Tesis nedir, Tesis ne demek

Tesis; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

İktisat alanındaki kelime anlamı:

İktisadi etkinlik kapsamında yeralan işlem veya süreçler bütününün aynı binada olmasa bile aynı merkezde yer aldığı bir işletmeye ait üretim birimi. zıt anlamlısı sermaye malları

İngilizce'de Tesis ne demek? Tesis ingilizcesi nedir?:

plant

Tesis hakkında bilgiler

Tez (İspanyolca özgün adıyla Tesis), yönetmenliğini Alejandro Amenábar'ın üstlendiği, psikolojik gerilim türündeki 1995 yapımı İspanyol filmi. Başrollerini Ana Torrent, Fele Martínez ve Eduardo Noriega paylaşmaktadır. Bir üniversite öğrencisinin hazırladığı tezi sırasında, üniversitesinin film arşivinde keşfettiği snuff filmler sonrasında yaşananları konu alır.

1996 Goya Ödülleri'nde sekiz kategoride aday olan Tez, En İyi Film dahil yedi Goya Ödülü'nün sahibi oldu.

Madrid Complutense Üniversitesi'nde sinema-televizyon eğitimi gören Ángela Márquez (Ana Torrent), medyada şiddet konulu bir tez hazırlamaktadır. Şiddet içerikli ve pornografik filmlerden oluşan bir arşive sahip olan, aynı sınıfta okuduğu Chema (Fele Martínez) ile, arşivinin tezinde yardımcı olacağı düşüncesiyle arkadaşlık kurar. Diğer taraftan, Ángela'nın tez danışmanı Profesör Figueroa (Miguel Picazo); üniversitenin film arşivinde konuyla ilgili araştırma yaparken, gizli bir kısımda bulduğu kasedi üniversitenin sinema salonunda izler. Salonda Figueroa'nın cansız bedeniyle karşılaşan Ángela, kasedi alır. Chema'nın evinde kasedi izleyen ikili, bir çeşit snuff film şeklinde olan kasette, üniversitenin eski öğrencilerinden birine işkence yapıldığı ve sonrasında öğrencinin öldürüldüğünü anlar. Chema'nın bir şekilde kasetin çekiminde kullanılan kameranın modelini öğrenmesinin ardından üniversite kantininde, iki yıl önce ortadan kaybolan ve filmde işkence edilerek öldürülen kızın eski erkek arkadaşı olan Bosco Herranz'da (Eduardo Noriega) aynı model kamerayı öğrencilerden gören Ángela, Bosco'dan şüphelenmeye başlar. Bunun üzerine Ángela ile Chema, olayın peşine düşer. Kısa süre sonra ikili, Figueroa'nın ölümünün ardından yerine gelen ve Ángela'nın yeni danışmanı olan Profesör Jorge Castro'nun (Xabier Elorriaga) da film işinin içinde olduğunu öğrenir. Bir yandan da Ángela, Bosco'dan hoşlanmaya başlamıştır. Chema ise üniversitenin film arşivinde, ilkine benzer şekilde çekilen birkaç snuff film daha bulur.

 

Ángela, Bosco'nun kız arkadaşı Yolanda (Rosa Campillo) ile görüşmesinin adından Bosco ile Chema'nın eski arkadaş olduklarını öğrenir ve yaşananlarda Chema'nın da payı olma ihtimalini düşünür. Buna rağmen arşive giden ikili, diğer filmleri ve bu filmlerin çekiminde kullanılan kameraların izini sürerler. Ancak arşivin gizli bölmesinin, ikili içerideyken kilitlenmesi ve ışıkların söndürülmesinin ardından Jorge Castro, Ángela'yı yakalayıp, işkence yapmak ve onun filmini de çekmek amacıyla sandalyeye bağlar. Tam kendisini tabancayla vurmak üzereyken, Chema gelir ve Castro'yu öldürerek Ángela'yı kurtarır.

 

Tesis ile ilgili Cümleler

  • Tom'un su tesisatçısında çalışacağını düşündüm.
  • Tesisatçı boruyu boşaltmak için suyu dışarı pompaladı.
  • Ali bir tesisatçıydı.
  • Ali serbest çalışan bir tesisatçıdır.
  • Karıştırma tesisinden şantiyeye beton taşımak için doksan dakikamız var.
  • Mario bir tesisatçıdır.
  • Tesisatçılara emekleri için iyi ödeme yapılır.
  • Bu dinlenme tesisi müziği.
  • Tesisatçı bizim lavaboyu tamir etmek için birçok alet kullandı.
  • Bush yeryüzünde adaleti tesis etmek Allah tarafından gönderildiğini düşünüyor.

Tesis anlamı, tanımı:

Tesis etmek : Kurmak, ortaya çıkarmak, oluşturmak.

Tesisat : Belli bir işin sağlanmasına yardım eden araçların uygun yerlere döşenmesi veya döşenen bu araçların tümü, döşem, donanım.

Tesisatçı : Tesisatı döşeyen kimse, döşeyici, döşemci.

Tesisatçılık : Tesisatçının yaptığı iş, döşeyicilik, döşemcilik.

Pis su tesisatı : Pis suları yapıdan dışarı taşıyan boru ağı.

Sıhhi tesisat : Yapılarda temiz ve atık su veya ısınma ile ilgili donanım.

Sıhhi tesisatçı : Yapılarda temiz ve atık su ile ilgili işleri yapan donanımcı.

Sıhhi tesisatçılık : Sıhhi tesisatçının işi veya mesleği.

Yapma : Yapmacık, sahici karşıtı. Yapmak işi. Yapay.

Kurma : Kurmak işi. Prefabrik.

Temel : Bir şeyin gelişimi için gereken ilk ögeler. En önemli, belli başlı, ana, taban, esas, asıl, baz. Bir yapının toprak altında kalan ve yapıya dayanak olan duvar, taban vb. bölümlerinin tümü. Bu bölümleri yapmak için kazılan çukur.

Kuruluş : Topluma hizmet, üretim, tüketim vb. amaç ve görevlerle kurulan her şey, tesis. Kasılma. Yapı, yapılış, bünye. Kurulma işi. Bir sefer kuvvetini oluşturan birliklerin yapısı.

Özgün : Çeviri olmayan, asıl olan (metin), orijinal. Yalnız kendine özgü bir nitelik taşıyan, orijinal, ibdai. Bir buluş sonucu olan, nitelikleri bakımından benzerlerinden ayrı ve üstün olan.

Yönetmen : Bir kuruluşu yönetme yetkisi olan kimse, müdür, direktör. Tiyatro ve sinema oyunlarında oyuncuların rollerini dağıtıp oyunu düzenleyen, metin, yorum, dekor, müzik vb. ögeler arasında birlik sağlamaya çalışan kimse, rejisör. Bir televizyon programını hazırlayan görevliler arasında eş güdümü sağlayan, onları belli konularda görevlendiren, yayın malzemelerini değerlendiren ve yayının görsel sorumluluğunu üstlenen kişi.

Psikolojik : Ruhsal. Ruh bilimsel.

Atma : Atmak işi.

Diğer dillerde Tesis anlamı nedir?

İngilizce'de Tesis ne demek? : [Tesis] n. thesis, dissertation

n. facility, service area, plant, foundation, institution, tablishment, works

Fransızca'da Tesis : fondation [la], installation [la]

Almanca'da Tesis : Anlage, Betrieb, Bildung, Erbauung, Gründung

Rusça'da Tesis : n. основание (N), сооружение (N), организация (F)