Maraton nedir, Maraton ne demek

Maraton; bir spor terimidir. kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

 • 42,195 metrelik en uzun yol koşusu
 • Sabır gerektiren uzun iş.

Bilimsel terim anlamı:

[Bakınız: maraton koşusu]

Maraton hakkında bilgiler

Maraton, atletizmde uzun mesafeli (42,195 m), sert tabanlı yollarda yapılmış olan mukavemet koşusudur. Adı eski Yunanistan'daki Marathon Savaşı'ndan gelir. İlk kez 1896'da düzenlenen Atina Olimpiyat Oyunları'nda koşuldu, 1924 yılında 42.195 m olması benimsendi. Uluslararası amatör atletizm federasyonu 1992 yılından itibaren 21.100 m'de yarı maraton dünya şampiyonası düzenlemeye başladı. Maraton parkurları aynı nitelikte olmadığı için dünya rekoru kaydı tutulmaz, sadece en iyi derece vardır.

Maraton ile ilgili Cümleler

 • Belki Tom'a seninle maraton koşturabilirsin.
 • Bu bir maraton, sürat koşusu değil.
 • Fakuoka Maratonu pazar günü düzenlendi.
 • Ali maratonu bitirmedi.
 • Ben bir maraton koşucusu değilim.
 • Maraton organizatörleri, hava şartları gözetilmeksizin, organizasyonun devam edeceğini söyledi.
 • Acele etmeyin. Bu bir maraton, sürat koşusu değil.
 • Bir maraton yarışı için güzel bir gün değil mi?
 • Maratona katılacağız.

Maraton kısaca anlamı, tanımı:

Maratoncu : Maratonda yarışan sporcu.

Metrelik : Uzunluğu herhangi bir metre olan.

Sabır : Acı, yoksulluk, haksızlık vb. üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan onların geçmesini bekleme erdemi, dayanç. Olacak veya gelecek bir şeyi telaş göstermeden bekleme.

 

Gerek : Gerçekleşmesi zorunlu olarak beklenen, lazım. İcap.

Atletizm : Beden gücünü, çevikliği, yetenekleri geliştirmeye yarayan koşu, atlama, ağırlık kaldırma, atma vb. tek başına yapılmış olan bireysel sporların genel adı.

Mesafe : Ara, aralık, uzaklık. İlişkilerde çok içten olmama durumu, resmiyet. Uzaklık.

Sert : Titizlikle uygulanan, sıkı. Ciğerlerden gelen havanın ağız boşluğundaki tam kapalı veya yarı kapalı engellere çarpmasıyla oluşan (ünsüz), titreşimsiz, süreksiz, ötümsüz, tonsuz, sedasız. Sarsıcı niteliği olan, çarpıcı, keskin, hafif karşıtı. Kolay dayanılmayan, zor katlanılan, etkili, yumuşak karşıtı. Gönül kırıcı, katı, ters. Esnekliği az olan, kolayca eğilip bükülmeyen. Güçlü kuvvetli. Bağışlaması, hoşgörüsü olmayan. Gönül kırıcı, katı, ters bir biçimde. Hırçın, öfkeli, hiddetli. Çizilmesi, kırılması, buruşması, kesilmesi veya çiğnenmesi güç olan, pek, katı, yumuşak karşıtı.

Tabanlı : Tabanı olan.

En : Hayvanlara veya eşyaya vurulan damga, işaret. Başına geldiği sıfatların üstün derecede olduğunu gösteren kelime. Bir yüzeyde boy sayılan iki kenar arasındaki uzaklık, genişlik, boy, uzunluk karşıtı.

Uzun : Başlangıcı ile bitimi arasında fazla zaman aralığı olan, çok süren. İki ucu arasında fazla uzaklık olan, kısa karşıtı. Ayrıntılı. Ayrıntılı olarak, derinlemesine.

Yol : Gidiş çabukluğu, hız. Hile, tuzak. Gaye, uğur, maksat. Karada, havada, suda bir yerden bir yere gitmek için aşılan uzaklık, tarik. Bir amaca ulaşmak için başvurulması gereken çare, yöntem. Kumaşta bulunan çizgi. Karada insanların ve hayvanların geçmesi için açılan veya kendi kendine oluşmuş, yürümeye uygun yer. Kez, defa. Yolculuk. İçinden veya üstünden bir sıvının geçtiği, aktığı yer. Davranış, tutum, gidiş veya davranış biçimi. Genellikle yerleşim alanlarını birbirine bağlamak için düzeltilerek açılmış ulaşım şeridi. Düğünde, oğlanevinin kızevine verdiği para, mal veya armağan. Uyulan ilke, sistem, usul, tarz, tarik.

 

İş : Sürme. Dumanın değdiği yerde bıraktığı kara leke. Yakıtın tam yanmamasından oluşan, dumanla yükselen kömürleşmiş tanecikler.

Maraton koşusu : Yumuşak yollar dışındaki ana yollar üzerinde yarışılan 42.195.5 m. lik en uzun yol koşusu.

Diğer dillerde Maraton anlamı nedir?

İngilizce'de Maraton ne demek? : [maratón (m) ] n. marathon, long-distance race; foot race that usually lasts approximately 26 miles, race of 42.195 Km; long contest of endurance

n. marathon

Fransızca'da Maraton : marathon [le]

Rusça'da Maraton : n. марафон (M)