Arkadaşlık nedir, Arkadaşlık ne demek

 • Arkadaş olma durumu, arkadaşa yakışır davranış, omuzdaşlık, ünsiyet

"Arkadaşlık" ile ilgili cümle örnekleri

 • "Kısa zamanda unutamayacağım arkadaşlıklar kazandım." - T. Buğra

Arkadaşlık hakkında bilgiler

Arkadaş, eski Türklerde askerler savaşırken arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kaya veya taşa vererek ok atarlarmış. Genelde bozkır hayatı yaşadıkları için bu sırt dayanan nesne genel olarak bir taş veya kaya olurmuş. Yıllar sonra bu sırt dayanan taşın ismi "arka-taş" iken arkadaş şeklinde yerleşmiş , bugün de iletişim içinde olunan ve samimiyetine güvenilen kişilere verilen isimdir.

Arkadaşlık ile ilgili Cümleler

 • Fakültede dört yıl boyunca arkadaşlık yaptığım gençle, okulum biter bitmez evlendik.
 • Biliyorum maddi olarak ve arkadaşlık bağları olarak çok güçlüyüz ben bu maddiyatı ve arkadaşlığı iyi şeylerde kullanamaz mıyım sandınız?
 • Arkadaşlık sadece benim istememle olmaz onun da yürekten istemesi lazım.
 • Şirket politikası, farklı mevkilerdeki meslektaşları arkadaşlık etmekten men ediyor.
 • Salakça bir yanlış anlaşılma yüzünden uzun yıllar süren arkadaşlıkları bitti.
 • Başka kadınlarla arkadaşlık etmek istedim çünkü Mary beni çabuk unuttu ama Mary'i gerçekten sevdim ve tek kalbim onda yandı.
 • Hatta senin hataların sana olan saygımı azaltmaz, ve arkadaşlıkta önemli olan budur.
 • Erkekler ve kadınlar arasında arkadaşlık olamaz. Tutku, düşmanlık, aşk, aşırı sevgi olabilir ama dostluk asla.
 • Facebookdaki arkadaşlık isteğini kabul ettiğin için teşekkür ederim.
 • Siz arkadaşlık bağları kuvvetli olan kişilersiniz ve bazı şeyleri önceden hissettim ve de saygısızlık yapmak istemedim.
 

Arkadaşlık anlamı, tanımı:

Arkadaş : Birbirlerine karşı sevgi ve anlayış gösteren kimselerden her biri, bacanak, eş, yâren, yoldaş. Bir ortamda birlikte bulunanlardan her biri, hempa, refik.

Arkadaşlık etmek : Huyları ve düşünceleri birbirine uymak. bir süre beraber bulunmak, birlikte gitmek, eşlik etmek, refakat etmek. bir işte birlikte bulunmak.

Kadeh arkadaşlığı : Birlikte içki içilen kimseyle oluşan dostluk.

Durum : Duruş biçimi, konum, tavır. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri. Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon.

Yakış : Yakma işi.

Davranış : Organizmanın uyaranlar karşısındaki tepkilerinin bütünü. Dıştan gözlemlenebilecek tepkilerin toplamı. Davranma işi, tutum, davranım, muamele, hareket.

Omuzdaşlık : Omuzdaş olma durumu, ayaktaşlık, tesanüt, hempalık.

Ünsiyet : Alışkanlık.

Türk : Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, Türkçenin değişik lehçelerini konuşan soy ve bu soydan olan kimse. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse.

 

Asker : Yurdunu iyi koruyan, kahraman özelliği taşıyan. Askerlik görevi veya ödevi. Topluluk düzenine saygısı olan, disiplinli. Orduda görev yapan erden generale kadar herkes. Er.

Diğer dillerde Arkadaşlık anlamı nedir?

İngilizce'de Arkadaşlık ne demek? : n. friendship, comradeship, company, companionship, fellowship, good fellowship, amity, association, camaraderie, friendliness

Fransızca'da Arkadaşlık : camaraderie [la], copinerie [la]

Almanca'da Arkadaşlık : n. Freundschaft, Kameradschaft, Kameradschaftlichkeit, Liebe

Rusça'da Arkadaşlık : n. товарищество (N), приязнь (F)

adj. товарищеский