Anne nedir, Anne ne demek

Anne anlamı, tanımı:

Anne olmak : Kadın, çocuk sahibi olmak.

Anneanne : Annenin annesi.

Babaanne : Babanın annesi.

Büyükanne : Nine.

Cicianne : Üvey anne. Bazı çocukların, büyükannelerine veya o yaştaki kadın yakınlarına verdikleri ad.

Hanımanne : Kaynana. İhtiyar kadınlara bir seslenme sözü.

Sütanne : Bir çocuğun, annesi dışında sütünü emmiş olduğu kadın, sütana, sütnine.

Üvey anne : Öz olmayan anne, analık, üvey ana, cicianne. Çocuğuna kötü davranan anne.

Anneannelik : Anneanneye yakışan davranış. Anneanne olma durumu.

Annelik : Anne olma niteliği veya durumu, analık. Anneye yakışan davranış.

Annelik etmek : Annelik görevini yapmak. anne gibi ilgi ve yakınlık göstermek.

Kadın : Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan. Bayan. Hizmetçi bayan. Erişkin dişi insan, hatun, hatun kişi, zen.

Valide : Anne.

Kocakarı : Anne. Yaşlı kadın.

Mader : Ana, anne.

Nene : Anne. Nine.

Yavru : Bir şeyin küçüğü. Yeni doğmuş hayvan veya insan. Çocuk, evlat. Güzel, alımlı genç kız.

Hayvan : Kızılan bir kimseye söylenen bir söz. Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse). At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık. Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık.

 

Dişi : Verimli, doğurgan. Girintili ve çıkıntılı olarak bir çift oluşturan nesnelerden girintili olan. Yumuşak, kolay işlenen (maden). Erkeği tarafından döllenecek biçimde oluşmuş (hayvan veya bitki). Yumurta oluşturan veya yavru doğuran (birey). Kadın. Şuh, işveli, çekici.

Anne ile ilgili Cümleler

  • Küçük kedi yavruları süt üretmeye teşvik etmek için annelerinin karnını ovarlar, bu yüzden yetişkin kediler seni ovduklarında bu seninle mutlu ve rahat oldukları anlamına gelir- tıpkı sen onların anneleriymişsin gibi.
  • Naberejnıye Çelnı polisi kırk dokuz yaşında bir adamı tutukladı, adam elinde bir el bombasıyla polisten o sıra Türkiye'de tatil yapan annesini getirmesini talep etti.
  • Ya ben kimseye kendimi kakalıyacak birisi değilim!!! Evlilikde böyle yapılmaz!!! Annenle aynı anda duydum evleniceğimizi!!! Ya sen manyakmısın nesin ya!!! Sen beni sevmiyorsun bile!!!
  • Nasıl olsa Mary'ler beni sevmiyor, nasıl olsa yeterli param yok, nasıl olsa arkadaş bırakmadınız, nasıl olsa annemi ve babamı hayal kırıklığına uğrattım hâlâ nasıl dayanabiliyorum?
  • "Yakında soğuk olacak." dedi anne yarasa. "Daha ılık bir yere uçacağız ve bütün kış orada kalacağız. Göçün anlamı budur. Diğer yarasalarla buluşacağımız mağaraya yolculuk edeceğiz. Bu bizim için harika bir zaman."
  • 1935'de bir yazar, annesi tarafından sağlanan fonla bir şiir kitabı yayımlattı. İthaf yazısında, onun kitap müsveddesini kabul etmeyen tüm editörlere teşekkür etti.
  • Hocam tezimi hemen onaylıyor o arada annemin diş problemi oluyor onun kaplaması değişirken doktorumuz birinin işe alınacağını söylüyor ben araştırıp tezde bana yardım eden kızı öneriyorum sonra sohbetimiz ilerliyor tezde bana yardım edeceğini söylüyor yardım ediyor ve okul bitiyor neyse ondan sonra atamalar açıklanıyor ben bana yardım edeni değil sevdiğimin hayatını kurtarmak istiyorum onu unutuyor muyum acaba?
  • Anneannem bir avuç yeşil fasulyeyi çıkardı. Onları eski bir tavanın içine döktü. Sabırla onları kızarttı, bakır kulplu bir ahşap el değirmeninde öğüttü, sonucu eski moda bir Macar espresso makinesi içine sıktı, onu bir tepsiye koydu ve iki saat sonra, o kahveydi.
  • O Pablo ile evleneceğini açıkça ilan ettiğinde, neredeyse büyük annesine kalp krizi geçirtecekti , halasının gözlerini yuvasından fırlattıracaktı fakat küçük kız kardeşi gururla baktı.
  • Sulla düşmanlarını öldürmeye başladı, ve Sezar onun öldüreceğini insanların listesindeydi. Sezar'ın annesinin ailesi onun hayatı için yalvardı ve Sulla, isteksizce, onu bağışladı. Sonra Sezar Roma ordusuna katıldı ve Sulla'nın ölümünden sonra döndü.
 

Diğer dillerde Anne anlamı nedir?

İngilizce'de Anne ne demek? : n. mother, mama, mom, mummy, ma, mam, mamma, mammy, mater, mum; old woman, old lady

adj. maternal

Fransızca'da Anne : mère [la], maman [la]

Almanca'da Anne : n. Mama, Mutter

Rusça'da Anne : n. мама (F), матушка (F), мать (F)

adj. материнский