Hava akımı nedir, Hava akımı ne demek

  • Değişik sebeplerle atmosferde havanın yer değiştirmesi

İngilizce'de Hava akımı ne demek? Hava akımı ingilizcesi nedir?:

air current

Osmanlıca Hava akımı ne demek? Hava akımı Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

hava cereyanı

Hava akımı anlamı, kısaca tanımı:

Hava : Müzik aletlerinden çıkan ses perdesi. Sonuçsuz, anlamsız, boş (durum, davranış, söz). Hava yuvarını oluşturan, bütün canlıların solunumuna yarayan, renksiz, kokusuz, akışkan gaz karışımı. Tarz, üslup. Keyif, âlem. Canlılar üzerindeki etkisine göre hava yuvarının durumu. Çevreyi kuşatan boşluk. Görünüş, davranış, söz vb. için bir kimsenin durumunu belirten özellik. Meteoroloji ile ilgili olayların bütünü. Müzik parçalarında tür. Durum, ortam, çevre, muhit, atmosfer, ambiyans. Çekicilik. Esinti. Gökyüzü.

Akım : Akma işi. Debi. Sanatta, siyasette, düşünce hayatında ortaya çıkan yeni bir görüş, yöntem, hareket, cereyan, tarz. Hava, su vb. akışkan maddelerin veya elektrik yüklerinin belli bir yönde akışı, yer değiştirmesi, cereyan.

Değişik : Alışılmışın dışında bir özelliği bulunan. Çok hastalık geçirerek gelişmemiş çocuk. Değiştirilmiş, muaddel. Farklı. Yedek iç çamaşırı, giyecek.

Sebep : Bir şeyin olmasına veya belli bir hâlde bulunmasına yol açan şey.

 

Atmosfer : Hava yuvarı. Basınç birimi olarak kullanılan, 15 °C'de deniz yüzeyinde, 76 santimetre uzunluğunda ve tabanı 1 santimetrekare olan cıva sütununun ağırlığı (1 kilogram 33 gram). Yeri veya herhangi bir gök cismini saran gaz tabakası, gaz yuvarı. İçinde yaşanılan ve etkisinde kalınan ortam, hava.

Havan : Havan topu. Tütün kıyma makinesi. İçinde bir şey dövüp ufalamaya yarayan, tahta, taş, maden veya plastikten yapılmış olan kap.

Değiştirme : Değiştirmek işi, tebdil, tahrif.

Diğer dillerde Hava akımı anlamı nedir?

İngilizce'de Hava akımı ne demek? : n. current of air, draught, draft

Fransızca'da Hava akımı : vent coulis

Almanca'da Hava akımı : n. Windzug