Arkadaş nedir, Arkadaş ne demek

"Arkadaş" ile ilgili cümleler

 • "Nedret'in arkadaşları bizi nezaketen davet ettiler." - M. Yesari

Yerel Türkçe anlamı:

Karı, eş.

Eş, karı.

Arkadaş isminin anlamı, Arkadaş ne demek:

Erkek ismi olarak; Birbirlerine karşı sevgi ve anlayış gösteren kimselerden her biri. Bir ortamda birlikte bulunanlardan her biri.

Arkadaş anlamı, tanımı:

Arkadaş olmak : Bir kimseyle yakın ilişki kurmak.

Arkadaş canlısı : Arkadaşlığa değer veren, arkadaşlarına çok düşkün (kimse), dost canlısı.

Can arkadaşı : Can dostu.

Dava arkadaşı : Aynı ülküyü benimseyenlerden her biri.

Hayat arkadaşı : Eş.

Kadeh arkadaşı : Birlikte içki içilen kimse.

Mahalle arkadaşı : Aynı mahallede oturan komşu veya dost.

Silah arkadaşı : Aynı ülküyü benimseyen kimseler. Birlikte savaşanlardan her biri.

Arkadaş değil arka taşı : "sözüm ona arkadaş ama çok zarar veriyor" anlamında kullanılan bir söz.

Arkadaşça : İçtenlikle, dostça. Arkadaş olarak.

Arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim : "kişi kendisine uygun kimselerle arkadaşlık kuracağı için arkadaşını tanıdığımızda o kişinin de kimliğini öğrenmiş oluruz" anlamında kullanılan bir söz.

 

Arkadaşlık : Arkadaş olma durumu, arkadaşa yakışır davranış, omuzdaşlık, ünsiyet.

Arkadaşlık etmek : Huyları ve düşünceleri birbirine uymak. bir süre beraber bulunmak, birlikte gitmek, eşlik etmek, refakat etmek. bir işte birlikte bulunmak.

Kadeh arkadaşlığı : Birlikte içki içilen kimseyle oluşan dostluk.

Kişi arkadaşından bellidir : "bir kimsenin nasıl bir kişi olduğunu öğrenmek isteyen, arkadaşının kimliğine bakmalıdır" anlamında kullanılan bir söz.

Sevgi : İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu.

Anlayış : Anlama yeteneği, feraset, izan, zekâ. Hoş görme, hâlden anlama. Anlama işi, telakki. Bir toplum veya topluluktaki bireylerde görüş ve inanış etmenlerinin etkisiyle beliren düşünme yolu, düşünüş biçimi, zihniyet, mantalite. Benzerlerinden ayıran özellik, konsept.

Gösteren : Gösterilenle birleşerek göstergeyi oluşturan ses veya sesler bütünü.

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

Bacanak : Dost, arkadaş. Eşleri kardeş olan erkeklerin birbirine göre durumu.

Yoldaş : Eşlerden her biri. Arkadaş, dost. Ortak bir görüşü benimseyenlerden her biri. Yol arkadaşı.

Ortam : Bir topluluğun veya toplulukların hareket alanı, platform. Nesnel ve toplumsal yönlerle bazen kişinin iç dünyasını da kapsayan yakın çevre, vasat. Canlı bir varlığın içinde bulunduğu doğal veya maddi şartların bütünü. Bir kimsenin veya bir insan topluluğunun yaşayışını etkileyen ruhsal, toplumsal ve kültürel etkilerin bütünü.

Arkadaş değil, arka taşı : “sözüm ona arkadaş ama çok zarar veriyor” anlamında kullanılan bir söz.

 

Arkadaş hücreleri : Kapalı tohumlu bitkilerde, odun borusu hücrelerinin yanında bulunan özelleşmiş parankima hücreleri.

Arkadaşını söyle, kim olduğunu söyleyeyim : “kişi kendisine uygun kimselerle arkadaşlık kuracağı için arkadaşını tanıdığımızda o kişinin de kimliğini öğrenmiş oluruz” anlamında kullanılan bir söz.

