Ağustos nedir, Ağustos ne demek

 • Yılın sekizinci ayı

Ağustos hakkında bilgiler

Ağustos, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 8. ayı olup 31 gün çeker. Türkçede bu aya "Harman ayı", "Lobut ayı" da denir. Kimi yerlerde bu ay için "Temmuz" ayı gibi "Orak ayı" dendiği de olur.

Ağustos adının İngilizce karşılığı olan "August", bir rivayete göre, Roma İmparatoru Caesar Augustus’a ithafendir. Bir rivayete göre, Augustus da, tıpkı Julius Caesar’ın ayı Temmuz gibi (Julius’dan kaynaklanan July: Temmuz) kendi ayının da 31 gün çekmesini istediği için Ağustos ayında 31 gün vardır. Augustus, Cleopatra’nın öldüğü zamana denk geldiği için, bu ayın, takvimde bulunduğu yere yerleştirilmesini istemiştir. Augustus bu aya adını vermeden önce ağustos ayı, Mart ayı ile başlayan Roma takviminde altıncı ay olduğu için, Latince "Sextilis" olarak adlandırılmaktaydı.

Ağustos ile ilgili Cümleler

 • Ağustos ayında boğucu bir gecede iş için yeni bir tiyatro açıldı.
 • Hindistan'ın Bağımsızlık Günü, Ağustosun on beşinde kutlanıyor.
 • Anime yönetmeni Satoshi Kon, kırk yedinci doğum gününden kısa süre önce 24 Ağustos 2010 tarihinde pankreas kanserinden öldü.
 • Şimdi ve ağustos arasında bir gün Londra'ya gitmek zorundayım.
 • Gelecek Cumartesi, yani 25 Ağustos'ta bir parti düzenlenecek.
 • En iyi meteor yağmurlarından biri Perseids'tir, Ağustos ayında olur.
 • Geçen yıl 4 Temmuz'dan 12'sine, 30 Temmuz'dan da 5 Ağustos'a kadar otelinizde kaldım.
 • Ağustos ayı sonlarında İtilâf Devletleri, Paris'i ele geçirdi.
 • Ağustosböceği antik çağlardan beri ilgisizliği temsil etmiştir.
 • Geçen yıl 4 Temmuz'dan 12'sine, 30 Temmuz'dan da 5 Ağustos'a kadar otelinde kaldım.
 

Ağustos tanımı, anlamı:

Ağustosta beyni kaynayanın zemheride kazanı kaynar : "yazın çalışan kışın rahat eder" anlamında kullanılan bir söz.

Ağustosta gölge kovan zemheride karnın ovar : "elinde fırsat varken geleceğini sağlamaya gayret göstermeyip eğlenceye, keyfe dalan kimse sonunda aç kalır ve perişan olur" anlamında kullanılan bir söz.

Ağustos böceği : Eş kanatlılardan, erkeği yazın karnının altındaki özel bir organdan kesik ve sürekli ses çıkaran bir böcek, orak böceği (Cicada plebeja).

Ağustos böcekleri : Genç sürgünlerden öz su emerek tarım ve orman bitkilerine zarar veren birçok türün bulunduğu eş kanatlılar familyası.

Ağustosun yarısı yaz yarısı kıştır : "ağustos ayının ortalarında yaz sıcakları azalır, serinlik başlar" anlamında kullanılan bir söz.

Sekizinci : Sekiz sayısının sıra sıfatı, sırada yedinciden sonra gelen.

Takvim : Bir yılın günlerini, aylarını, sayılı günlerini gösteren, değişik biçimlerde yapılmış çizelge veya defter. Yapılacak bir işin türlü evrelerini zamana bağlı olarak gösteren program. Zamanı yıllara, aylara ve günlere ayıran yöntem.

Çeker : Bir tartma aletinin kaldırabildiği ağırlık miktarı.

Türkçe : Genel Türk dili. Türkiye Türkçesi.

 

Deni : Alçak, kötü, kişiliksiz (kimse).

İngilizce : Hint-Avrupa dil ailesinden, İngiltere'de, biraz farklı biçimiyle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve İngiliz uygarlığını benimsemiş olan ülkelerde kullanılan dil, İngiliz İngilizcesi. Bu dille yazılmış olan.

Rivayet : Söylenti. Bir olay, bir haber veya sözü nakletme.

Ayı : Memelilerin etobur takımından, beş parmaklı, tabanlarına basarak yürüyen, yurdumuzda boz türü bulunan, iri gövdeli hayvan, kocaoğlan (Ursus arctos). Kaba saba olan insanlar için kullanılan bir seslenme sözü.

Diğer dillerde Ağustos anlamı nedir?

İngilizce'de Ağustos ne demek? : n. August, eighth month of the Gregorian calendar

Almanca'da Ağustos : n. August

Rusça'da Ağustos : n. август (M)

adj. августовский