Kovboy nedir, Kovboy ne demek

Kovboy; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

 • Amerika'da sığır çobanı.
 • Gangsterliğe özenen kimse

"Kovboy" ile ilgili cümleler

 • "Kovboy bozuntusu yahut gangster torunu birkaç sivri akıllıdır onlar." - R. H. Karay

Yerel Türkçe anlamı:

Konvoy

Kovboy hakkında bilgiler

Kovboylar, (İngilizce: cowboy, İspanyolca: vaquero) Amerika'da sığır çiftliklerinde atları evcilleştiren, sığırları güden ve bakımını yapan kişilere verilen ad, Sığırtmaç. Amerika'daki kovboy geleneği, İspanya, özellikle Kuzey Meksika kültüründen gelmektedir. Amerika'nın 19. yüzyılda Meksika topraklarını satın alıp kendi sınırlarına katması ile Amerika kovboy kültürü ile tanışmıştır. Ingilizce "cowboy", Ispanyolca "vaquero" sözcüğünün harfi harfine tercümesidir. Pek çok kovboy sığır ve at çobanlığı yapar, bazen komşu çiftliklerin sığır ve atları için çobanlık yapan kovboylar da olur. Bazı kovboylar da rodeo gösterilerine katılırlarken kovboyların az bir kısmı kendilerini sadece rodeolarda boy göstermek için yetiştirirler. Arazinin sert koşullarına ve yol korsanlarına karşı eski çağdaki kovboylar yanlarında silah, kaçan inekleri yakalamak için kement taşırlardı.

Şablon:Hayvancılık-taslak

Kovboy ile ilgili Cümleler

 
 • Sen hiç bir kovboy şapkası taktın mı?
 • Ali gerçek bir kovboy.
 • Kovboy olduğumuza inandıralım.
 • Anneannem bir kovboyla kaçtı.
 • Tom'u son gördüğümde o bir kovboy şapkası giyiyordu.
 • Ali genellikle siyah bir kovboy şapkası takar.
 • Ali bir kovboy şapkası takıyordu.
 • Kovboy salona girdi.
 • Ali kot pantolon ve bir kovboy şapkası giydi.

Kovboy tanımı, anlamı:

Amerika : Dünya üzerinde yer alan bir kıta.

Sığır : Anlayışsız, kaba saba kimse. Geviş getirenlerden, boynuzlu büyükbaş evcil hayvanların genel adı.

Çoban : Koyun ve keçi sürülerini otlatan kimse.

Kovboyculuk : Kendilerini kovboya benzeterek oynanan bir çocuk oyunu.

Kovboyluk : Kovboy olma durumu.

Gangster : Yasa dışı işler yapan çete üyesi. Herhangi bir çıkar için her türlü kötülüğü yapan kimse.

Özen : Bir işin elden geldiğince iyi olmasına çabalama, özenme, itina, ihtimam.

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

İspanyolca : Hint-Avrupa dillerinden, İspanya'da, Brezilya dışındaki Latin Amerika'da ve İspanyol uygarlığını benimsemiş ülkelerde kullanılan dil. Bu dille yazılmış olan.

Çiftlik : Çift olma durumu. Niğde iline bağlı ilçelerden biri. Tarım yapılan, hayvan yetiştirilen, çalışanlarının da oturması için evler bulunan geniş toprak parçası. Kolaylıkla yarar sağlanabilen yer.

 

Evcil : Eve ve insana alışmış, kendisinden yararlanılabilen (hayvan), ehlî, yabani karşıtı. Yerli.

Bakım : Birinin beslenme, giyinme vb. gereksinimlerini üstlenme ve sağlama işi. Bir şeyin iyi gelişmesi, iyi bir durumda kalması için verilen emek. Bakma işi.

Kovboy filmi : ABD'nin Atlas Okyanusu kıyısından içerilere, batıya doğru göç sırasındaki olayları konu alan, çoğu vakit at sırtında, kovalamalarla dolu film. Serüven filmlerinin en tanınmış çeşitlerinden biri olan kovboy filmi, bu bölgenin tarih olaylarından, folklorundan, bu ikisine dayanılarak oluşturulan yazın ürünlerinden yararlanır. Kovboy filmlerinin belli başlı izdemleri şunlardır: Göçmenlerin bilinmedik, yeni bir kıtaya ayak basışları, kıta içlerine yayılmaları, bu yayılış sırasında Kızılderililerle, doğayla uğraşıları, yeni topraklara yerleşme sorunları. Bağımsızlık savaşı, içsavaş, altına hücum, el değmemiş toprakları açma; gecekondu kasabaların, gecekondu çiftliklerin kurulması; kıtanın iki yakasını birbirine bağlama çabası. Kovboy filmlerinin başlıca kişileri öncüler (pioneer'ler), Kızılderililer, kovboylar, yasadışı yaşayanlar, haydutlar, yasayı simgeleyen şerif, vb.dir. Bununla birlikte kovboy filmlerinin kalıplaşmış, az ya da çok yozlaşmış örnekleri de vardır. Bu filmlerde bir yanda kovboy ("oğlan"), atı, sevgilisi ("kızı"), yardımcısı ("delisi"), bir yanda onun karşısına çıkan "kötü adam", haydutlar, Kızılderililer vardır. Çevre, çayır (prairie), çöl, çiftlik, dağlar, kasaba, bardır. Olaylar çoğunlukla Kızılderililerin baskını; kötü adamın, haydutların çiftçileri, kasabalıları yıldırması, çiftlikleri basması, sürüleri kaçırmasıdır; tabancayla, yumrukla hesaplaşma, at üstünde kovalamacadır. Sonunda iyiler kötülere mutlaka üstün gelir. Bu kalıplaşmış kovboy filmine karşılık, gerçek kovboy filminin çevre ve kişilerine dayanan ya da bundan az çok uzaklaşarak ruhbilimsel, toplumbilimsel derinlik kazanan ürünlere de rastlanır. Amerikan kovboy filmlerinin yanı sıra, bunların birer öykünmesi olarak 1960'lara doğru Batı Almanya ("Isar western"), Japonya ("soya western"), özellikle İtalya ("spagetti western", "makarna western") ve bu arada Türkiye'de de ("pilav western") kovboy filmleri çevrilmeye başlanmıştır.

Kovboy oyunu : Takım olarak, değişik canlı hedeflere zarar vermeden kurşun ya da bıçakla siluetleri çıkarma gösterisi.

Diğer dillerde Kovboy anlamı nedir?

İngilizce'de Kovboy ne demek? : n. cowboy, cow hand, cowherd, cowpuncher, puncher

Fransızca'da Kovboy : cow-boy [le]

Almanca'da Kovboy : n. Cowboy

Rusça'da Kovboy : n. ковбой (M)