Kuyruklu kelebek nedir, Kuyruklu kelebek ne demek

Kuyruklu kelebek; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Kanatları siyah benekli sarı renkte bir Avrupa kelebeği (Papillio machaon)

Biyoloji'deki anlamı:

Eklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, pul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, 4-5 cm kadar uzunlukta, sarı, kara, mavi olan kanatlarının art uçları kuyruk gibi uzamış bir tür.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Papillio machaon) Eklembacaklı hayvanlardan böcekler (İnsecta) sınıfının pulkanatlılar (Lepidoptera) takımından bir tür. Uzunluğu 4-5 cm. Sarı-kara-mavi renkli olan kanatlarının ard uçları kuyruk gibi uzamıştır.

Bilimsel terim anlamı:

Tırtıl evresinde çeşitli tarım bitkilerine, özellikle turunçgillere büyük zararlar veren sarı kanatlı kelebek.

İngilizce'de Kuyruklu kelebek ne demek? Kuyruklu kelebek ingilizcesi nedir?:

swallowtail, swallow tail, swallow-tail

Fransızca'da Kuyruklu kelebek ne demek?:

machaon

Kuyruklu kelebek anlamı, kısaca tanımı:

Kuyruklu : Kuyruğu olan. Akrep.

Kuyruk : İnsanların sıra beklemek için art arda durarak oluşturduğu dizi. Kuşlarda gövdenin sonunda bulunan tüy demeti. Koyunun bazı türlerinde eritilerek yağı alınan bir uzantısı. Birisinin arkasına takılıp ondan ayrılmayan kimse. Hayvanların çoğunda, gövdenin sonunda bulunan, omurganın uzantısı olan uzun ve esnek organ. Başın arkasına toplanmış saç demeti. Bu organa benzeyen uzantı. Bir harfin bitiş çizgisine yakın yerde, birden bir dönüş yapan kısa çizgi.

 

Kelebek : Pul kanatlılardan, vücudu, kanatları ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türleri olan böceklere verilen genel ad. Vida, somun vb. nesnelerde kolayca çevrilmeye yarayan bölüm. Geviş getiren hayvanların karaciğerlerinde yerleşip en çok öd yollarını tıkayan bir cins asalak hayvan. Bu hayvanın neden olduğu hastalık. Biçim olarak bu böceklere benzeyen.

Kanat : Meclis, parti vb. topluluklarda düşünce yönünden özellik gösteren taraflardan her biri. Fırıldak biçiminde olan şeylerde kol. Savaş düzenindeki ordunun iki yanından her biri, cenah. Balıklarda yüzgeç. Kapı, pencere, dolap gibi dikine açılıp kapanan şeylerin kapağı. Futbol, hentbol vb. takım oyunlarında hücum hattının sağ ve sol bölümü. Kuşlarda ve böceklerde uçmayı sağlayan organ. Angıç. Bir uçağın havada durmasını sağlayan taşıyıcı aerodinamik güçlerin etkilediği yatay yüzey. Yan, taraf.

Siyah : Kara, ak, beyaz karşıtı. Bu renkte olan. Baskıda başka harflerden daha kalın görünen harf türü.

Benekli : Ufak lekeleri bulunan.

Renk : Cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum. Çeşitlilik. Nitelik.

Avrupa : Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Kuyruklu kelebekler : Tırtıl çağında tarım ve orman bitkileriyle beslenerek gelişen birçok türü nedeniyle önem verdiğimiz, süslü kelebekler familyası.

Diğer dillerde Kuyruklu kelebek anlamı nedir?

İngilizce'de Kuyruklu kelebek ne demek? : n. swallow