İsa nedir, İsa ne demek

İsa; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır.

  • "İyilik edeyim derken kimseyi memnun edemedi" anlamındaki İsa'yı küstürdü, Muhammed'i memnun edemedi atasözünde geçen bir söz

Yerel Türkçe anlamı:

İse

İsa isminin anlamı, İsa ne demek:

Erkek ismi olarak; Allah’ın yarlıgaması, mağfireti. Dört büyük Peygamberden Hristiyanlığın kurucusu, doğumu Türkiye’de ve Batı’da takvim başlangıcı sayılan peygamber.

İsa hakkında bilgiler

İsa (Aramice: ܝܫܘܥ, Arapça: يسوع Yesua', İbranice: ישו yeshu', Yunanca Ιησούς Iēsoũs) (MÖ 8-1 - MS 24-36), Hıristiyanlıktaki temel figür. İslam dinine göre kendisine İncil indirilen peygamberdir ve mesihtir.

Türkçede kullanılan İsa adı Arapça olup Kur'an kökenlidir (عيسي). Anadolu'da sözcüğün "Ese" ve "Esi" biçiminde kullanıldığı da görülür. İsa isminin kökeni Aramice Yeşua sözcüğüne dayanır. Yahudi toplumlarında oldukça yaygın olan bu ad "kurtuluş Yehova'dadır" anlamına gelir. Batılı dillerde kullanılan Christ, Christus, Cristo vb. unvanları, İbranice 'kutsal yağ ile ovulmuş, kutsanmış' anlamına gelen Mesih (Arapça: مسيح) kelimesinin Yunanca karşılığı olan Hristos (Χριστός) kelimesinden türemiştir. Hıristiyan kaynaklarında ve yer yer Kur'an'da ismi İsa Mesih olarak geçer.

 

Bazı araştırmacılara göre İsa, Roma İmparatoru Augustus zamanında, o dönemde Roma İmparatorluğu'na bağlı olan Beytüllahim'de M.Ö.4'te dünyaya gelmiştir. Kendisinin, soyunun ve müritlerinin Aramice konuştuğu, bunun yanında İbranice ve Yunanca'yı da anladığı ifade edilir. Bazı kaynaklara göre Beytüllahim yer adı değil, İsa'nın doğumu sırasında gökyüzünde görülen çok parlak yıldız gibi bir nesnedir. Bu iddiaya göre Beytüllahim tabiri İsa'nın nerede değil, ne zaman doğduğunu göstermektedir.

Doğum ve ölüm tarihleri ile ilgili olarak kimi tarihçiler ve araştırmacılar farklı görüşler belirtirler. Memleketine atfen Nasıralı İsa olarak da bilinir. Yahudi toplumu içinde doğup büyüyen İsa'nın yaşadığı dönemde Yahudilerin geleneksel olarak babalarının ismiyle anılması sebebi ile İsa yaşamı süresince Yusuf'un oğlu İsa olarak bilinmiştir.

İsa ile ilgili Cümleler

  • İsa bizim günahlarımız için çarmıhta öldü.
  • İsa bir kapitalistti.
  • Ben İsa Mesih'e inanırım.
  • İsa ağladı.
  • Bir gün, İsa bizim için geri dönecek ve biz sonsuza dek onunla olacağız.
  • Çocuk, benim adım İsa ve ben senin babanım.
  • Vezir, İsa ve çocuklarını kazıklamaya devam ediyor mu?
  • Teşekkürler, İsa.

İsa kısaca anlamı, tanımı:

Diğer dillerde İsa anlamı nedir?

İngilizce'de İsa ne demek? : [ISA] n. Jesus

Almanca'da İsa : n. Menschensohn

npr. Erlöser

Rusça'da İsa : npr. Иисус (M), Христос (M), Спаситель (M)