Topal kapı nedir, Topal kapı ne demek

Topal kapı; bir mimarlık terimidir.

  • Kanatlarından birinin yerinde, altında duvar üstünde pencere olan kapı

Topal kapı anlamı, kısaca tanımı:

Topal : Ayaklarından biri kısa olan (nesne). Bacağındaki sakatlık sebebiyle seker gibi veya iki adımda bir, bir yana eğilerek yürüyen (insan veya hayvan).

Kapı : Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı. Ev gezmesi için gidilen yer. Devlet dairesi. Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer. Gidere yol açan gereksinim. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri.

Kanat : Yan, taraf. Kapı, pencere, dolap gibi dikine açılıp kapanan şeylerin kapağı. Bir uçağın havada durmasını sağlayan taşıyıcı aerodinamik güçlerin etkilediği yatay yüzey. Savaş düzenindeki ordunun iki yanından her biri, cenah. Meclis, parti vb. topluluklarda düşünce yönünden özellik gösteren taraflardan her biri. Kuşlarda ve böceklerde uçmayı sağlayan organ. Balıklarda yüzgeç. Angıç. Futbol, hentbol vb. takım oyunlarında hücum hattının sağ ve sol bölümü. Fırıldak biçiminde olan şeylerde kol.

 

Altın : Üstün nitelikli, değerli. Altından yapılmış sikke. Bu elementten yapılmış. Atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9 olan, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element, zer (simgesi Au).

Duvar : Bir yapının yanlarını dışa karşı koruyan, iç bölümlerini birbirinden ayıran, taş, tuğla vb. gereçlerden yapılmış olan veya örülen dikey düzlem. Bir toprak parçasını sınırlayan taş, tuğla, kerpiçten yapılmış olan engel. Engel. Sonuç alınamayan yer. Voleybolda ağ üzerinde karşı takım oyuncusunun vuruşuna karşı koyma.

Üstün : Arap harfli metinlerde bir ünsüzün a, e seslerinden biriyle okunacağını gösteren işaret, fetha. Birine veya bir şeye göre nitelik bakımından daha yüksek, daha elverişli olan, faik. Benzerlerine göre daha yüksek bir düzeyde olan, onları geride bırakan.

Pencere : Yapıları veya tren, vapur vb. ulaşım araçlarını aydınlatmak, havalandırmak amacıyla yapılan, çerçeve, cam, panjur, perde gibi eklentilerle daha kullanışlı bir duruma getirilen açıklık.