Dehydrogenized türkçesi Dehydrogenized nedir

  • (amerikan ingilizcesi) (kimya) hidrojensiz.
  • Hidrojensiz bırakılmış.
  • Hidrojensiz.
  • Hidrojeni atılmış (dehydrogenised olarak da yazılır).
  • Hidrojeni giderilmiş.

Dehydrogenized ingilizcede ne demek, Dehydrogenized nerede nasıl kullanılır?

Dehydrogenize : Hidrojensiz bırakmak. Hidrojen gidermek. Hidrojenini atmak (dehydrogenise olarak da yazılır). Hidrojenini çıkarmak. (amerikan ingilizcesi) (kimya) hidrojensizleştirmek.

Dehydrogenization : Bir substrattan hidrojen iyonlarının kaybı. Dehidrojenasyon.

Dehydrogenise : Hidrojensiz bırakmak. Hidrojenini atmak (dehydrogenize olarak da yazılır). (kimya) hidrojensizleştirmek. Hidrojen gidermek. Hidrojenini çıkarmak.

Dehydrogenised : Hidrojeni giderilmiş. Hidrojensiz bırakılmış. Hidrojeni atılmış (dehydrogenized olarak da yazılır). (britanya ingilizcesi) (kimya) hidrojensiz. Hidrojensiz.

Dehydrogenase : Bir substrattan hidrojen iyonlarının ayrılmasını katalize eden oksidoredüktaz sınıfından herhangi bir enzim. Dehidrojenaz.

Dehydrogenating : Hidrojen gidermek. Hidrojensizleştirmek. Hidrojensiz bırakmak. Hidrojenini atmak (kimya).

Alpha ketoglutarate dehydrogenase : Sitrik asit döngüsünde alfa ketoglutarik asit, nad ve koenzim a’ dan süksinil coa, karbondioksit, nadh+h oluşturan enzim. sitrik asit döngüsünün düzenleyici enzimlerinden biri. Alfa ketoglutarat dehidrogenaz.

 

Dehydrogenation : Hidrojen giderme. Dehidrojenasyon. Biyoloji, kimya, veterinerlik alanlarında kullanılır. Bir özdeğin kimyasal yapısındaki hidrojenlerin bir bölümünün ya da tümünün alınması. Bir substrattan hidrojen iyonlarının ayrılması. Bir substrattan hidrojen iyonlarının kaybı.

Alcohol dehydrogenase : Alkol dehidrogenaz. Alkol dehidrojenaz. Aldehit ve ketonları alkollere veya alkolleri aldehit veya ketonlara dönüştüren birçok enzimden biri.

Glutamate dehydrogenase : Gldh. Karaciğer hücrelerinin mitokondri matriksinde bulunan, transaminasyon reaksiyonları sonucu oluşan glutamattan oksidatif deaminasyonla alfa-ketoglutaratla amonyak oluşturan ve üre üretiminin hızının düzenlenmesinde görev alan enzim, gldh. normalde plazmada bulunmaz, karaciğer nekrozuna neden olan durumlarda plazma düzeyi yükselir. Glutamat dehidrogenaz.

İngilizce Dehydrogenized Türkçe anlamı, Dehydrogenized eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Dehydrogenized ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

Dehydrogenated : Hidrojeni atılmış (kimya).

Dehydrogenised : (britanya ingilizcesi) (kimya) hidrojensiz. Hidrojeni atılmış (dehydrogenized olarak da yazılır).