Kapıkule nedir, Kapıkule ne demek

Kapıkule; bir mimarlık terimidir.

  • Eski kale ve saraylarda iki yanında korunma kuleleri bulunan anıtsal kapı

Güzel Sanatlar alanındaki anlamı:

(Mimarlık) Eski kale ve saraylarda, iki yanında korunma kuleleri bulunan anıtsal anakapı.

Yerel Türkçe anlamı:

Kapıkule, sınır kapısı

İngilizce'de Kapıkule ne demek? Kapıkule ingilizcesi nedir?:

pylon

Kapıkule hakkında bilgiler

Kapıkule, Türkiye-Bulgaristan gümrük kapısıdır. Ayrıca Kapıkule Türkiye'nin en işlek olan gümrük kapısıdır. Bunun nedeni Avrupa'ya yapılmış olan ithalatlar ve ihracat'ın buradan yapılmasıdır. Dünya'nın en büyük ikinci sınır kapısıdır.

2005 yılında TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından yap-işlet-devret modeli ile Türkiye'nin sınır kapılarında başlatılan modernizasyon çalışmaları kapsamında geçiş ve işlemlere daha hızlı cevap verecek şekilde yenilenmiş, yeni idari ve ticari binalar ile donatılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olarak kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. AŞ. tarafından işletilmektedir.

Kapıkule gümrük kapısı Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlıdır.

Kapıkule anlamı, tanımı:

Kapı : Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı. Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer. Ev gezmesi için gidilen yer. Devlet dairesi. Gidere yol açan gereksinim. Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri.

 

Kale : Satranç tahtasının dört köşesine dikilen, tahtanın bir tarafından diğer tarafına kadar düz olarak boş hanelerde gidebilen kale biçiminde taş. Denizli iline bağlı ilçelerden biri. Malatya iline bağlı ilçelerden biri. Düşmanın gelmesi beklenilen yollar üzerinde, askerî önem taşıyan şehirlerde, geçit ve dar boğazlarda güvenliği sağlamak için yapılmış olan kalın duvarlı, burçlu, mazgallı yapı, kermen. Genellikle bir düşüncenin savunulduğu, sürdürüldüğü yer. Takımla oynanan bazı top oyunlarında topun sokulmasına çalışılan yer.

Saray : Tekirdağ iline bağlı ilçelerden biri. Devlet başkanı ve çevresi. Görkemli ve gösterişli yapı. Van iline bağlı ilçelerden biri. Hükümdarların veya devlet başkanlarının oturduğu büyük yapı. Kamu işlerinin yürütüldüğü büyük yapı.

Korunma : Korunmak işi.

Anıtsal : Görkemli. Anıt niteliğinde olan, anıta benzeyen, abidevi.

Türki : Türkçe. Türkle ilgili.

Bulgari : Dört telli bağlama.

Gümrük : Bir ülkeye giren veya bir ülkeden çıkan mal ve eşya üzerinden alınan vergi. Bu verginin alınması işlemiyle uğraşan devlet kuruluşu. Sınır kapılarında denetim ve gözetim işlerinin yapıldığı yer.