Az nedir, Az ne demek

Az; bir kimya terimidir. Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

 • Nicelik, nitelik, güç, süre, sayı bakımından eksik, çok karşıtı.
 • Alışılmış olandan, umulandan veya gerekenden eksik olarak
 • Azot elementinin simgesi.

"Az" ile ilgili cümleler

 • "Heykel konularının parmakla sayılacak kadar az olduğunu ileri sürüyordu." - B. R. Eyuboğlu

Yerel Türkçe anlamı:

Bazı fiillerden önce kullanıldığında olumsuzluk, zorluk bildirir: Bu eve ben bir daha az gelirim.

Ağız

İç taraf: Avlunun azına bak.

Ağız.

Ağız, memeliler doğurduktan sonra ilk sağılan koyu süt: Bizim ineğin âzı pek çoktu.

Az.

Deyiş, söyleyiş, ağız: Bu senin âzına benzemiyor.

Bir müddet için

Anlaşılan: Az sen bu işi beğenmedin.

Az hakkında bilgiler

Anthony Cruz, ya da sahne adıyla AZ, amerikalı bir rapçidir. Rapçi Nas'ın uzun süreli partneri ve hiphop süpergrubu The Firm'ün bir üyesi olmasıyla tanınır. Rap yaparken hece ölçüsü kullanır ve konularını da derin Five Percenter teolojileri oluşturur.

Az ile ilgili Cümleler

 • Ayranı yok içmeye tahtırevanla gider sıçmaya dersen hoca ki ilk defa otelde kalacaktım tatil yapacaktım paramız azsa az öyle deyip şevkimi kırarsan hoca kalbim kırılmış olurdu ki kırıldı beni sevdiğini söyleme, kimyacı fizikçi anlatabildim mi?
 • Gök gürültüsü bilimsel olarak açıklanmıştır, ve insanlar onun tanrıların insanlara kızgın olduğunun bir işareti olduğuna artık inanmıyorlar, bu yüzden gök gürültüsü de biraz daha az korkutucudur.
 • Seri katillerin çoğu, çocukluklarında şiddete maruz kalmışlardır, ama çocukluklarında şiddete maruz kalan çok az insan, sonradan seri katil olmuştur.
 • Ben uzun süre ziyaret etmediğim bir ressamın atölyesini ziyaret ettim. Bu ressam az önce yeni bir model edindi ve çok iyi bir ruh hali içindeydi.
 • Bir dil ne kadar çok ülkede konuşulursa, yerli konuşanı gibi ses çıkarmak o kadar daha az önemlidir, çünkü o dilin konuşanları değişik lehçeler duymaya alışkındır.
 • Bir ENERGY STAR giysi yıkama, 20 yıl önce kullanılan bir standart yıkamadan yaklaşık yüzde 70 daha az enerji ve yüzde 75 daha az su kullanır.
 • Sayfaların boyutu genellikle en az 4 KiB (4 × 1024 bayt) büyüklüğündedir ve büyük sanal adres alanlarına ya da büyük gerçek bellek miktarlarına sahip sistemler genellikle daha büyük sayfalar kullanırlar.
 • Amerika genelinde aileler ve şirketler daha az maliyet ve çevreye yardımcı yollarla ENERGY STAR yardımıyla evlerinin ve işletmelerinin enerji verimliliği geliştiriyorlar.
 • Fenolftalein, 10.0 ya da daha fazla bir pH'a sahip olan bir baz varlığında parlak mora dönüşecektir ve 8.2 ya da daha az bir pH değerine sahip bir çözeltinin varlığında renksiz kalacaktır.
 • Yöneticiler tarafından aksi kararlaştırılmadıkça, şirket kaşesi varsa ve bir belgeye basılmışsa, belge ayrıca en az imzayı onaylayan bir tanığın huzurunda bir yetkili kişi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 

Az tanımı, anlamı:

 

Az ateş çok odunu yakar : "az sayıda kötü insan, çok sayıda iyi insanın başını belaya sokabilir" anlamında kullanılan bir söz.

Az bulmak : Yeterli görmemek, az saymak, azımsamak.

Az buz olmamak : Bir şey azımsanacak kadar olmamak.

Az değil : Birinin herhangi bir karakter bakımından göründüğü gibi olmadığını anlatmak için söylenen bir söz.

Az gelmek : Yetmemek.

Az görmek : Umduğundan eksik bulmak. azımsamak.

Az günün adamı olmamak : Çok yaşamış, çok görmüş bulunmak.

Az kaldı : Bir işin gerçekleşmesi söz konusuyken gerçekleşmemesi durumunda kullanılan bir söz. bir işin gerçekleşmemesi söz konusuyken gerçekleşmesi durumunda kullanılan bir söz.

Az tamah çok ziyan getirir : "hırslı ve pinti insan her zaman zararlı çıkar" anlamında kullanılan bir söz.

Aza çoğa bakmamak : Olanla yetinmek.

Aza kanaat etmeyen çoğu hiç bulamaz : "büyük şeyleri elde edebilmek için önce küçük şeylerle yetinmek gerekir" anlamında kullanılan bir söz.

Azı çoğa saymak : Verilen küçük bir armağanı çok beğenmek.

Az az : Küçük ölçülerle. Yavaş yavaş.

Az alıcı : Çok sayıda satıcıya karşılık sınırlı sayıda alıcının bulunduğu, dolayısıyla her alıcının satın alacağı miktar ve satıcıya ödeyeceği fiyatın, rakip alıcıların miktar ve fiyatlarını etkileyebileceği piyasa türü, oligopson.

Az buçuk : Bir parça, biraz.

Az çok : Bir parça.

Az daha : Az kalsın, neredeyse.

Azel : Sunumun birkaç satıcı tarafından yapıldığı ve bu az sayıdaki satıcının birbirlerinin üretim kararlarından etkilendiği piyasa türü, oligopol.

Az gelişmiş : Eğitim düzeyi düşük kalmış, üretimi genellikle ilkel tarıma dayanan, doğal kaynaklarını gereğince değerlendiremeyen (ülke). Gelişmesi gecikmiş olan.

Az sonra : Kısa bir süre sonra, birazdan.

Azar azar : Küçük ölçülerle. Az az. Yavaş yavaş.

En azından : En azı ile, hiç olmazsa.

Azot : Atom numarası 7, atom ağırlığı 14,008 olan, havada beşte dört oranında bulunan, rengi, kokusu, tadı olmayan element, nitrojen (simgesi N).

Az aramak : Doğrusunu öğrenmeye çalışmak

Az boz : Oldukça, bir parça.

Diğer dillerde Az anlamı nedir?

İngilizce'de Az ne demek? : pref. used to form the names of chemical compounds containing nitrogen or the azo group (variation of azo-)

n. professional football club located in Alkmaar in The Netherlands

adj. little, few, small, short, under, insufficient, poor, inconsiderable, meager, meagre, poco, scrimp, scrimpy, shoestring, skimp, skimpy, slender, slim, spare; stingy, contracted

Fransızca'da Az : insuffisant/e, réduit/e, peu de

Almanca'da Az : adj. knapp, leise, schmal, schwach, spärlich, unbeträchtlich, wenig

Rusça'da Az : adj. малый, малочисленный, недостаточный, небольшой

adv. мало, маловато, немного, немножко