Kilit dili nedir, Kilit dili ne demek

  • Kilidin anahtarla sürülen parçası

Diğer sözlük anlamları:

Anahtar

Kilit dili anlamı, tanımı:

Kilit : Anahtar, düğme gibi takılıp çıkarılabilen bir parça yardımıyla çalışan kapatma aleti. Bir yanı değirmi, öbür yanına demir çubuk geçirilmiş olan yarım halka. Atların alnından alt çenesine uzanan beyazlık.

Anahtar : Herhangi bir olayda belirleyici olan. Şifre yazmak ve çözmek için kararlaştırılmış olan yol. Notaların müzik merdivenindeki yükseklik derecelerini göstermek ve buna göre okunmasını sağlamak için portenin başına konulan işaret. İstenilen yere veya aygıta, isteğe göre elektrik akımının geçmesini sağlamak için kullanılan düzen, çevirici, çevirgeç, şalter, komütatör. Kurgu. Kilidi açıp kapamak için kullanılan araç, açar, açkı, miftah, dil. Konserve kutularının kapağını keserek açmaya yarayan alet, açacak. Somunları veya vidaları çevirerek sıkıştırıp gevşetmek için kullanılan çelik saplı araç. Vesile, araç, vasıta.

Parça : Pasaj. Bir bütünden kopma, kırılma, yırtılma vb. yoluyla ayrılmış bölüm, lime. Tane. Nesne. Bir bütünden ayrılan, ayrı sayılan veya artakalan şey. Birkaçı bir araya geldiğinde bir bütünü oluşturan şeylerin her biri, modül. Müzik eseri. Küçümseme ve değersiz sayma bildiren bir söz. Güzel, alımlı kız veya kadın.

 

Diğer dillerde Kilit dili anlamı nedir?

İngilizce'de Kilit dili ne demek? : n. bolt, catch, ward

Fransızca'da Kilit dili : péne [la]

Almanca'da Kilit dili : n. Falle

Rusça'da Kilit dili : n. защелка (F)