Akdeniz nedir, Akdeniz ne demek

Akdeniz; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır.

  • Mersin iline bağlı ilçelerden biri

Akdeniz isminin anlamı, Akdeniz ne demek:

Erkek ismi olarak; Kuzeyde Avrupa, doğuda Asya, güneyde Afrika ile kuşatılan deniz.

İngilizce'de Akdeniz ne demek? Akdeniz ingilizcesi nedir?:

mediterranean

Fransızca'da Akdeniz ne demek?:

méditerannée

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

İçel ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Akdeniz hakkında bilgiler

Akdeniz (Osmanlı Türkçesi: بحر سفيد Bahr-i Sefīd , آق دڭيز Akdeniz ya da بحر متوسط, Bahr-i Mutavassıt), Atlas Okyanusu'na bağlı, kuzeyinde Avrupa, güneyinde Afrika, doğusunda Asya kıtaları bulunan deniz. 2.5 milyon km² bir alan kaplayan deniz Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu'ndan; Süveyş Kanalı ile de Kızıldeniz'den ayrılır. Akdeniz’in tuzluluk oranı ‰ 38 (binde 38) olup tuz oranı fazla olan denizler grubunda değerlendirilir.

İngilizcede Mediterranean Sea denilir. Bu da Latincedeki Mediterraneustan (Medi: Orta + terra: Toprak, yer) gelmektedir. Yunancada Mesogeios denir. Arapçadaki karşılığı البحر الأبيض المتوسط (El Bahre-l Ebyedu'l-Mutavassit) “'ortada yer alan beyaz deniz'” anlamındadır. Farsça'da Akdeniz için kullanılan Bahr-i Sefid ismi Osmanlı dönemi haritalarında da gözükmektedir. Romalılar da Mare Nostrum derler ki bu da Bizim Deniz anlamına geliyordu.

 

“Akdeniz” isminin kaynağıyla ilgili inanılan iddialardan bir diğeri de eski Türklerde “mavi” rengin doğunun, “ak” rengin batının, “kırmızı” rengin güneyin ve “kara” rengin kuzeyin sembolü olarak kullanılmış olmasıdır. Bu iddiaya göre Akdeniz adlandırmasını ortaya koyan dil bilincinde Ege ve Akdeniz'i tek bir deniz olarak gören yaklaşım vardır. Bu yaklaşıma göre Türkiye'nin kuzeyindeki denize Karadeniz adının verilmesinin sebebi de budur.

Dünyanın en büyük iç denizidir. Derin bir denizdir ve derinliği 4000 metreyi geçen birçok çukura sahiptir. Doğu Akdeniz Havzası, Batı Akdeniz Havzası'ndan daha derindir. Özellikle Doğu Akdeniz olmak üzere tuzluluk oranı yüksektir. Kıbrıs ile Mısır arasındaki kısımda tuzluluk oranı binde 39'a ulaşır.Akdeniz'e kıyısı olan 22 ülke vardır.

Akdeniz ile ilgili Cümleler

  • 16. yüzyılda Akdeniz'de Türk ve İspanyol korsanlar birbirleriyle sık sık mücadele ettiler
  • Atina'ya giden bir yük gemisi, bir iz bırakmadan Akdeniz'de battı.
  • Kuzey Afrikalılar az çok İtalyanlar gibidirler. Hepimiz Akdeniz çevresinde yaşayan insanlarız ve birçok kültürel özellikleri paylaşırız.
  • O denize Akdeniz denir.
  • Benim ülkem Kuzey Afrika'da ve Akdeniz'in güneyinde yer alır.
  • On altıncı yüzyılda Osmanlı Türkleri Akdeniz ve Kızıldeniz'i birleştirmek için Mısır'da bir kanal inşa etmeye teşebbüs ettiler.
  • Binlerce göçmen Avrupa'ya ulaşmak için her ay Akdeniz'i geçmeye çalışıyorlar.
  • Ali Akdenizin eski medeniyetlerinin öğrenimini görüyor.
 

