Uzun kulaklı nedir, Uzun kulaklı ne demek

Uzun kulaklı; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de mecaz olarak kullanılır.

  • Eşek

Uzun kulaklı anlamı, kısaca tanımı:

Kulaklı : Sapının ucunda kulak biçiminde iki geniş çatalı bulunan bir tür yatağan. Kulağı herhangi bir biçimde olan. İki tarafında tutulacak yeri olan yayvan tava, tencere, kazan vb. Kulağa benzer çıkıntısı olan.

Kulak : Telli çalgılarda tel germeye yarayan burgu. Seslerin uygunluğunu seçebilme ve değerlendirebilme yeteneği. Saban kulağı. Bu organın, sesleri toplayıp içeriye almaya yarayan dış bölümü. Başın her iki yanında bulunan işitme organı. Duvar, baca, şömine vb. yerlerde kulağa benzer çıkıntı. Balıklarda başın iki yanında bulunan ve ağızdan alıp solungaçlardan geçirdiği suyu dışarıya vermeye yarayan yarıklardan her biri. Varlıklı Rus köylüsü. Akarsuların ve özellikle göllerin karaya giren ve durgunlaşan yerleri.

Eşek : Atgillerden, uzun kulaklı binek ve hizmet hayvanı, merkep, karakaçan, uzun kulaklı (Equus asinus). Odun kesme, duvar örme, sıva yapma vb. işlerde kullanılan üç veya dört ayaklı sehpa.

Uzun kulaklı kirpi : Memeliler (Mammalia) sınıfının, Böcekçiller (Insectivora) takımından, Iğdır civarında yaşayan bir tür.

Diğer dillerde Uzun kulaklı anlamı nedir?

Rusça'da Uzun kulaklı : adj. длинноухий