Mesh nedir, Mesh ne demek

Mesh; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Bir şeyi elle sıvazlama.
  • Abdest alırken ıslak eli başa ve meste sürme

Mesh kısaca anlamı, tanımı:

Mesh etmek : Abdest alırken ıslak eli başa ve meste sürmek.

Sıvazlama : Sıvazlamak işi.

Abdest : Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

Islak : Herhangi bir nedenle yaşarmış, sulanmış. Suya batırılmış, üzerine su dökülmüş veya yağmurdan ıslanmış olan.

Mest : Sarhoş. Üzerine mesh edilebilen, kısa konçlu, hafif ve yumuşak bir ayakkabı türü.

Sürme : Sürülerek kullanılan. Kirpik diplerine sürülen siyah boya, sürme, is. Sürme mantarıgillerin yol açtığı ve tanelerin içini kurum karası bir tozla dolduran ekin hastalığı, rastık. Sürmek işi. Kapı kanadını içeriden kapama, dolap kapağını yerinde tutma vb. işlere yarayan ve yuvası içinde ileri geri sürülebilen sistem, sürgü. Masa ve dolapta küçük çekmece.

Bir : Beraber. Değer, önem bakımlarından birbirinden farksız, birbirine eşit, birbirine benzer. Eş, aynı, bir boyda. Tek. Herhangi bir varlığı belirsiz olarak gösteren (sayı). Ortaklaşa olan, birleşik, müşterek. Bir kez. Bu sayıyı gösteren 1 ve I rakamlarının adı. Bu sayı kadar olan. Sayıların ilki. Ancak, yalnız. Sadece. Aynı, benzer.

 

Diğer dillerde Mesh anlamı nedir?

İngilizce'de Mesh ne demek? : n. open spaces in a net or screen; material (threads, wires, or cords, etc.) used to make an object with open spaces in it; something made from a woven material; something that catches or traps; that which fits together like gears

v. interweave, fit in, combine together; interweave or coordinate internally; entangle; become entangled; capture, take prisoner, ensnare in a net; match, fit, coordinate one thing with another