Arka ayak nedir, Arka ayak ne demek

  • Hayvanlarda vücudun gerisinde bulunan ayaklardan her biri

Arka ayak anlamı, kısaca tanımı:

Ayak : Bacak. Göl ayağı. Birtakım şeylerin yerden yüksekçe durmasını sağlayan dayak, destek veya bunlardan her biri. Bacakların bilekten aşağıda bulunan ve yere basan bölümü. Futun küpü alınarak hesaplanan değer. Yürüyüşün ağırlık veya çabukluk derecesi. Altılı ganyanda yer alan her bir koşu. Basamak. Vücudun belden aşağı bölümü. Halk edebiyatında uyak. Yarım arşın veya 30,5 santimetre uzunluğundaki ölçü birimi, kadem, fit, fut. Karakucak ve yağlı güreşte pehlivanların ayrıldıkları beş dereceden biri. Halk edebiyatında koşuklarda kısa yedekli dizeler. Bir doğrunun başka bir doğruyu veya bir düzlemi kestiği nokta. Kömür ocaklarında kömürün çıkarıldığı galeri. Mayalardan önce, makama uygun olarak çalınan veya söylenen beste.

Hayvan : Kızılan bir kimseye söylenen bir söz. Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık. At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık. Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse).

Arka ayak bilek kemikleri : Üst sırasında aşık ve topuk kemiği, orta sırasında os tarsi centrale ve alt sırasında hayvan türlerine göre değişen sayıda bulunan kemikler, ossa tarsi.

 

Arka ayak parmak kemikleri : Arka ayak tarak kemiklerinden sonra gelen kemikler, ossa digitorum pedis.

Arka ayak tarak kemikleri : Arka ayak bilek kemikleriyle parmak kemikleri arasında yer alan ve sayıları evcil memeli hayvanlarda değişen kemikler, metatarsus, ossa metatarsaliya I-V.

Diğer dillerde Arka ayak anlamı nedir?

İngilizce'de Arka ayak ne demek? : n. hind leg, one of the rear legs of an animal

Almanca'da Arka ayak : Hinterbein