İnternet nedir, İnternet ne demek

İnternet; bir bilişim terimidir. Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır. kökeni ingilizce dilinden gelmektedir.

 • Genel Ağ

İnternet nasıl çalışıyor?

Birçok kişi internete kablosuz olarak bağlansa da internet bağlantıları mutlaka bir kabloya ihtiyaç duyar. Kablosuz internetle (Wi-Fi) ile bile internete bağlı olsanız bile, bağlantı mutlaka bir yönlendiriye (router) geri döner. Yönlendiriciler kablo ağlarına bağlanır. Akıllı telefonlarda ise kablosuz bağlantı, kablo ağına kablo ile bağlı bir baz istasyonuna bağlanır. Zeminin altına ya da elektrik direklerine bağlanmış kablolar ister fiber optik ister bakır olsun, internet kablolar ağı ile bağlıdır.

İnternet aslında 'ağlararası iletişim' anlamına gelir ve bireye, tüm telekomünikasyon ağlarının bir başka bireyle iletişim kurması için verdiği imkanı tanımlar.

Bir başka deyişle internet 'ağların ağları'dır. Yani ağlar arasında bilgi taşımacılığı sağlar. Bilgi otobanı terimi de interneti tanımlamak için kullanılabilir. Bu tanımlamalardan dolayı birçok kişi interi bir konsept ya da soyutluk olarak görür. Aslına bakılırsa bu inanış aşağı yukarı doğrudur. intergovernance.org sitesini yöneten profesör Milton Mueller, 2014 yılında Time dergisi için yazdığı makalesinde interneti 'bir nesnedense daha çok bir süreç' olarak tanımladı.

 

Fakat interneti sağlayan yönlendirme (routing) protokollerinin yaratıcısı mühendis Tony Li, internetin güncel durumunun fiziksel ve metafiziksel bileşenlerden oluştuğunu söylüyor. Soru cevap sitesi Quora'da sorulan bir soruya Li ''Evet, internet fiziksel olarak var. İnternet bir takımdır; Birçok farklı bileşenin birleşimidir. Evet, bu bileşenler bireysel olarak sahiptir ve kendi ilgili özerk sistemleri ile çalışırlar. Fakat işlev bakımından interneti oluşturmaya vakfedildikleri gerçeği tartışılmazdır.'' yanıtı vermişti. Li ayrıca veri merkezleri, fiber, koaksiyal kablolar ve routerlar (yönlendirici) gibi örnekleri vererek fiziksel varlığından şüphe duyanların ayağına 'ana yönlendiriciyi bırakmayı' önermiştir.

Okyanuslarda bile kablolar mevcuttur ve bu kablolar son derece şaşırtıcıdır. Denizaltı iletişim kablolarının kurulumu özel gemilerle gerçekleştirilir. Bu kabloların kalınlıkları bir soda şişesi ve keçeli kalem genişliğindedir. Kablolar binlerce kilometre uzunluktadır ve maddi değerleri milyonlarca dolarla ifade edilebilir. İnternette yaşanan uluslararası aksaklıklar, bu kabloları kesen gemiler sebebiyle yaşanır.

İnternet anlamı, tanımı:

Genel : Herkesin yararlanabileceği (yer, nesne). Bir şeye veya bir kimseye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, umumi. Ayrıntıları göz önüne alınmayarak bütünü bakımından ele alınan. Bir genelleme sonucunda elde edilen. Yetkisi ve sorumluluğu çok olan.

Genel ağ : Bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağı, İnternet.

 

: Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file. Tuzak. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü.

İnternet ile ilgili Cümleler

 • Bugün internet çok yavaş.
 • İnternet artık onsuz yaşayamayacağımız bir şey.
 • Dün bu saatlerde internet de sörf yapıyordum.
 • İnternet bağlantım yeterince hızlı değil.
 • Aktörün ölüm haberleri internette yayıldı.
 • Hacı çevir kazı yanmasın internet bana çok lazım he mi?
 • İnternet bağlantım yavaş ama Tatoeba daha yavaş.
 • İnternet ağındaki güvenilmez bilgilere inanmamalısın.
 • Bilgisayarının internete nasıl bağlandığını biliyor.
 • İnternet bağlantım yavaş.
 • Sözlükte ve internette sözcüklere bakiyorum
 • İnternet bağlantım neden bu kadar yavaş?
 • O videoyu internetten silebilir misin?
 • İnternet bağlantım yavaştır.

Diğer dillerde İnternet anlamı nedir?

İngilizce'de İnternet ne demek? : [Internet] n. worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)

n. Internet, worldwide network of computers which allows communication and data transfer between people connected to it

n. Internet, worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)

Almanca'da İnternet : n. Internet

Rusça'da İnternet : n. интернет (M)