Dönüm noktası nedir, Dönüm noktası ne demek

  • Bir olayın yeni bir duruma geçme zamanı

"Dönüm noktası" ile ilgili cümleler

  • "Savaşın dönüm noktası."

Gök bilimleri ve Uzay alanındaki anlamı:

Bir eğrinin içbükeylikten dışbükeyliğe (ya da karşıtı) döndüğü nokta.

İktisat alanındaki kelime anlamı:

Çevrimsel bir dalgalanmada ekonominin yönünün değiştiği nokta. zıt anlamlısı dip, doruk

Kimya'daki anlamı:

Bir titrasyonda indikatörün renk değiştirdiği an. Titrasyon tepkimelerinde dönüm noktası (indikatörün renk değiştirdiği an) tepkimenin eşdeğerlik noktasına olabildiğince yakın olacak şekilde seçilir.

Bilimsel terim anlamı:

Oylumsal çözümlemede, ayarlı derişimdeki tepkenle, belirlenmek istenenin eşdeğer olduğu ve kullanılan belirtecin renk değiştirdiği eşdeğerlik noktası.

(Slavson) Ruhsal sağaltımda, sorunların açık ve kesin olarak belirdiği, sağaltılanın da bunları çözmek için bütün olanaklarını kullanmaya hazır duruma geldiği aşama.

İngilizce'de Dönüm noktası ne demek? Dönüm noktası ingilizcesi nedir?:

point of inflexion, turning point, end-point, end point, point of inflection, critical point

Dönüm noktası hakkında bilgiler

Crossroads (Dönüm Noktası) , başrolünü pop yıldızı Britney Spears'ın üstlendiği 2002 yapımı bir komedi-dram filmidir. Filmin yönetmenliğini Tamra Davis üstlenirken senaryo Shonda Rhimes'a aittir. Spears'a ilk beyazperde deneyiminde Kim Cattrall ve Dan Aykroyd da eşlik etmektedir. Filme cinsel içerik ve alkol tüketimi nedeniyle ABD'de yaş sınırlaması getirilmiştir.

 

Film yayımlandığı dönemde eleştirmenlerce olumsuz karşılansa da zamanla Spears hayranları, genç kızlar ve eşcinseller arasında bir klasik haline gelmiştir.

Ana madde: Music from the Major Motion Picture Crossroads

Filmde Spears'ın kendi adını taşıyan albümünden üç şarkı yer aldı: "Overprotected", "I'm Not A Girl, Not Yet A Woman" ve "I Love Rock 'n' Roll". Ayrıca filmden yer alan altı şarkıdan oluşan orijinal bir soundtrack yayınlandı.

Dönüm noktası anlamı, tanımı:

Zaman : Bu sürenin belirli bir parçası, vakit. Yer kabuğunun geçirdiği gelişimde belirlenen ve fosillere göre dörde ayrılan geniş evrelerden her biri. Belirlenmiş olan an. Fiillerin belirttikleri geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman, geniş zaman kavramı. Dönem, devir. Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, vakit. Çağ, mevsim. Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit. Olayların oluş ve akış sırasını belirleyen, düzenli ve dönemli gök olaylarını birim olarak kullanan sanal bir kavram.

Dönüm : Tekrarlanan belli bir olayın tamamlanması ve yenisinin başlaması. 1000 m² 'lik bir alan ölçüsü. Eni boyu kırkar mimar arşını olan alan ölçüsü. Dönme işi. Gidip gelme ile yapılmış olan bir işin her seferi.

Nokta : Bazı harflerin üzerine konulan ufak işaret. Orta nokta. Konu, konu ile ilgili önemli bölüm. Nöbetçi, gözcü, bekçi. Çok küçük boyutlarda işaret, benek. Cümlenin bittiğini anlatmak için sonuna konulan, küçük benek biçimindeki noktalama işareti (.). Yer. Nöbetçi bulunan yer. Hiçbir boyutu olmayan işaret. Sınır, derece, radde.

 

Olay : Ortaya çıkan, oluşan durum, ilgi çeken veya çekebilecek nitelikte olan her türlü iş, hadise, vaka. Önemli tarihsel olgu, fenomen.

Durum : Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Duruş biçimi, konum, tavır. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri.

Geçme : Birbirinin içine geçirilerek tutturulan iki şeyden birinde bulunan çıkıntılı parça. Geçmek işi, mürur. Çakılmış, yapıştırılmış veya lehimlenmiş olmayıp gereğinde sökülebilecek biçimde parçaları birbirine takılıp kenetlenmiş olan.

Başrol : Bir işte önemli, etkili olma durumu. Tiyatro veya sinemada en önemli rol.

Yıldız : Sinema, tiyatro veya müzikhol sanatçısı, star. Baht, şans, talih. Bu biçimde olan. Çekirdeğinde oluşan füzyon sonucunda açığa çıkan enerjiyi uzaya ışınım biçiminde yayan, ışıklı gök cisimlerinden her biri. Bir noktadan çevreye beş veya daha fazla çıkıntısı olan çok köşeli şekil. Bir toplulukta, bir meslekte, üstün başarı gösteren kimse. Kuzey 360°'lik yön, kuzey.

Komedi : Gülmeye neden olan olay veya olaylar. Güldürü. Yalan ve yapmacık söz veya davranış.

Dram : Acıklı, üzüntülü olayları, bazen güldürücü yönlerini de katarak konu alan sahne oyunu veya televizyon filmi, drama. Tiyatro edebiyatı. Sahnede oynanmak için yazılmış oyun, drama. Acıklı olay.

Diğer dillerde Dönüm noktası anlamı nedir?

İngilizce'de Dönüm noktası ne demek? : n. climacteric, milestone, turning point, catastrophe, climax, crisis, crossroad, crossroads, watershed

n. at the crossroads

Fransızca'da Dönüm noktası : charnière [la], tournant [le]

Almanca'da Dönüm noktası : n. Umschwung, Wende, Wendepunkt

Rusça'da Dönüm noktası : n. перелом (M)