Koramiral nedir, Koramiral ne demek

Koramiral; bir askerlik terimidir.

  • Deniz kuvvetlerinde, rütbesi tümamiral ile oramiral arasında bulunan, kara ve hava kuvvetlerindeki korgeneralin dengi olan subay

Koramiral hakkında bilgiler

Koramiral birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde tümamiral ve oramiral arasındaki rütbe.NATO kodu OF-8'dir.Hava ve kara kuvvetlerindeki karşılığı korgeneral

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır. Askeri dokunulmazlık hakkına sahip ilk rütbe korgeneral/koramiral rütbesidir. TSK Personel Kanunu uyarınca, yalnızca muharip sınıf mensubu generaller (kurmay subay olmaları şartıyla birlikte) koramiral rütbesine yükselebilirler.

Koramiral anlamı, kısaca tanımı:

Deniz : Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi. Çokluk, yoğunluk. Bu su kütlesinin belirli bir parçası. Aydaki düzlükler. Geniş alan.

Kuvvet : Bir niceliğin kendisi ile çarpılarak yükseltildiği derecelerden her biri: 2x2x2=23 denkleminde, 3 sayısı 2'nin kuvvetini gösterir. Yetke, erk, nüfuz. Durgunluğu harekete veya hareketi durgun bir duruma çeviren etken, direnci kıran veya direnç doğuran özellik. Dayanıklı olma durumu. Bir ülkenin silahlı gücü. Güç. Şiddet, zor, cebir. Fiziksel güç, takat.

 

Rütbe : Mertebe, derece, paye. Subay, astsubay ve polislerin sahip olduğu derece, mevki.

Tümamiral : Deniz kuvvetlerinde, rütbesi tuğamiralle koramiral arasında bulunan amiral.

Oramiral : Deniz kuvvetlerinde, kara kuvvetlerindeki orgeneralin dengi olan en yüksek rütbeli amiral.

Korgeneral : Kara ve hava kuvvetlerinde rütbesi tümgeneralle orgeneral arasında olan general, ferik.

Subay : Silahlı kuvvetlerde asteğmenden orgeneral veya oramirale kadar rütbedeki asker.

Koramirallik : Koramiralin rütbesi. Koramiralin makamı ve görevi.

Hava : Müzik parçalarında tür. Tarz, üslup. Canlılar üzerindeki etkisine göre hava yuvarının durumu. Çevreyi kuşatan boşluk. Esinti. Durum, ortam, çevre, muhit, atmosfer, ambiyans. Sonuçsuz, anlamsız, boş (durum, davranış, söz). Çekicilik. Meteoroloji ile ilgili olayların bütünü. Hava yuvarını oluşturan, bütün canlıların solunumuna yarayan, renksiz, kokusuz, akışkan gaz karışımı. Müzik aletlerinden çıkan ses perdesi. Keyif, âlem. Gökyüzü. Görünüş, davranış, söz vb. için bir kimsenin durumunu belirten özellik.

Ülke : Bir özelliği ön plana çıkarılarak düşünülen bölge. Devlet. Bir devletin egemenliği altında bulunan toprakların tümü, diyar, memleket.

Türk : Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, Türkçenin değişik lehçelerini konuşan soy ve bu soydan olan kimse. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse.

Silahlı : Silahı olan.

Normal : Bir eğrinin bir teğetine değme noktasından çizilen dikme. Kurala uygun, alışılagelen, olağan, düzgülü, aşırılığı olmayan, uygun. Aşırılığı, eksikliği ve taşkınlığı olmama, ortalama durum.

 

Şart : Olması başka durumların gerçekleşmesini gerektiren şey, koşul. Temel kural belgesi.

Altın : Altından yapılmış sikke. Bu elementten yapılmış. Atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9 olan, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element, zer (simgesi Au). Üstün nitelikli, değerli.

Diğer dillerde Koramiral anlamı nedir?

İngilizce'de Koramiral ne demek? : n. vice-admiral

Fransızca'da Koramiral : vice-amiral d'escadre

Almanca'da Koramiral : der Konteradmiral