Döner kapı nedir, Döner kapı ne demek

  • Üç veya dört kanatlı, düşey ekseni çevresinde dönerek geçiş sağlayan kapı

Bilimsel terim anlamı:

Üç ya da dört kanatlı olan ve düşey ekseni çevresinde dönerek geçiş sağlayan kapı.

Osmanlıca Döner kapı ne demek? Döner kapı Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

döner kapı

Döner kapı tanımı, anlamı:

Döner : Dönmekte olan, dönen, dönecek biçimde düzenlenen. Bir eksene geçirilmiş etlerin döndürülerek pişirilmesiyle yapılmış olan kebap, döner kebap.

Kapı : Devlet dairesi. Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı. Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Ev gezmesi için gidilen yer. Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri. Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Gidere yol açan gereksinim. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer.

Dört : Bu sayıyı gösteren 4 ve IV rakamlarının adı. Üçten bir artık. Dört sayısının adı.

Kanatlı : Kanadı olan.

Düşey : Yer çekimi doğrultusunda olan, şakuli.

Eksen : Üzerinde bir pozitif yön varsayılan sonsuz doğru. Dingil. Çizgi. Bir cismi iki eşit parçaya bölen çizgi, mihver.

 

Çevre : Bir şeyin yakını, dolayı, etraf, periferi. Yağlık. Bir kimse ile ilişkisi bulunanlar, muhit. Düzlem üzerindeki bir şekli sınırlayan çizgi. Bir birimden önce veya sonra gelen aynı türden birimlerin tümü, bunların oluşturduğu küçük grup, kontekst. Aynı konu ile ilgisi bulunan kimselerin tümü, muhit. Hayatın gelişmesinde etkili olan doğal, toplumsal, kültürel dış faktörlerin bütünlüğü. Kişinin içinde bulunduğu toplumu oluşturan ortam.

Geçiş : Geçme işi. Bir parça süresince bir tondan başka bir tona atlama. Resimde iki ayrı rengi birbirine bağlayan ara ton. Ses organlarının bir durumdan ötekine geçmesi. Herhangi bir durumdaki değişme, intikal.

Diğer dillerde Döner kapı anlamı nedir?

İngilizce'de Döner kapı ne demek? : n. revolving door

Fransızca'da Döner kapı : tambour [le]

Almanca'da Döner kapı : Drehtür