Lepidopteran türkçesi Lepidopteran nedir

  • Pulkanatlılara özgü.
  • Kelebekleri ve güveleri içeren böcekler cinsine ait veya ilgili (zooloji).
  • Pulkanatlılara ait.
  • Kelebek.
  • Pulkanatlılar familyasnını kanatlı fertlerine verilen genel ad.

Lepidopteran ingilizcede ne demek, Lepidopteran nerede nasıl kullanılır?

Lepidoptera : Pulkanatlılar. Kelebeklerle güveleri içine alan ve incecik pullarla süslü iki çift kanadı bulunan böcekler dizisi; kelebekler. (kurtbilimde arakonakçı olarak önem taşır, tırtıl çağında özellikle bitki sağlığı yönünden konumuza girerler.). Kelebekleri ve güveleri içeren böcekler cinsi (zooloji). Pulkanatlılar familyası. Pul kanatlılar.

Lepidopteral : Pulkanatlılara özgü.

Microlepidoptera : Küçük kelebekler.

Lepidopterist : Pulkanatlılar cinsine ait olan böcekleri inceleyen zoolog (kelebekler ve güveler gibi). Pulkanatbilimci. Pulkanatlılar uzmanı.

Lepidopterology : Pulkanatlılar bilimi. Kelebekler ve güvelerle ilgili olan ve onları inceleyen zooloji dalı.

Lepidopterous : Pulkanatlılara özgü.

İngilizce Lepidopteran Türkçe anlamı, Lepidopteran eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Lepidopteran ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

Insect : Böcek, haşere. Böcü. Böcek. İnsekt. Böcekler sınıfına bağlı eklembacaklıların ortak adı. (tanıma uymayan ve dilimize yanlış olarak yerleşen sözcükler de vardır: sümüklüböcek, uyuzböceği, tespihböceği v. b.). İğrenç tip. Haşere. Insecta sınıfında bulunan herhangi bir birey.

 

Throttle : Boğmak. Boğazını sıkmak. Kısmak. Gazı kesmek. Kısma valfı. Daraltmak. Gırtlaklamak. Gazı kısmak. Klapeyle bir şeyin akışını kısmak.

Hawkmoth : Güve. Hızlı uçabilen ve nektar içerken havada aynı yerde durabilen kelebek türü.

Butterflies : Kelebekler. Kanat. Trol ağının ön iki yanında maçalarla omuz bölgesi arasında yer alan bölüm.

Moth : Pervane. Güve. Tırtılları çeşitli tarım bitkilerinde, un, buğday gibi yiyeceklerde, özellikle yünden yapılmış giyim ve öbür ev eşyasında yaşayarak büyük zararlara yol açan ufak boylu kelebeklerin ortak adı. a. bk. buğday güvesi, kürk güvesi, zeytin güvesi v. b. Gece kelebeği.

Fluke : Zıpkın ucu. Bal. Şans. Dil balığı. Ok damağı. Yaprak solucanlar sınıfına bağlı emici yassı kurtların genel adı. bk. büyük karaciğer kelebeği, küçük karaciğer kelebeği, akciğer kelebeği. Beklenmedik talih. Sondaj kepçesi. Şans eseri.

Butterfly valve : Kelebek valf. Kelebek supap. Kelebek vana. Kelebek damper. Kelebek vanası. Kanatlı supap. Karışımlıktan motora geçen karışım niceliğini denetleyen yassı metal kapak. Kelebek supabı.

Lepidopteran synonyms : lepidopterous insect, lepidopteron, order lepidoptera, lepidopterous, white admiral, red admiral, lepidopteral, hawkmoths, throttle valve, butterfly, lepidoptera.