Arkadaş ile ilgili Cümleler

 • Dünyadan beklentim kitap okumak bilgi dağarcığımı genişletmek, insanları anlayabilmek ve onlarla arkadaş olabilmek fakat bunlar olmazsa da çok üzülmem çünkü yalnızlığı da seviyorum.
 • Eski bir arkadaşıma bir e-posta gönderdim. Son kez karşılaşmamız iki yıl önce olduğu için bir süre görüşmedik ve o zamandan beri birbirimizle temas kurmadık.Ondan henüz bir cevap yok. Endişelenmeye başlıyorum.
 • Nasıl olsa Mary'ler beni sevmiyor, nasıl olsa yeterli param yok, nasıl olsa arkadaş bırakmadınız, nasıl olsa annemi ve babamı hayal kırıklığına uğrattım hâlâ nasıl dayanabiliyorum?
 • Köpeğimin adı Belysh. Bu yaz ona pençesini çıkarmasını öğrettim. Her sabah erkenden kalkıp onu besliyorum. Sonra yürüyüşe çıkarız. O beni diğer köpeklerden korur. Ben bisiklet sürmeye gittiğimde, o yanımda koşuyor. Onun bir arkadaşı var, adı Chernyshka. O onunla oynamaktan hoşlanıyor. Belysh çok kibar ve zeki bir köpek.
 • İlk olarak bir C kursu aldığım zaman sınıfta açıklanan tek bir şeyi anlayamadım. Allah'a şükür ki bütün topluluğun nasıl çalıştığını bana açıklamak için bir programcı olan bir arkadaşım var.
 • Kız arkadaşlarım benimle ahbaplık etmeyi ve fikirlerimi kabul etmeyi zevklerine ve rahatlarına aykırı buldular. Hoş tutulan bir oyuncak olmak onlara insan olmaktan daha kolay ve cazip geliyordu.
 • Dün hoca başka bir sitede ne diyor: ''Sana zarar veremezdim ama başka şeyler yapabilirdim ve yaptım.'' demek istiyor ki işsiz, arkadaşısız ve gelirsiz bırakabildim
 • Ben insanım kızabilirim acele edebilirim banka sırasında beklemekten sıkılabilirim güzel bayanlarla arkadaş olmaktan hoşlanabilirim sizce burada yanlış olan nedir?
 • Oda arkadaşım yirmi yaşında ve ben bir hafta öncesine kadar bir klitorisin ne olduğunu bilmiyordum. O, onun bilgi eksikliğinin onun bir gey olmasından dolayı aşikar olduğunu düşünüyor, fakat bana sökmez. Sanırım bu burada halk eğitim sisteminin ne kadar boktan olduğunu göstermeye yeter.
 • Onun arkadaşlarının hepsi vücut yastığıydılar,ve onunkilerinin hepsi oyuncak bebektiler;böylece bir ölüyü canlandırmaya olan düşkünlüklerine yapıştılar.Fakat onların cansız nesne olmamalarından fakat kompleks duyguları olan insanlardan dolayı onların ilişkileri bazen gergindi.

Diğer dillerde Arkadaş anlamı nedir?

İngilizce'de Arkadaş ne demek? : n. friend, pal, buddy, bud, fellow, companion, mate, comrade, associate, bedfellow, brother, chap, chum, compeer, consociate, familiar, feller, sidekick; helpmate, helpmeet

Fransızca'da Arkadaş : compagnon [le], ami/e [le][la], camarade [le][la]

Almanca'da Arkadaş : n. Freund, Freundchen, Gefährte, Genosse, Geselle, Gesellschafter, Kamerad, Kumpan, Maat, Kommilitone

Rusça'da Arkadaş : n. товарищ (M), приятель (M), подруга (F), компаньон (M), сотоварищ (M)

adj. приятельский