Ekstre nedir, Ekstre ne demek

Ekstre; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Öz.
  • Hesap özeti.
  • Özüt

İktisat alanındaki kelime anlamı:

[Bakınız: hesap özeti]

Ekstre tanımı, anlamı:

Ekstrem : Uç. Sıra dışı. Aşırı.

Hesap : Aritmetik. Alacaklı veya borçlu olma durumu. Tutum, durum, anlayış. Matematiksel işlem. Bir girişimin, bir işin başarıya ulaşması için alınan önlemlerin bütünü. Bankadaki işlemlerin yapılabilmesi için kişi, kurum ve kuruluşlar adına düzenlenen çizelge. Ödenecek ücretin dökümünü ve tutarını gösteren kâğıt, hesap pusulası, adisyon. Oranlama, tahmin.

Özet : Filmin konusunu en kısa biçimde anlatan, bir senaryo çalışmasının ilk basamağı olan metin. Bir yazı veya sözün anlamını daha kısa ve özlü biçimde veren yazı veya söz, hülasa, fezleke, ekspoze.

Özüt : Bir maddenin herhangi bir yolla elde edilmiş olan özü, ekstre.

Öz : Bir kimsenin benliği, kendi manevi varlığı, iç, nefis, derun, varoluş karşıtı. Kan bağı ile bağlı olan, üvey olmayan. Çıbanların içinde ölmüş dokudan oluşan irinle birlikte çıkan parça. Bir şeyin temel ögesi, künh, zübde. Bir şeyin en kuvvetli veya kıvamlı bölümü, hülasa, zübde, ekstre. Bitkilerin kök, gövde ve dallarının boydan boya ortasında bulunan, hafif, gevrek ve çoğu yumuşak bölüm. Dere, çay. İçine, arılığını, saflığını bozacak hiçbir şey karışmamış olan, saf, arı. Kendi, zat. Sulak, verimli yer. "Kendine, kendi kendini" anlamlarında birleşik kelimeler türeten bir söz.

 

Hesap özeti : Hesap sahiplerinin hesabına yatan ve söz konusu hesaptan çekilen miktarların dökümünü gösteren cetvel, ekstre.

Ekstremitas : Kol-bacak, taraf, uç, en dış uç.

Ekstremite : Etraf ya da uç parçaları. Omurgasız hayvanlarda bölütlere (segment) bağlı olan ve belirli görevleri bulunan hareket edebilen uzantılar, kollar, bacaklar, kanatlar, duyargalar, ağız parçaları. Uç kısımlar, canlılarda segmentlere bağlı olan ve belirli görevleri bulunan hareket edebilen uzantılar, kollar, bacaklar, kanatlar, duyargalar, ağız parçaları. (Lat. extremitas = hudut): Etraf ya da etrafın uç parçaları; omurgasız hayvanlarda bölütlere bağlı olan ve belirli görevleri bulunan ve hareket edebilen çıkıntılar; bacaklar, kanatlar, duyargalar ve ağız parçaları gibi.

Ekstremofil : Termofil bakteriler gibi ekstrem çevre şartlarında büyüyen bir bakteri.

Ekstremum değeri : Gerçel değerli bir f fonksiyonun en küçük (minimum) veya en büyük (maksimum) değerlerden biri.

Ekstremum noktası : (…)

Ekstre ile ilgili Cümleler

  • Benim haziran ayı kredi kartı ekstresinde 145 dolarlık bir uyuşmazlık var.
  • Yüksek bir yapıdan atlamak ekstrem bir spordur.
  • Türkçede birçok organ ve ekstremite ismi -b sesiyle başlar. Örn. baş, burun, boğaz, beyin, bel, bacak, bilek, bağır, böğür, bağırsak, böbrek.
  • Benim banka ekstresi artık posta ile gelmiyor, ona ancak çevrim içi ulaşılabilir.

Diğer dillerde Ekstre anlamı nedir?

İngilizce'de Ekstre ne demek? : n. extract of account

Almanca'da Ekstre : n. Extrakt