Oramiral nedir, Oramiral ne demek

Oramiral; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Deniz kuvvetlerinde, kara kuvvetlerindeki orgeneralin dengi olan en yüksek rütbeli amiral

Oramiral hakkında bilgiler

Oramiral koramiral ve büyükamiral arasında bulunan rütbedir. NATO kodu OF-9'dur. Kara kuvvetlerindeki karşılığı Orgeneraldir.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin büyükamiral'den önceki en yüksek rütbesidir. Normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır. TSK Personel Kanunu uyarınca yalnızca muharip sınıf mensubu generaller (kurmay subay olmaları şartıyla birlikte) orgeneral rütbesine yükselebilirler.

Oramiral kısaca anlamı, tanımı:

Kuvvet : Bir ülkenin silahlı gücü. Dayanıklı olma durumu. Güç. Şiddet, zor, cebir. Yetke, erk, nüfuz. Bir niceliğin kendisi ile çarpılarak yükseltildiği derecelerden her biri: 2x2x2=23 denkleminde, 3 sayısı 2'nin kuvvetini gösterir. Durgunluğu harekete veya hareketi durgun bir duruma çeviren etken, direnci kıran veya direnç doğuran özellik. Fiziksel güç, takat.

Orgeneral : Asıl görevi ordu komutanlığı olan rütbesi en yüksek general.

Oramirallik : Oramiral rütbesi. Oramiral makamı ve görevi.

Deniz : Aydaki düzlükler. Çokluk, yoğunluk. Bu su kütlesinin belirli bir parçası. Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi. Geniş alan.

 

Rütbeli : Rütbesi olan.

Amiral : Rütbesi general ile aynı olan deniz subayı.

Koramiral : Deniz kuvvetlerinde, rütbesi tümamiral ile oramiral arasında bulunan, kara ve hava kuvvetlerindeki korgeneralin dengi olan subay.

Büyük : Yetişkin, belli bir yaşa gelmiş. Makam, rütbe, derece bakımından daha üst olan kimse. Çok, ortalamayı aşan (soyut kavram). Üstün niteliği olan. Boyutları, benzerlerinden daha fazla olan (somut nesne), makro, küçük karşıtı. Önemli. Niceliği çok olan. Büyük abdest.

Rütbe : Mertebe, derece, paye. Subay, astsubay ve polislerin sahip olduğu derece, mevki.

Nato : "Söz dinlemez, söz anlamaz, taş gibi kafa" anlamlarındaki nato kafa, nato mermer deyiminde geçen bir söz.

Diğer dillerde Oramiral anlamı nedir?

İngilizce'de Oramiral ne demek? : [oramirâl] n. admiral, Admiral of the Fleet

Almanca'da Oramiral : der Generaladmiral