Uskumru nedir, Uskumru ne demek

Uskumru; bir hayvan bilimi terimidir. kökeni rumca dilinden gelmektedir.

  • Uskumrugillerden, sıcak ve ılık denizlerde sürü durumunda yaşayan, çizgili bir deniz balığı (Scomber scombrus)

"Uskumru" ile ilgili cümleler

  • "Uskumrunun hareleri daha sık, gözleri küçük oysa kolyozun hem hareleri daha taraklı hem gözleri daha patlak." - O. Rifat

Biyoloji'deki anlamı:

Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, uskumrugiller (Scombridae) familyasından, 20-25 cm kadar uzunlukta, sırtı mavimsi ve >>> biçiminde çizgilerle süslü olan, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür.

Su ürünleri alanındaki kelime anlamı:

Kemikli balıklardan, uskumrugiller (Scombridae) familyasından, boyu 60 cm olabilen, sırtı mavimsi ve >>> biçiminde çizgilerle süslü olan, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz’de yaşayan bir tür, çiroz.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Scomber scomber), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının uskumrugiller (Scombridae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 20-25 cm. Sırtı mavimsi ve > biçiminde çizgilerle süslüdür. Eti çok beğenilir. Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadenizde yaşar. Göçeder.

İngilizce'de Uskumru ne demek? Uskumru ingilizcesi nedir?:

common mackerel

Fransızca'da Uskumru ne demek?:

maquereau

 

Uskumru hakkında bilgiler

Uskumru (Scomber scombrus) bir deniz balığı. Aynı zamanda Uskumrugiller familyasına adını vermiş olan, bu familyanın örnek balığıdır.

Vücut iğ şeklindedir. Sırtta aşağıya doğru inen açık veya koyu yeşilimsi-mavi, üzeri lekeli bantlar vardır. Başta beyin görünmez, karın tarafı açık gümüşi renktedir. Bütün yüzgeçler yumuşak ışınlı olup, gözler kolyoza göre daha ufaktır. Kolyozdan kafada ve vücutta bulunan pulların tek düze, sırt yüzgecindeki dikenleri daha çok sayıda (11-13), pulları ve yanlarının altında koyu esmer lekeler ve hava kesesi olmayışı ile ayrılır. 8 ila 11 yıl arasında yaşarlar.

Büyüklüğü ortalama 30-35 cm'dir, maksimum 50 cm olur. Ortalama ağırlığı 100-125 gram civarındadır. Kuzey Amerika sahilerinde, Kuzey Denizi, Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz'de yaşar.

Uskumru tanımı, anlamı:

Uskumrugiller : Açık denizlerde yaşayan, mekik biçiminde uzun gövdeli, örnek hayvanı uskumru olan bir balık familyası.

Deniz : Aydaki düzlükler. Geniş alan. Bu su kütlesinin belirli bir parçası. Çokluk, yoğunluk. Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi.

Uskumru dolması : Bir tür uskumru yemeği.

Uskumrumsugiller : Örnek hayvanı kırlangıç balığı ve zargana olan, kemikli balıklar takımının kefaller alt takımına giren bir familya.

Sıcak : Yakmayacak derecede ısısı olan, yakmayacak kadar ısı veren, soğuk karşıtı. Havadaki yüksek ısı. Hamam. Dostça olan, sevgi dolu. Sıcak yer. Isısı yüksek olan, çok ısınmış.

Ilık : Soğukla sıcak arası, ne soğuk ne sıcak.

 

Durum : Duruş biçimi, konum, tavır. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon. Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri.

Çizgili : Üzerinde çizgi bulunan.

Aynı : Benzer. Aralarında ayrım olmayan. Eski durumunda kalmış, değişmemiş. Başkası değil, yine o.

Zaman : Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit. Dönem, devir. Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, vakit. Fiillerin belirttikleri geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman, geniş zaman kavramı. Belirlenmiş olan an. Çağ, mevsim. Yer kabuğunun geçirdiği gelişimde belirlenen ve fosillere göre dörde ayrılan geniş evrelerden her biri. Olayların oluş ve akış sırasını belirleyen, düzenli ve dönemli gök olaylarını birim olarak kullanan sanal bir kavram. Bu sürenin belirli bir parçası, vakit.

Familya : Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile. Karı, eş.

Uskumru orkinosu : Kemikli balıklardan, uskumrugiller (Scombridae) familyasından, boyu 50 cm olabilen, sırtları koyu mavi, siyahımsı kendine özgü desenli olan, eti çok lezzetli bir tür, tombik, gobene balığı, tulina, tombilya.

Uskumru turnası : Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, uskumrumsugiller (Scombresocidae) familyasından, 40 cm kadar uzunlukta, sırtı mavi yeşil, karnı beyaz, su dışına sıçrayabilen, Kuzey Avrupa denizlerinde yaşayan bir tür. Kemikli balıklardan, uskumrumsugiller (Scombresocidae) familyasından, boyu 50 cm olabilen, sırtı mavi yeşil, karnı beyaz, su dışına sıçrayabilen, Kuzey Avrupa denizlerinde yaşayan bir tür, pinnüllü zargana, zurna balığı. (Scombresox saurus), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının uskumrumsugiller (Scombresocidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 40 cm. Sırtı mavi-yeşil, karnı beyazdır. Su dışına sıçrar. Kuzey Avrupa denizlerinde yaşar.

Uskumruköy : İstanbul şehrinde, Sarıyer ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Uskumruturnası : (zooloji)

Diğer dillerde Uskumru anlamı nedir?

İngilizce'de Uskumru ne demek? : n. mackerel

Fransızca'da Uskumru : maquereau [le]

Almanca'da Uskumru : n. Makrele

Rusça'da Uskumru : n. скумбрия (F), макрель (F)