldığı kapalı çarşı

"Bedesten" ile ilgili cümleler

  • "Bedestende kötü şeyler arasına karışmış antika mallar gibi bunları seçmek de herkesin işi değil." - N. Hikmet

Bilimsel terim anlamı:

Değerli eşyanın satıldığı yer. bk. kapalı çarşı.

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Kırıkkale şehri, Yahşihan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

Bedesten hakkında bilgiler

Bedesten, Farsça’dan gelen ve aslında “Bedestan” olan bu kelime değerli, kıymetli kumaşlar, mücevherler ve buna benzer eşyanın satımına mahsus üstü kapalı, mahfuz çarşıların bütününe verilen addır.

Aslında ilk yerleşimler çoğunlukla kervansaraylar şeklinde olmuştur Zamanla kervansaraylardan bazıları cami, pazar, eczane v.b. eklenerek kervansaray külliyelerine dönmüş, bu külliyelerin etrafında da iskan oluşmuştur. Bir yanlışlık olarak çoğunlukla bu kervansaraylar daha sonra bedesten olarak adlandırılmışlardır. Çoğunlukla aynı tür esnafın bulunduğu ve düzenli, sıralı olarak yerleşmiş dükkanlar ( Farsça Arasta= sıralı düzenli) Arasta, birden fazla meslek gurubunu barındıran alış veriş yerleri de çarşı, bedesten olarak tanımlanmaktadır.

 

Osmanlıda, kumaş, mücevher ve çeşitli kıymetli eşyaların alım satımının yapıldığı, eşit büyüklükte kubbelerle örtülü, bir çeşit kapalı çarşı olup bu yapıların ilk örneklerine 13. yüzyıl başlarında Anadolu’da rastlanmıştır. Anadolu'da bilinen ve bugün hala kullanımda olan en eski Bedesten Kahramanmaraş'tadır.

Bedestenler zamanlarında önemli birer iktisadi kuruluştu. O devirde, günümüzdeki banka ve borsaların görevini de görürdü.

Bedesten kısaca anlamı, tanımı:

Kumaş : Pamuk, yün, ipek vb.nden makinede dokunmuş her türlü dokuma. Varlığı ve kişiliği oluşturan nitelik veya malzeme.

Mücevher : Değerli süs eşyası.

Değerli : Değeri olan veya değeri yüksek olan, kıymetli, kıymettar.

Eşya : Türlü amaçlarla kullanılan, insan yapısı, taşınabilir cansız nesneler.

Kapalı : Başı örtülü (kadın). Bulutlu, karanlık (hava). Açık olmayan (giyecek). Gizli, saklı. Çalışma süresi sona ermiş (iş yeri). Geçilmez durumda olan. Açık ve kesin söz kullanmadan söylenen, müphem. İçe dönük yaradılışta olan. Dış çevreyle ilişki içerisinde olmayan. Kapanmış olan, açılmamış, açık karşıtı.

Çarşı : Dükkânların bulunduğu alışveriş yeri.

Farsça : İran devletinin resmî dili, Acemce. Bu dille yazılmış olan.

Kelime : Anlamlı ses veya ses birliği, söz, sözcük.

Kıymetli : Değerli.

Benzer : Nitelik, görünüş ve yapı bakımından bir başkasına benzeyen veya ona eş olan, benzeri, müşabih, mümasil. Benzeşim. Bazı önemsiz veya tehlikeli sahnelerde asıl oyuncunun yerine çıkan, yapı ve yüz bakımından bu oyuncuyu andıran kimse, dublör.

Satım : Satış.

Mahfuz : Saklanmış, korunmuş, korunan, saklı.

Yerleşim : Yerleşme, iskân.

Diğer dillerde Bedesten anlamı nedir?

İngilizce'de Bedesten ne demek? : covered bazaar

Almanca'da Bedesten : der Antiquitätenbasar