Tarp nedir, Tarp ne demek

Yerel Türkçe'deki anlamı:

Çok inişli yokuşlu yol.

Yel almayan, karın çok biriktiği kuytu yer.

Yüksekten akan suyun önüne balık yakalamak için gerilen, çalılardan yapılmış sepet örgüsü biçiminde engel.

Teknik terim anlamı:

Çalılarla yapılan balık tuzağı. (SaimbeyIi Adana).

Tarp hakkında bilgiler

Tarp Almanya'nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyâletinde, Schleswig-Flensburg iline bağlı bölge. 16.36 km2 yüzölçüme sahiptir. Nüfusu, 30 Eylül 2006 itibarıyla yaklaşık 5607 olarak tespit edilmiştir. Belediye Başkanlığı Brunhilde Eberle tarafından yürütülmektedir.

Tarp anlamı, kısaca tanımı

Tarp tarp : Patır patır, sapır sapır

Tarp varmak : Birden, birdenbire gitmek, hızla yürümek.

Tarpada : Yüksek yerden birden düşmeyi anlatır.

Tarpadanak : Birdenbire.

Tarpak : Bilecik ilinde, İnhisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

Tarpoş : Tencere, sahan kapağı.

Tarpuç : Bir yaşında kuzulayan koyun ya da keçi.

Tarpuna : İnek ve manda yavrusu.

Tarpan : Atgillerden, soyu tükenmiş olan, küçük, çevik bir yaban atı (Equus gmelini).

İnişli yokuşlu : İnişli çıkışlı.

Yürütülmek : Yürütme işi yapılmak veya yürütme işine konu olmak.

İtibarıyla : -den sayılmak üzere. Bakımından.

Yakalamak : Bir kimseyi veya bir şeyi elle tutmak. Aynı düzeye gelmek. Arayarak veya rastlantı sonucu bulup bağlantı kurmak. Bir kimseyi hoşa gitmeyecek bir durumda bulmak, bir kimsenin suçu ortaya çıkmak. Avlamak, tuzakla ele geçirmek. Kaçan kimseyi ele geçirmek, derdest etmek. Birdenbire etkisi altına almak. Tutturmak. Söz, bakış veya işareti fark etmek. Bir kimsenin gitmesini engellemek, durdurmak.

 

Yürütülme : Yürütülmek işi.

Belediye : İl, ilçe, kasaba, belde vb. yerleşim merkezlerinde temizlik, aydınlatma, su, toplu taşıma ve esnafın denetimi gibi kamu hizmetlerine bakan, başkanı ve üyeleri halk tarafından seçilen, tüzel kişiliği olan örgüt, şehremaneti. Bu örgütün bulunduğu bina.

Yakalama : Yakalamak işi. Sanığın yargıç kararı olmaksızın hürriyetinin kısıtlanmasını doğuran koruma önlemi.

Yaklaşık : Gerçek değeri ve miktarı değil, ondan az fazla veya eksik bir niceliği gösteren, aşağı yukarı bir değerlendirme yapılarak bulunan, takribî.

Yokuşlu : Yokuşu olan. Artvin ilinde, Kılıçkaya nahiyesine bağlı bir yer. Diyarbakır ilinde, Dicle belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Rize ili, Kalkandere belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Siirt şehri, Bağgöze nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ili, Yomra belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

Yüzölçü : Düzlemsel bir bölgenin ya da uzayda bir oyutun yüzeyini ölçme Bu ölçme sonucunda ortaya çıkan nicelik, Anlamdaş. alan II, yüzölçüsü.

Yüksek : Altı ile üstü arasındaki uzaklık çok olan, alçak karşıtı. Yukarıda, üst tarafta olan yer. Toplum içinde para, ün vb. bakımından üstünlüğü olan. Normal değerlerin üstünde olan. Belirli bir yere göre daha yukarıda bulunan. Güçlü, şiddetli. Derece ya da makamı bakımından üstün. Erdemli, faziletli. Etkili.

Diğer dillerde Tarlakuşugiller anlamı nedir?

İngilizce'de Tarlakuşugiller ne demek ? : larks