Şişkin nedir, Şişkin ne demek

Şişkin; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

  • Şişmiş, şişirilmiş

"Şişkin" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Faik'in şişkin ağzından gevrek bir kahkaha boşaldı." - P. Safa

Yerel Türkçe anlamı:

Dargın.

Bir iki yaşlarında doğurmamış koyun, keçi.

Onurlu, kibirli.

Nazlı, şımarık.

Fransızca'da Şişkin ne demek?:

engorgé, turgide, tumide, tumescent

Şişkin hakkında bilgiler

İvan İvanoviç Şişkin (Rusça: Ива́н Ива́нович Ши́шкин; 25 Ocak (eski usul: 13 Ocak) 1832 – 20 Mart (eski usul: 8 Mart) 1898) bir Rus manzara (peyzaj) ressamı, gravürcü ve teknik çizimciydi. Gezginler hareketini kurmuş, Sankt Petersurg Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyesi, profesör ve manzara atölyesinin başı olmuştu.

İvan Şişkin, Vyatka Guberniyası'nda (günümüzde Tataristan Cumhuriyeti) Yelabuga'da doğdu. Tüccar İvan V. Şişkin'in ( 1792 - 1872 ) oğluydu. Kazan gimnazyum'undan mezun olduktan sonra 1852 - 1856'da Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu'nda okudu. Ardından, 1856-1860 yıllarında Sankt Petersburg'daki İmparatorluk Sanatlar Akademisi'nde eğitimini sürdürdü, orada S.M. Vorobiev'in öğrencisi oldu. Aldığı dersleri yeterli görmediği için Sankt Petersburg yakınlarındaki ve Valaam adasındaki manzaraların ve hayvanların çizim ve resimlerini yapardı. Bu çalışmalarıyla Akademi'den önce iki küçük gümüş madalya (1858), sonra bir küçük (1859) altın madalya aldı. Nihayet, Valaam'daki iki manzara çalışması ile Akademi'nin en yüksek şeref payesi ve bir altın madalya ile mezun oldu. Ayrıca çalışmalarını Avrupa'da sürdürmesi için imparatorluk bursunu aldı.

 

Şişkin, Akademi'den verdiği burs ile 1861-1866 yıllarında İsviçre ve Almanya'da yaşadı. Münih'te çeşitli sanatçıların çalışmalarını izledi, Franz Adam ve Benno Adam ile çalıştı, bu arada özellikle hayvan çizimleri konusunda deneyim kazandı. Prag'da Joseph Manes'in yaptığı Slav portrelerinde çok etkilendi. Zürih'te Sir Robert Collier'in atölyesinde kezzap kullanarak metal üzerine gravür yapma tekniğini (ofort) öğrendi. Cenevre'de Dide ve Calama ile tanıştı, sonra Düsseldorf'a taşındı. Düsseldorf'ta yaptığı "Düsseldorf Yakınında Manzara" adlı eserini Sankt Petersburg'a geri yollayınca Akademi'de öğretim üyesi yapıldı.

Şişkin, Sankt Petersburg'a geri dönüşünde İmparatorluk Sanatlar Akademisi'ne üye oldu. 1870'te Kramskoy, Perov, Savrasov, Ghe ile birlikte Gezginler grubunu kurdu. 1870'te Rus Ofortistler Derneğini'nin kurucu üyesi oldu ve hayatı boyunca bu teknik ile yağlı boya eserleri kadar çok sayıda eser üretti. 1873'den 1898'e kadar İmparatorluk Sanatlar Akademisi'nde resim profesörü oldu. Aynı zamanda Sankt Peterburg'daki En Yüksek Sanat Okulu'nun manzara resim sınıfını yönetti. Sanat Akademisi'ndeki çeşitli sergilere, 1882'de Moskova'da ve 1896'da Nijniy Novgorod'daki Tüm Rusya Sergisi'ne, ayrıca 1867 ve 1878'de Paris'teki ve 1873'teViyana'daki Dünya Fuarlarına katıldı. Şişkin'in resim tekniği, doğa üzerindeki analitik çalışmalarına dayalıydı. Orman peyzayları ile meşhur oldu, ayrıca olağanüstü bir teknik çizimci ve gravürcü idi

 

Şişkin ile ilgili Cümleler

  • Onun şişkin pazısı var.
  • Midem şişkin hissediyor.
  • Şişkinlik yoktu.

Şişkin anlamı, tanımı:

Şişkinlik : Bağırsaklarda gaz birikmesi sonucu karında oluşan şişme ve gerginlik. Enflasyon. Kabarıklık, şişlik. Şişkin olma durumu.

Durgun şişkinlik : Ekonomideki durgunluk ve enflasyonun aynı anda yaşanması, stagflasyon.

Para şişkinliği : Dolanımdaki para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesinden ortaya çıkan ve fiyatların toplam yükselişi, paranın değerinin düşmesi biçiminde kendini gösteren ekonomik parasal süreç, enflasyon.

Ocak : Halk hekimliğinde bir önceki kuşaktan el verme suretiyle aktarılan bilgileri kullanarak belirli bir şikâyeti veya hastalığı iyileştirdiğine inanılan aile. Yeniçeri teşkilatını oluşturan odalardan her biri. Ateş yakmaya yarayan, pişirme, ısıtma, ısınma vb. amaçlarla kullanılan yer. Ev, aile, soy. Isı vererek üzerine veya içine konulan maddeleri ısıtan, pişiren, kaynatan, eriten araç veya alet. Yılın birinci ayı, kânunusani. Aynı amaç ve düşünceyi paylaşanların kurdukları kuruluş veya toplandıkları, görev yaptıkları yer. Şömine. Yer üstünde veya yer altında cevher çıkarılan yer. Bahçelerde veya bostanlarda her tür meyve ve sebze tohumu veya fidesinin dikimi için ayrılmış toprak çukuru. Kahvelerde, kuruluşlarda çay, kahve vb.nin yapıldığı yer.

Mart : Yılın üçüncü ayı.

Manzara : Bakışı, dikkati çeken her şey. Görünüş. Durum. Konusu bir doğa veya şehir parçası olan resim, gravür veya desen, tablo.

Ressam : Resim yapan sanatçı.

Gravür : Ağaç, taş veya metal bir levhanın oyularak işlenmesi ve bunun bir yüzeye basılması tekniği. Bu teknikle yapılmış resim.

Teknik : Bir sanat, bir bilim, bir meslek dalında kullanılan yöntemlerin hepsi. Yol, beceri, yöntem. Bu uygulamaya dayanan, bu uygulamaya ilişkin. Fizik, kimya, matematik vb. bilimlerden elde edilen verileri iş ve yapım alanında uygulama.

Çizimci : Çizim yapan kimse.

Diğer dillerde Şişkin anlamı nedir?

İngilizce'de Şişkin ne demek? : [Siskin] adj. puffy, puffed up, swollen, fat, bagging, bulging, gross, tumid, turgescent

Fransızca'da Şişkin : ballonné/e, bombé/e, bouffant/e, bouffi/e, boursouflé/e, enflé/e, gonflé/e, rebondi/e, renflé/e

Almanca'da Şişkin : adj. gedunsen, puffig, verschwiemelt, wulstig

Rusça'da Şişkin : adj. опухший, надутый, пухлый, вздутый, отечный, переполненный