Herniae türkçesi Herniae nedir

Herniae ingilizcede ne demek, Herniae nerede nasıl kullanılır?

Hernia inguinalis : Bağırsak, omentum, idrar torbası, dölyatağı gibi karın organlarının; daha çok da ince bağırsakların doğuştan veya sonradan kasık kanalları içerisine girmesiyle oluşan fıtık, hernia inguinalis, inguinal fıtık. en sıklıkla dişi köpeklerde görülür, domuz ve sığırlarda kalıtsaldır. Kasık fıtkı.

Hernia uteri : Döl yatağı fıtkı. Hernia uteri. Uterus fıtkı.

Hernia ventralis : Karın duvarını oluşturan kasların ve peritonun değişik boyutlarda yıkıma uğraması sonucu karın içi organların deri altında yerleşmesi. Karın fıtkı.

Hernia winslowi : Winslowi deliğine veya kanalına bağırsak ve bağırsak askısının girmesiyle oluşan fıtık. atlarda, normalde kısa ve ince bir yarık biçiminde olan bu deliğin yaşla birlikte genişlemesi fıtık oluşumuna yatkınlık oluşturur. Winslowi fıtkı.

Diaphragmatic hernia : Karın iç organlarının diaframdan göğüs boşluğuna girmesi. Diyaframadaki doğuştan veya kazanılmış bir delikten veya yırtıktan karın organlarının göğüs boşluğuna geçmesi. doğuştan olarak en yaygın olarak kedilerde görülür, kazanılmış olanlar ise, karın bölgesine çarpma sırasında eğer nefes borusunun ağzı açık ise, göğüs ve karın boşlukları arasında oldukça yüksek bir basınç farklılığı nedeniyle oluşur. Diyafragmatosel. Diyafram fıtkı. Midenin bir kısmının göğüs kafesine çıkması. Diyafragma hernisi.

 

Scrotal hernia : Skrotosel. Skrotum fıtkı.

Strangulated hernia : Boğulmuş fıtık. Düğümlü fıtık. Bağırsak fıtıklarında, fıtık deliğiyle fıtık kesesinin dar olması, fıtıklaşan organın fıtık kesesine yapışması veya fıtıklaşan organın genişlemesi sonucu oluşan tıkanma veya boğulmayla sonuçlanan fıtık. kısa sürede ödem, nekroz ve kangren veya yırtılma sonucu karın zarı yangısına neden olur.

Incarcerated hernia : Elle düzeltilemeyen, tıkanmanın biçimlendiği fıtık. fıtık deliğinden geçen iç organların, fıtık deliğinin sıkması veya organların ödem ve dolaşım bozukluğu nedeniyle geriye dönememesi ve erken müdahale edilmezse dokuların ölmesiyle sonuçlanır. İnkarserayon fıtkı.

Mesenteric hernia : Bağırsak askısı fıtkı. Bağırsak askısında fiziksel zedelenmeyi takiben oluşan yırtıktan kaynaklanan fıtık, bağırsak askısı yırtığı.

Hiatal hernia : Hiyatus fıtkı. Midenin bir kısmının göğüs kafesine çıkması. Karın iç organlarının diaframdan göğüs boşluğuna girmesi. Karın bölgesindeki yemek borusu bölümünün, midenin tümünün veya bir kısmının diyafram üzerindeki hiyatustan göğüs bölgesine geçmesi. alt özofagus sfinkter yetersizliğine ve refluksa yol açar. sığırlarda edinsel megaözofagusla birlikte görülür. Hiyatus hernisi.

 

İngilizce Herniae Türkçe anlamı, Herniae eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Herniae ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

Theatrical role : Rol.

Character : Kişilik. Belli ahlak ölçülerine göre değerlendirilen kişilik. bir organizmanın belirgin yönü ya da yönleri. bir şeyi benzerlerinden ayıran temel özellik. Oymak. Bilgisayar, bilişim, biyoloji, eğitim, sinema, televizyon, sosyoloji, veterinerlik alanlarında kullanılır. Tabiat. Karakter. Rol. Bir türün bireylerinin sahip olduğu biçim, renk, büyüklük, yapı özellikleri. genlerin etkisi ile meydana çıkarak dölden döle taşınırlar. Nevi şahsına münhasır bir kimse. Kahraman.

Keratocele : Kerasel. Keratosel. Korneanın desement katının (lamina elastika interna) göz içi basınçla, korneadaki bir yara veya ulkustan dışarı çıkıntı yapması. solea ungulae’nin iç yüzünde büyüyen ve corium soleae’ye basınç yapan tırnak tümörü, kerasel.

Umbilical hernia : Göbek fıtkı. Umbilikal herni. Periton ve deride bir lezyon olmaksızın karın içindeki bağırsak, omentum gibi organların göbek deliğinden geçerek deri altında toplanması, umbilikal fıtık, omfalosel. Göbek fıtığı. Umbilikal fıtık. Umblikal herni.

Vaginocele : Vajinosel. Vajinanın fıtıklaşması, kolposel. Vajenosel.

Diverticulum : Divertikülüm. Kolondaki küçük geniş keseler. Biyoloji, veterinerlik alanlarında kullanılır. Uzantı. Kör kese. Çıkmaz. Divertikel. Torbacık. Divertikül. Organın iç boşluğuna açılan, son ucu kapalı, kese biçiminde oluşum, divertikül, divertikel, divertikel, divertikülüm.

Hiatal hernia : Hiyatus fıtkı. Karın iç organlarının diaframdan göğüs boşluğuna girmesi. Midenin bir kısmının göğüs kafesine çıkması. Hiyatus hernisi. Karın bölgesindeki yemek borusu bölümünün, midenin tümünün veya bir kısmının diyafram üzerindeki hiyatustan göğüs bölgesine geçmesi. alt özofagus sfinkter yetersizliğine ve refluksa yol açar. sığırlarda edinsel megaözofagusla birlikte görülür.

Eventration : Bağırsakların, özellikle ince bağırsakların, bir kısmının, doğuştan veya kazanılmış nedenlerle karın boşluğu dışına çıkması. karın boşluğundaki organların dışarı çıkarılması veya çıkması. Eventrasyon. Bağırsak şişmesi (tıp veya medikal terimi). Bağırsak çıkıntısı. Evantrasyon.

Colpocele : Kolposel. Vajinosel. Vajina fıtığı.

Herniae synonyms : laparocele, hiatus hernia, hernias, inguinal hernia, herniations, persona, rupture, herniation, part, diaphragmatic hernia, hernia, omphalocele, role, exomphalos.

Herniae zıt anlamlı kelimeler, Herniae kelime anlamı

Man : Adam. Adamla donatmak. Adam atamak. Belirli bir iş için yeterince insan olmak. Düşünme ve konuşma yetileri olan bilinçli, toplumsal canlı. Adam vermek. Görev yapmak. Adam yerleştirmek. Yeterince insan olmak.