Slovak nedir, Slovak ne demek

Slovak; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır.

  • Slovakya'da oturan Slav halkı ve bu halkın soyundan olan kimse

Slovak hakkında bilgiler

Slovaklar (Slovakça: Slováci, kadınsı: Slovenka, tekil: Slovák, çoğul: Slovenky) Batı Slav halkıdır.

Çoğu Slovak anayurdu bir Orta Avrupa ülkesi olan Slovakya'da yaşamaktadır (yaklaşık 4.600.000 kadar). Komşu devletlerden Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Sırbistan'da Slovaklar azınlık konumunda yer almaktadırlar. Ayrıca büyük bir Slovak nüfus, ABD ve Kanada gibi göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerde bulunmaktadır.

Slovak ile ilgili Cümleler

  • Slovakya'da en düşük maaş nedir?
  • Sen hiç Lucia Popp'u duydun mu, o Slovakyalı bir opera şarkıcısı.
  • 90'lı yıllarda; İrlanda, Macaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, İsviçre ve Gürcistan'da ölüm cezası kaldırıldı.

Slovak anlamı, tanımı:

Slav : Rus, Beyaz Rus, Ukraynalı, Leh, Sırp, Hırvat, Sloven, Bulgar, Slovak ve Çek halklarına dillerindeki yakınlık dolayısıyla verilen ortak ad.

Halk : Aynı soydan gelen, ayrı ülkelerin uyruğu olarak yaşayan insan topluluğu. Yaratma. Belli bir bölgede veya çevrede yaşayanların bütünü, ahali. Bir ülke içerisinde yaşayan değişik soylardan insan topluluklarının her biri. Bir ülkedeki yurttaşların bütünü, kamu. Aynı ülkede yaşayan, aynı kültür özelliklerine sahip olan, aynı uyruktaki insan topluluğu, folk.

 

Slovakça : Slovakların kullandığı Slav dili. Bu dille yazılmış olan.

Slovakyalı : Slovakya halkından olan kimse.

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

Kadınsı : Kadınsı özelliklere fazlasıyla sahip olan (kadın), feminen. Davranış ve kılık kıyafet bakımından kadına özenen (erkek), kadınımsı, efemine. Kadına benzer, kadın gibi, kadınımsı.

Tekil : Teklik.

Çoğul : Çokluk, teklik karşıtı: Ordular. Geldik.

Batı : Yeryüzündeki başlıca dört yönden güneşin battığı yön, gün batısı, günindi, garp, mağrip, doğu karşıtı. Güneşin 22 Mart'ta ve 23 Eylül'de battığı nokta. Bulunulan yere göre güneşin battığı yönde olan bölge, garp. Siyasal anlamda Avrupa ve Kuzey Amerika. Güneşin battığı yöndeki ülkeler bölgesi, Garp, Doğu karşıtı.

Orta : Bir şeyin kenarlarından merkeze doğru yaklaşık olarak aynı uzaklıkta olan yer. Futbolda oyunculardan birinin, topu, kale ağzında duran arkadaşlarına havadan yollamak için yaptığı vuruş. Ne uzun ne kısa, midi. İki karşıt nitelik veya durum arasında bulunan, tutarlı, ılımlı, vasat. Her iki yanında kendi türünden aynı nitelikte nesneler, durumlar bulunan. İyi ile kötü arasındaki durum. Öğretimde, öğrencinin değerlendirilmesinde geçer not ile iyi arasındaki derece. Sorunların çözümünde aşırılıklardan kaçınan, ölçülü bir yöntem izleyen. Yeniçeri Ocağında tabur. Çankırı iline bağlı ilçelerden biri. Orantı. Defterde, bir araya getirilmiş belli sayıda yaprakların oluşturduğu bölümlerden her biri. Ne büyük ne küçük, midi. Bir olayın, içinde gerçekleştiği yer. Başlangıcı ile bitimi arasında eşit uzaklıkta olan süre. Bir şeyin eşit olarak ayrılabileceği bölüm.

 

Avrupa : Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Diğer dillerde Slovak anlamı nedir?

İngilizce'de Slovak ne demek? : [Slovak] n. Slavic language spoken in Slovakia (country in central Europe)

n. resident of Slovakia, citizen of Slovakia (country in central Europe)

adj. of Slovakia or its inhabitants; pertaining to the Slovak language

Almanca'da Slovak : n. Slowake

adj. slowakisch

Rusça'da Slovak : n. словак (M)