Yosma nedir, Yosma ne demek

Yosma; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

"Yosma" ile ilgili cümle

  • "Bir yosma geçiyor kaldırımdan / Küfürler, şarkılar, türküler, laf atmalar" - O. V. Kanık

Yerel Türkçe anlamı:

Oynak, albenili.

Güzel

Korkusuz, çekincesiz.

Güzel, çok güzel.

Yosma isminin anlamı, Yosma ne demek:

Kız ismi olarak; Zarif, kıymetli. Edalı, işveli. Şen, güzel.

Yosma hakkında bilgiler

Yosma, 1984 yapımı sinema filmi.

Askerlik arkadaşı Kerem'e (Tarık Akan) bir iş bulmuştur. O da annesi ile iki kardeşini alıp İstanbul'a gelir. İstanbul'da bir rastlantı ile Pınar (Ahu Tuğba) adlı genç bir kızı kurtarır. Pınar telefonlu bir hayat kadınıdır. İki genç arasında ilişki başlar, Kerem, Pınar'ı tuzağa düşüren Selim'in elinden çekip alır. Fakat İstanbul aileye yaramamıştır. Kerem'in erkek kardeşi trafik kazasında ölür, kız kardeşi de kötü yola düşer. Kerem, Pınar ve annesini alıp yeniden memleketine dönmeye karar verir. Dönüş yolunda Selim'in adamları tarafından öldürülür.

Yosma tanımı, anlamı:

Kadın : Erişkin dişi insan, hatun, hatun kişi, zen. Bayan. Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan. Hizmetçi bayan.

Kaldırım yosması : Hayat kadını.

 

Yosmaca : Yosmaya yaraşır bir biçimde, yosma gibi.

Yosmalık : Yosma olma durumu, yosmaca davranış.

Fettan : Fitneci, karıştırıcı. Gönül ayartıcı, cilveli.

Sinema : Herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir ekran veya perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işi. Film göstermeye yarayan özel bir makineyle görüntülerin beyaz perdeye yansıtıldığı salon veya yapı. Güzel sanatların dalı olarak yansıtılmaya uygun olan filmleri gerçekleştirme ve yaratma sanatı, beyaz perde, yedinci sanat.

Film : Fotoğrafçılıkta, radyografide ve sinemacılıkta resim çekmek için kullanılan, selülozdan, saydam, bükülebilir şerit. Bir oyunun bütününü taşıyan şerit veya şeritlerin bütünü. Sinemalarda gösterilen eser. Camlara yapıştırılarak içerinin görünmesini engelleyen bir tür ince yaprak.

Askerlik : Asker olma durumu, askerlik hizmeti, bayrakaltı, askeriye.

Arkadaş : Birbirlerine karşı sevgi ve anlayış gösteren kimselerden her biri, bacanak, eş, yâren, yoldaş. Bir ortamda birlikte bulunanlardan her biri, hempa, refik.

Kerem : Bağış olarak verme, iyilik, cömertlik, eli açıklık, lütuf. Soyluluk, ululuk, büyüklük, asalet.

Anne : Çocuğu olan kadın, ana, valide, kocakarı, mader, nene, aba. Yavrusu olan dişi hayvan.

Şen : Teklik ikinci kişiyi gösteren söz.

Güzel : Soyluluk ve ahlaki üstünlük düşüncesi uyandıran. Beklenene uygun düşen ve başarı düşüncesi uyandıran. Güzel kız veya kadın. Görgü kurallarına uygun olan. Sakin, hoş (hava). Güzellik kraliçesi. Göze ve kulağa hoş gelen, hayranlık uyandıran, çirkin karşıtı. Okşayıcı, aldatıcı, kandırıcı. İyi, hoş. Adamakıllı, şiddetli. Pek iyi, doğru. Hoşa giden, beğenilen, iyi, doğru bir biçimde.

 

Yosmak : Karşılaştırmak, benzetmek: Beni kendine yosma! Yeğlemek: Künk, demir boruya yosulmaz. Saman, toprak vb. kürek ya da yaba ile ileri itmek. Deşmek, dağıtmak. Benzetmek, karşılaştırmak. Yığını dağıtmak. Düzeltmek, yaymak. Yerleştirmek, bastırmak. Kıyas etmek, benzetmek, benzetmeğe çalışmak, sanmak.

Diğer dillerde Yosma anlamı nedir?

İngilizce'de Yosma ne demek? : n. cocotte, coquette, jade

Fransızca'da Yosma : jeune femme d'une beauté provocante, coquette

Almanca'da Yosma : hübsch, lieblich, kokett, das Frauenzimmer

Rusça'da Yosma : n. кокетка (F), красотка (F)