Sevk; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

"Sevk" ile ilgili cümle örnekleri

 • "Sevk gününü, raporun ismini, uğrayacağı limanları yazdım." - R. H. Karay
 

Sevk tanımı, anlamı:

Sevk etmek : Sürüklemek, itmek. göndermek, götürmek.

Sevk olmak : Gönderilmek.

Sevkitabii : İçgüdü.

Sevk kağıdı : Kişinin hastaneye gitmek için bağlı bulunduğu iş yerinden aldığı belge.

Sevkülceyş : Strateji.

Sevk pusulası : Askerlik kararı alınarak birliğine gönderilecek askerin durumunu bildiren ve askerlik şubeleri tarafından verilen belge.

Sevkiyat : Silahlı kuvvetlerde, personel, silah, araç, yiyecek vb. ikmal maddelerinin, stratejik ve taktik amaçlarla bir yerden başka bir yere gönderilmesi.

Emekliye sevk etmek : Emekliye ayırmak.

Gönderme : Sözlükçülükte bir madde başını işlerken, ilgisi dolayısıyla başka bir madde başına yollama. Göndermek işi, irsal.

Götürme : Götürmek işi.

Sürükleme : Sürüklemek işi.

İtme : İtmek işi.

Sevk belgesi : Dışsatımcı tarafından hazırlanıp gönderilen ve malın dışalımcısı tarafından devralınabilmesi için zorunlu olan fatura, gönderim belgesi ve sigorta poliçesi gibi dış ticarette kullanılan belgeler.

Sevk mektubu : Mallar gemiye yüklendiğinde düzenlenen, malın cinsi, miktarı ve niteliği ile gönderen ve gönderilen hakkında ayrıntılı bilgileri içeren gönderim belgesi benzeri belge.

Sevk öncesi dışsatım kredisi : Malın üretimi veya dışsatıma hazırlanması için gerekli olan finansmanı sağlamak amacıyla dışsatım öncesi dışsatımcıya açılan kredi.

Sevk sonrası dışsatım kredisi : Malın sevki ile alıcının mal bedelini ödeyeceği tarih arasında geçecek süre içinde dışsatımcının finansman gereksinimini karşılamak üzere verilen kredi.

Sevkal : Bir erkek ismi olarak anlamı; “Her zaman sev” anlamında kullanılan bir ad.” Bir kız ismi olarak anlamı; “Her zaman sev” anlamında kullanılan bir ad.”

Sevkan : Bir kız ismi olarak anlamı; “Sevmeye doy” anlamında kullanılan bir ad.” Bir erkek ismi olarak anlamı; “Sevmeye doy” anlamında kullanılan bir ad.”

Sevkemek : Yaslamak, dayamak

Sevkenmek : Uzanmak, yatmak, yaslanmak

Sevkiyet : Sevkıyat

Sevk ile ilgili Cümleler

 • Sevkiyat bize güvenli bir şekilde ulaştı.
 • Gıda sevkiyatı bloke edildi.
 • Saldırı haberi üzerine, olay yerine çok sayıda polis sevk edildi.
 • Sevkiyat henüz geldi mi?
 • Rusya ve Çin arasında, Rus gazının Çin'e sözde doğu yolundan sevkıyatı üzerine hükumetler arası bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Diğer dillerde Sevk anlamı nedir?

İngilizce'de Sevk ne demek? : adj. forwarding

n. sending, driving, consignment, dispatch, expedition, conn

n. desire, enthusiasm, eagerness, spirit, spiritedness, animation, ardor, ardour [Brit.], elan, fervency, fervor, fervour [Brit.], glow, mettle, verve

Fransızca'da Sevk : envoi [le], expédition [la], direction [la]

Almanca'da Sevk : n. Beförderung, Überführung, Versendung

Rusça'da Sevk : n. отправка (F), командование (N)

Sevk ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Sevk nedir? Sevk ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Sevk tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Sevk hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Difüzyon: DİFÜZYON (YAYINMA) OLAYI Ne demek? Farklı yoğunlukta iki ayrı fazda bulunan iki madde moleküllerinin birbiri içine yayılması...
 • Endikasyon: İki anlamı vardır. Herhangi bir hastalığa ilişkin izlenmesi gereken tedavi yöntemlerini ve tedavi içindeki sürecin gidişati...
 • Ekosistem: Ekosistemdeki bozulmaların çevreye etkileri nelerdir? Ekosistemdeki bozulma bir bütün olan çevrenin yapı ve işleyişini olumsu...
 • Ekosistem: Ekosistemlerin belirgin özelikleri nelerdir? Bir ekosistem biyosferin, bir bölümü ya da parçasıdır ; büyüklüğü ya da geni...
 • Yolantı: ..yolantı kelimesi YOLAK veya ( dağda ) patikadan çok farklı değil sanırım....( muğla ) yerkesikde patika az kullanılır..b...