Masat nedir, Masat ne demek

Masat; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Bıçak bilemeye yarayan çelikten, çubuk biçiminde araç

"Masat" ile ilgili cümle

  • "Kasap masadı. Aşçı masadı."

Yerel Türkçe anlamı:

Amaç, erek.

Bıçak ve benzeri kesici araçları bilemekte kullanılan kayış ya da hileyi taşı.

Bağ çubuğu budandıktan sonra kütükte kalan parça.

Çatıda kiremitlerin altına konulan direkler.

Zanaat Ticaret alanındaki sözlük anlamı:

Ayakkabıcılıkta kullanılan ağaç saplı çeliik biley. (*Refahiye -Erzincan; -Maraş) [mazap] : (-Maraş)

Bıçak bileyleme aracı. (*Senirkent -Isparta; *Kemalpaşa -İzmir; -Bursa; Dodurga *Bozüyük -Bilecik; Esnemez, İnönü -Eskişehir; Gölbaşı *Çankaya, *Güdül -Ankara; *Bor, Yenikent *Aksaray -Niğde)

[mazap]

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Bayburt şehrinde, Maden nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Masat kısaca anlamı, tanımı:

Hesabını bilmeyen kasap ne satır bırakır ne masat : "hesabını bilmeyen kişi elinde, avucunda bulunan işe yarar şeyleri de ziyan eder" anlamında kullanılan bir söz.

Bıçak : Çeşitli kesme işlerinde kullanılan keskin ağızlı araç. Bir sap ve çelik bölümden oluşan kesici araç.

Bileme : Bilemek işi.

Çelik : Kök salması için yere dikilen dal. Kısa kesilmiş dal. Gemilerde, üzerine halat veya ip geçirip tutturmaya yarayan, ağaç veya metalden yapılmış kısa değnek. Bir ağacı aşılamak amacıyla hazırlanmış dal. Çocukların çelik çomak oyununda ucuna çomakla vurarak havaya kaldırdıkları iki tarafı sivri, kısa değnek. Bu alaşımdan yapılmış. Su verilerek çok sert ve esnek bir duruma getirilebilen, birleşiminde az miktarda karbon bulunan demir ve karbon alaşımı, polat. Zayıf fakat güçlü (vücut).

 

Çubuk : Kumaşta düz çizgi. Ankara iline bağlı ilçelerden biri. Ana direkler üzerine sürülen ikinci ve üçüncü direk parçası. Değnek biçiminde ince, uzun ve sert olan şey. Körpe dal. Tütün içmek için kullanılan uzun ağızlık.

Biçim : Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl. Herhangi bir şeyin benzeri. Biçme işi. Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Tarz. Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu. Yakışık alan şekil, uygun şekil.

Araç : Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri. Kişiler veya nesneler arasında bağlantı sağlayan şey, vasıta. Bir iş yapmakta veya sonuçlandırmakta gücünden yararlanılan nesne. Taşıt.

Masatepe : Dirençli ve yumuşak katmanların birbiri üzerine oturdukları yatay ya da az eğimli yapılarda çok görülen, aşınma ile oluşmuş, üzeri düz tepe ya da tepecik.

Masatlamak : Surat asmak. Bilemek.

Masatlar : Kastamonu ilinde, Taşköprü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

Masatopu : Kuralları alantopununkine benzeyen, masa üzerinde özel top ve tokaçlarla oynanan bir oyun.

Diğer dillerde Masat anlamı nedir?

İngilizce'de Masat ne demek? : sharpening steel

Fransızca'da Masat : queux [le]