Çavdar nedir, Çavdar ne demek

Çavdar; bir bitki bilimi terimidir.

Yerel Türkçe anlamı:

Arabanın ön ve arka tekerleklerinin bağlandığı uzun ağaç.

Biyoloji'deki anlamı:

Buğdaygiller (Gramineae, Poaceae) familyasından, çiçeklenmesi başak şeklinde, tohumları ve otsu kısımları hayvan yemi olarak kullanılan, ülkemizde kültürü yapılmış olan bir tür.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Buğdaygiller familyasından, çiçeklenmesi başak biçiminde, tohumları ve otsu kısımları insan gıdası olarak kullanılan, yapısında bulunan nişasta tabiatında olmayan polisakkaritler ve çavdar mahmuzunda bulunan ergotamin alkolidi nedeniyle kanatlı rasyonlarında sınırlı kullanılan bir yıllık otsu bitki.

Çavdar isminin anlamı, Çavdar ne demek:

Erkek ismi olarak; Buğdaygillerden, birçok türü bulunan, yıllık, boylu bir bitki.

İngilizce'de Çavdar ne demek? Çavdar ingilizcesi nedir?:

common rye

Fransızca'da Çavdar ne demek?:

seigle

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Kayseri kenti, Sarız ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Ordu kenti, Akkuş ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ordu şehri, Mesudiye ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Aydın şehri, Bağarası nahiyesine bağlı bir bölge. Konya kenti, Kurthasanlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Çavdar hakkında bilgiler

Çavdar (Secale cereale), Poaceae (buğdaygiller) familyasından bir tahıl bitkisi.

Çavdarın ilk kez İÖ 6500 yıllarında Asya'nın güneybatısında yetiştirildiği sanılmaktadır. Soğuğa en dayanıklı tahıl olan çavdar yüksek yerleri, kumlu ve gevşek toprakları sever. Rusya, İskandinav ülkeleri gibi kışları çok sert geçen yörelerde bile yetiştirilir ve sonbaharda ekilip ertesi yıl yaz başlarında biçilir. Üstelik buğday, arpa, mısır ve pirinç tarımına elverişli olmayan en verimsiz topraklarda bile öbür tahıllardan daha iyi ürün verir. Tahıllara büyük zarar veren külleme ve pas hastalıkları ile zararlı böceklerden de pek fazla etkilenmeyen çavdarın en önemli zararlısı çavdar mahmuzu hastalığına yol açan bir asklımantardır.

Genellikle 1-2 metre yüksekliğe ulaşan çavdarın görünümü arpaya çok benzer. Taneleri buğdaya göre daha ince uzun, kavuzları daha dar, kılçıkları da oldukça kısadır. Daha çok ekmeklik un ve hayvan yemi olarak değerlendirilen çavdarın bileşiminde karbonhidrat, protein, potasyum ve B vitamini bulunur.

 

Çavdar unundan yapılmış olan ekmek de buğday ekmeği gibi hafif olur. Buğday ve çavdar ununda bulunan protein karışımları (glüten) hamurun kabararak esnek ve yumuşak olmasını sağlar. Bu yüzden, başka tahılların unundan ekmek yapılırken hamura buğday ya da çavdar unu katılması gerekir.

Çavdar ile ilgili Cümleler

  • Çavdar hasat ediyorum.
  • "Öğle yemeğinde ne vardı?" "Çavdar ekmeği üzerine teriyaki soslu biftek ve tavuk."
  • Çavdara yoksulluk tahılı denirdi.
  • "Öğle yemeğinde ne vardı?" "Çavdar ekmeği üzerine teriyaki sosu ile biftek ve tavuk."
  • Tostun için ne tür ekmek istersin? Beyaz, buğday, maya ya da çavdar.

Çavdar anlamı, kısaca tanımı:

Tane : Herhangi bir sayıda olan şey, adet. Çekirdekli küçük meyve. Bazı bitkilerin tohumu.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Çavdar ekmeği : Çavdar ve buğday unu karışımından yapılmış olan ekmek.

Çavdarmahmuzu : Buğdaygillerin ve en çok çavdarın, başağı üzerinde türeyip koyu mor renkte bir horoz mahmuzunu andıran, 1-4 santimetre uzunluğunda, 2-7 milimetre genişliğinde, az çok kıvrık, kolayca kırılabilen, özel kokulu, silindir yapılı çubuklar hâlinde olan ve hekimlikte kullanılan asklı mantarlardan biri (Claviceps purpurea).

Çavdarhisar : Kütahya iline bağlı ilçelerden biri.

Çavdarlı : Çavdar katılmış.

Çavdarsız : Çavdar katılmamış.

Buğdaygiller : Bir çeneklilerden, örneği buğday, yulaf, arpa, pirinç, çavdar, mısır, ayrık ve çayır otları, kamış, bambu olan, çiçekleri başak durumunda büyük bir bitki familyası.

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Esmer : Siyaha çalan buğday rengi. Kurşuni renk. Teni ve saçları karaya çalan, koyu buğday rengi olan (kimse), yağız. Bu renkte olan.

Familya : Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile.

Tahıl : Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, pirinç vb. hasat edilen ürünler ile tohumlarının genel adı, hububat.

Asya : Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Güneybatı : Güneyle batı arasındaki yön.

Çavdar bacak : İnce bacaklı (kimse).

Çavdar kepeği : Başlıca çavdar tanesinin dışını örten kısımdan ve çavdar embriyosuyla az miktarda çavdar unu ve alörondan oluşan, en çok % 9.5 ham selülozu bulunan değirmencilik yan ürünü.

Çavdar mahmuzu : Buğdaygiller, özellikle çavdar başağı üzerinde gelişerek, koyu mor veya koyu esmer rengi, mahmuzumsu biçimiyle tanınan asklımantar. Çavdar başaklarında, bazı kültür ve yabani ekin mahsullerinde yetişen, çavdar tanesi yerine sert boynuzumsu, 1-3 cm kadar uzun, siyah menekşe renginde, genellikle beyazımsı yapışkanlı oluşum olan, içerdiği ergotamin alkoliti nedeniyle döl yatağının kasılmasını artırarak yavru atmaya neden olan ayrıca, bölgedeki damarları da daraltarak kanamaların durmasını sağlayan bir mantar türü. (botanik)

Çavdar samanı : Çavdar hasatından sonra elde edilen sapların saman makinesi veya döven gibi araçlarla 5-10 cm ebadında kıyılmasıyla elde edilen ham selüloz bakımından zengin ürün.

Çavdar sürmesi : Taneleri körleştiren ve sırasında çavdarı boysuz bırakan bazitlimantar.

Çavdarköy : Aydın şehri, Yenipazar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sivas kenti, Ulaş ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

Çavdarlık : Çavdar bitkisi kadar büyüyen, başak verdiği halde tanesi olmayan, çalı içlerinde yetişen bir çeşit bitki.

Çavdarlılar : Aksaray kenti, Acıpınar nahiyesine bağlı bir bölge.

Çavdaruşağı : Kayseri şehrinde, Yahyalı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

Diğer dillerde Çavdar anlamı nedir?

İngilizce'de Çavdar ne demek? : n. rye, variety of cereal grass cultivated for grain

Fransızca'da Çavdar : seigle [le]

Almanca'da Çavdar : n. Korn, Roggen

Rusça'da Çavdar : n. рожь (F), жито (N)