Fide nedir, Fide ne demek

Fide; bir bitki bilimi terimidir. kökeni rumca dilinden gelmektedir.

"Fide" ile ilgili cümleler

  • "Ektiği fideler kurumuş, kurumayanları da danaburnu kesmişti." - A. Nesin

Fide isminin anlamı, Fide ne demek:

Kız ismi olarak; Başka bir yere dikilmek için hazırlanmış körpe çiçek.

Fransızca'da Fide ne demek?:

plantule

Fide hakkında bilgiler

Fédération Internationale des Échecs veya Dünya Satranç Federasyonu tüm ülkelerin satranç federasyonlarını birbirine bağlayan uluslararası bir organizasyondur. FIDE, 24 Temmuz 1924'te Paris'te kuruldu. Şu an ki başkanı Kirsan Ilyumzhinov'dur.

FIDE'nin 158 tane üyesi vardır.

Fide tanımı, anlamı:

Fideci : Fide yetiştirip satan kimse.

Fidecilik : Fidecinin yaptığı iş.

Fideizm : İnancılık.

Fideleme : Fidelemek işi.

Fidelemek : Fidan dikmek.

Fidelik : Fide yetiştirilen yer. Fide olmaya uygun.

Tohum : Ortaya bir sonuç çıkaran, bir sonucun oluşmasına sebep olan şey. Soy sop, döl, nesil, sülale. Bitkilerde döllenme sonunda yumurtacıktan oluşan ve yeni bir bitki oluşmasını sağlayan tane. Spermatozoit.

Dikilmek : Göz belli bir noktaya uzun süre bakmak. Dik duruma gelmek. Bazı üreme organları dokularına kan dolmasıyla sert ve dik bir duruma gelmek. Dikme işi yapılmak. Ayakta durmak. Dikme işi yapılmak. Karşı koymak, engellemek.

 

Sebze : Genellikle pişirilerek yenen bitkiler veya bunların taneleri, göveri, göverti, sebzevat, zerzevat.

Körpe : Henüz bozulmamış, yıpranmamış. Yavruluktan henüz çıkmış (hayvan). Dalından yeni koparılmış, tazeliği üstünde, daha büyümemiş (bitki), kart karşıtı. Çok genç (kimse).

Çiçek : Davranışları hafif, toplum kurallarına uymayan kimse. Süblimleşme veya çiçeksime yoluyla elde edilen toz. Bir bitkinin, üreme organlarını taşıyan çoğu güzel kokulu, renkli bölümü. İrinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalık. Çiçek açan kır veya bahçe bitkisi.

Satranç : İki kişi arasında altmış dört kareli bir tahta üzerinde değerleri ve adları değişik siyah ve beyaz on altışar taşla oynanan bir oyun.

Federasyon : Savunma ve dış politika alanında dayanışma amacıyla birden fazla devletin bir birlik devleti içinde birleşmesi. Aynı alandaki çeşitli kuruluşları bir arada toplayan dayanışma birliği.

Fide baygınlığı : Çeşitli toprak mantarlarının da yardımıyla, yerleştiği sebze fideliklerini sarartıp solduran ve bu bitkilerin meyvelerine bile atlayabilen mantar; çökerten, ayna.

Fideist : İnancı.

Fidelite : Sadakat.

Fidetmek : Ödeşmek,

Diğer dillerde Fide anlamı nedir?

İngilizce'de Fide ne demek? : [Fédération Internationale des Échecs] adj. faithful, loyal, trustworthy, reliable, trusty

n. seedling, set

Fransızca'da Fide : pépinière [la], plant [le]

Almanca'da Fide : n. Pflänzchen, Pflänzling, Sämling, Setzling

Rusça'da Fide : n. рассада (F)