Çiçekli nedir, Çiçekli ne demek

Çiçekli; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

  • Çiçeği ya da çiçek resimleri olan

"Çiçekli" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Bütün pencereler eskisi gibi çiçekli ve tül perdeliydi." - A. Haşim

Yerel Türkçe anlamı:

Bulutların parçalanma durumu: Bugün hava çiçekli.

Çeşitli çiçeklerin taç yapraklarının pekmezle kaynatılmasından elde edilen bir çeşit yemek: Çiçeklinin içine fare düşmüş.

Fransızca'da Çiçekli ne demek?:

varioleux, euse

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Sivas şehri, Akıncılar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Tokat ili, Niksar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa şehri, İznik belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Trabzon ilinde, Arsin ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir kenti, Bornova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Bayburt şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kars şehrinde, Kağızman belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çorum şehri, Sungurlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Kırşehir şehri, Çiçekdağı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Zonguldak kenti, Alaplı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Rize ilinde, İkizdere ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzurum şehri, Pasinler ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir şehrinde, Kayapa nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ilinde, Salıpazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muğla şehrinde, Ula ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş ilinde, Andırın belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Van şehrinde, Edremit ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Van kenti, Muradiye belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Iğdır şehri, Tuzluca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Manisa şehri, Gördes ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. İçel şehrinde, Tarsus belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Adana şehrinde, Yüreğir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Adana kenti, Ceyhan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Muş şehri, Mercimekkale nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Giresun şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Van şehrinde, Bahçesaray belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat şehri, Saraykent ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Batman ilinde, Gercüş ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Çiçekli hakkında bilgiler

Çiçekli, İzmir'in Bornova ilçesine bağlı bir mahalle. İdari sınırlarına bakıldığında batısında Eğridere, doğusunda Yakaköy, kuzeyinde ise Karaçam bulunur.

93 Harbi muhaciri Boşnaklar tarafından kurulmuştur ve eski adı Hamidiye'dir. Bugün bir mesire yeridir. 2007 yılı Ağustos ayında bölgede 5 günde çıkan 6 yangının en büyüğünde ormanlık alanının büyük kısmını kaybetmiş ve evlerin bir kısmı zarar görmüştür.

 

Çiçekli ile ilgili Cümleler

  • Çiçekli bir elbise giyiyorum.
  • Çiçekliğe kız kardeşim bakardı.
  • Jale çiçekli bir etek giydi.
  • Çiçekliğe bazı hercai menekşeler dikti.
  • Çiçeklikten çiçek toplamaya gitmeyin yoksa yakalanacaksınız.
  • Meryem çiçekli bir elbise giydi.
  • Çiçeklikteki böcekleri görmek için eğildi.

Çiçekli tanımı, anlamı:

Çiçekli bitkiler : Tohumlu bitkiler.

Kökten çiçekli : Çiçekleri kök saptan veya kök yanından süren bitki çeşitleri.

Çiçek : İrinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalık. Bir bitkinin, üreme organlarını taşıyan çoğu güzel kokulu, renkli bölümü. Davranışları hafif, toplum kurallarına uymayan kimse. Süblimleşme veya çiçeksime yoluyla elde edilen toz. Çiçek açan kır veya bahçe bitkisi.

Çiçeklik : Eski evlerde süs eşyası konulan raflı duvar oyuğu. Koparılmış çiçekleri koymaya yarar kap. Çiçek saksılarını koymaya veya çiçek yetiştirmeye ayrılmış yer. Çiçeğin üzerinde çanak, taç ve öteki organlarının bulunduğu parça.

Resim : Bazı eşyadan ve işlerden alınan vergi veya harç. Fotoğraf. Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat. Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılmış olan biçimleri. Açık gösterge, kesin sonuç. Tören.

İzmir : Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

İlçe : Yönetim bakımından yurt bölümlemesinde ilden sonra gelen bölüm, kaymakamlık, kaza.

Mahalle : Bir şehrin bir kasabanın, büyükçe bir köyün bölündüğü parçalardan her biri. Bu parçalarda oturan insanlarn tamamı.

İdari : Yönetimsel.

Sınır : Komşu il, ilçe, köy veya kişilerin topraklarını birbirinden ayıran çizgi. Değişken bir büyüklüğün istenildiği kadar yaklaşabildiği durağan büyüklük, limit. Uç, son. Bir şeyin nicelik bakımından inebileceği veya çıkabileceği en alt ve en üst yer, limit. Bir şeyin yayılabileceği veya genişleyebileceği son çizgi, uç. İki komşu devletin topraklarını birbirinden ayıran çizgi, hudut.

Batı : Yeryüzündeki başlıca dört yönden güneşin battığı yön, gün batısı, günindi, garp, mağrip, doğu karşıtı. Güneşin 22 Mart'ta ve 23 Eylül'de battığı nokta. Güneşin battığı yöndeki ülkeler bölgesi, Garp, Doğu karşıtı. Siyasal anlamda Avrupa ve Kuzey Amerika. Bulunulan yere göre güneşin battığı yönde olan bölge, garp.

Veya : Olacağı sanılan, seçime bırakılan şeyler ikiden çok olduğunda kullanılan bir söz. Ayrı olmakla birlikte aynı değerde tutulan iki şeyi anlatan kelimelerden ikincisinin önüne getirilen söz, yahut.

Çiçekli bezek : (Süsleme) Yaprak, çiçek, dal ve meyve öğelerinden yapılmış kabartma yapı süsü.

Çiçekli dişbudak : Odunu sıkı ve sert, kökkaplaması dalgalı olan değerli bir mobilya ağacı.

Çiçekli hasırsazı : Boyu 150 cm olabilen, yaprakları 3-9 mm eninde, az çok kıvrılmış durumda, uç bölümleri uzun ve sivri, göl, kanal, bataklık ve sığ sularda gelişen bir su bitkisi.

Çiçeklidağ : Ardahan kenti, Hanak ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

Çiçeklidere : Osmaniye ilinde, Sumbas belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Çiçeklidüz : Trabzon kenti, Akçaabat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

Çiçeklihüyüğü : Yozgat kenti, Saraykent belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

Çiçeklikeller : Çorum şehrinde, Sungurlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

Çiçekliyurt : Diyarbakır şehri, Pirinçlik bucağına bağlı bir yer. Sivas ilinde, Ortakent bucağına bağlı bir bölge.

Diğer dillerde Çiçekli anlamı nedir?

İngilizce'de Çiçekli ne demek? : adj. flowered, flowery, flowering, blooming, abloom, florid

n. flower, blossom, smallpox

Fransızca'da Çiçekli : fleuri/e

Almanca'da Çiçekli : adj. blühend, blumig

Rusça'da Çiçekli : adj. цветущий, цветистый