Random access türkçesi Random access nedir

  • Seçkisiz erişim.
  • Rasgele erişim.
  • Rasgele erişimli.
  • Bilgisayar, bilişim alanlarında kullanılır.
  • Bk. doğrudan erişim.
  • Rastgele erişim.

Random access ingilizcede ne demek, Random access nerede nasıl kullanılır?

Random : Rastgele. Gelişigüzel. Önceden belirli olmayan biçimde değişebilen. Tesadüfi. Rastlantısal. Rasgele. Rastlantı(lı). Seçkisiz. Belli bir yönde etkide bulunabilecek yanlılık öğelerinin elenmesi koşuluyla bir çok kez yinelenen bir işlemin vereceği sonuç ya da bir olayın salt kazanıya bağlı olarak uzun dönemde alacağı biçimi belirleyen sayılgılı etmen (etmene ilişkin).

Access : Erişmek. Bilgisayar, bilişim alanlarında kullanılır. Bilgisayar sistemine girip bilgi almak izni (bilgisayar). Nüfuz. Giriş. Methal. Bir veri saklama ortamında, veri okuma ya da yazma işlemini gerçekleştirmek üzere, adresi verilen yeri fiziksel olarak bulma. Yaklaşım. Kullanma. Erişim.

Random access device : Rasgele erişimli aygıt. Rastgele erişimli aygıt.

Random access memory : İstenen herhangi bir rasgele konumuna veri yazılır, rasgele konumundan veri okunur, doğrudan erişimli, genellikle yarıiletken bir bellek türü. rasgele erişimli belleklere yaz-oku bellek de denilmektedir. Rasgele erişimli bellek. Hızlı geri çağırım için bilgilerin geçici olarak depolandığı bilgisayar hafızası (bilgisayar kapatıldığında ram içerisindeki tüm veriler silinir). Rastgele erişilebilir bellek. Rastgele erişimli bellek. Seçkisiz erişim belleği.

 

Random access text file : Rastgele erişimli metin dosyası.

Static random access memory : Durgun rasgele erişim hafızası.