Işıklı nedir, Işıklı ne demek

Işıklı; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

"Işıklı" ile ilgili cümle

  • "Kadınınsa güzel yüzü dökülüyor önüne, kocasından uzaklaşıyor, ışıklı gözleri doluyor, dudağı titriyor giderek." - Y. Atılgan
  • "Tünelin ışıklı ucundan doğru bir esinti geliyor." - A. Ağaoğlu

Yerel Türkçe anlamı:

El tezgahında seyrek dokunan bez.

Çarşamba.

Üzüm çeşidi

Işıklı isminin anlamı, Işıklı ne demek:

Erkek ismi olarak; Işığı olan, aydınlık.

Fransızca'da Işıklı ne demek?:

lumineux, cuse

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Zonguldak şehri, Ereğli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gaziantep kenti, ŞehitKâmil ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Van şehrinde, Başkale ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. İçel şehrinde, Taşucu bucağına bağlı bir yer. İzmir şehrinde, Tire ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Hakkâri ilinde, Çukurca ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya kenti, Hekimhan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. İçel şehri, Gülnar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Aydın ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Malatya şehri, Yeşilyurt belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Adana şehrinde, Kozan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Ordu ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sinop şehri, Türkeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Rize şehrinde, Ardeşen ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bursa şehrinde, Mudanya ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Emet belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Giresun ili, Tirebolu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tokat şehrinde, Niksar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çorum ilinde, Mecitözü ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Hatay şehrinde, Uluçınar bucağına bağlı bir bölge. Trabzon ili, Arsin ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Karaman şehri, Göktepe bucağına bağlı bir yer. Denizli kenti, Işıklı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Edirne şehri, Enez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

 

Işıklı anlamı, kısaca tanımı:

Işık : Aydınlanmak için kullanılan elektrik. Yol gösteren, aydınlatan kimse, düşünce, eser vb. Bir yeri aydınlatmaya yarayan araç. Yüksek derecede ısıtılan cisimlerin veya çeşitli enerji biçimleriyle uyarılan cisimlerin gaz ışı yaydığı gözle görülen ışıma. Cisimleri görmeyi, renkleri ayırt etmeyi sağlayan fiziksel enerji, erke, ziya, nur, şavk. Mutluluk, sevinç veya zekâdan doğan, özellikle yüzde ve gözlerde beliren parıltı.

 

Işıklılık : Bir optik cihazda, cisme çıplak gözle veya cihazla bakıldığında ağ tabakadaki birim yüzeyi etkileyen ışık miktarları arasındaki oran.

Gözleri ışıklı : Gözleri ışık içinde (olmak).

Mahya ışıklığı : Mahya üzerine yazılan ışıklı yazı.

Aydınlık : Kötülükten uzak, temiz, saf. Işık alan. Kolay anlaşılacak derecede açık olan, vazıh. Bir yeri aydınlatan güç, ışık. Bir yapının ortasına gelen oda ve öbür bölümlerin ışık alması için damın ortasından zemine kadar açılan boşluk.

Nurlu : Saygı uyandıran. Aydınlık, ışıklı, parlak.

Nurani : Işıklı, nurlu. Saygı uyandıran.

Ziyalı : Işıklı.

Ziyadar : Işıklı.

Neşe : Mutlu olmaktan doğan ve dışa vurulan sevinç, şetaret. Hafif sarhoşluk, çakırkeyif olma.

Sevinç : İstenen veya hoşa giden bir şeyin olmasıyla duyulan coşku.

Mutlu : Mutluluğa erişmiş olan, ongun, mesut, saadetli, bahtiyar, berhudar. Mutluluk veren.

Diğer dillerde Işıklı anlamı nedir?

İngilizce'de Işıklı ne demek? : adj. illuminated, lighted up, high speed, splendent

Fransızca'da Işıklı : lumineux/euse, clair/e

Almanca'da Işıklı : licht, hell

Rusça'da Işıklı : adj. светящийся