Akdeniz kısaca anlamı, tanımı:

Akdeniz humması : Malta humması.

Akdeniz iklimi : Yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı geçtiği iklim türü.

Akdeniz mavisi : Bu renkte olan. Parlak ve canlı mavi.

Mersin : Mersingillerden, Güney ve Batı Anadolu dağlarında yetişen, yaprakları yaz kış yeşil kalan, gıda ve parfüm sanayisinde ham madde olarak kullanılan, meyvesi murt adıyla bilinen, esansı çıkarılan, beyaz çiçekli, güzel kokulu bir ağaç, mersin ağacı, sazak (Myrtus communis). Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

İlçe : Yönetim bakımından yurt bölümlemesinde ilden sonra gelen bölüm, kaymakamlık, kaza.

Türkçe : Genel Türk dili. Türkiye Türkçesi.

Mutavassıt : Aracı.

Atlas : Dünyanın, bir ülkenin, bir bölgenin fiziksel ve siyasal coğrafyası ile ekonomi, tarih vb. konularda toplu bilgi vermek için bir araya getirilmiş coğrafya haritaları derlemesi. Yüzü parlak, sık dokunmuş bir ipekli kumaş türü, saten. Bir konuyu açıklamak için hazırlanmış resim veya levhalardan oluşmuş kitap.

Okyanus : Kıtaları birbirinden ayıran deniz, ana deniz, umman.

Kuzey : Sağını doğuya, solunu batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, şimal, güney karşıtı. Bulunduğu noktaya göre kuzeyde kalan yer. Yıldız.

Bağlı : Sınırlanmış, sınırlı. Bir bağ ile tutturulmuş olan. Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, sadık, tutkun. Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan. Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste. Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek). Kapatılmış olan, kapalı.

Biri : Bilinmeyen bir kimse. Bir tanesi.

Akdeniz bitki topluluğu : (coğrafya)

Akdeniz bölgesi : (coğrafya)

Akdeniz foku : Balinalar (Cetacea) takımından, Akdeniz, Karadeniz, Afrika'nın kuzeybatı kıyılarından Kanarya adalarına kadar olan bölgelerde yaşayan ve göç etmeyen bir tür. Denizrahibi. Balinalar (Cetacea) takımından Akdeniz, Karadeniz, Afrika’nın kuzeybatı kıyılarından Kanarya adalarına kadar olan bölgelerde yaşayan ve göç etmeyen bir tür, denizrahibi.

Akdeniz geniş kanatlı yarasası : Memeliler (Mammalia) sınıfının, yarasalar (Chiroptera) takımının, fare kulaklı yarasagiller (Vespertilionidae) familyasından, böceklerle beslenen, kafatasına ait ölçülerle Eptesicus serotinus'dan ayrılan, eski yapıların duvar çatlakları arasında küçük koloniler oluşturan, sarımsı kahverenkli bir tür.

Akdeniz hamsisi : Kızılgözlü sardalya.

Akdeniz ırkı : Beyaz ırka giren; çok geniş bir alanı kapsayan, ama tipik olanları İber yarımadasında, Batı Akdeniz adalarıyla Güney Fransa ve İtalya'da, Güneydoğu Balkanlarda görülen; koyu kahverengi, yatık-dalgalı saç, koyu kahverengi göz, esmer deri, kısa boy, narin yapı, uzun kafa, ince ve uzun yüz, dolgun dudak ve ince burun gibi özelliklerle ıralanan ırk.

Akdeniz kıyı humması : Arakonakçı kenelerle bulaşan ve ülkemiz sığırlarında çok rastlanan öldürücü hastalık; Mısır humması.

Akdeniz kıyı humması asalağı : Sporlular sınıfından olup, sığır, manda ve zebu kanında yaşayan alyuvar asalağı.

Akdeniz kum engereği : Pullu sürüngenler (Squamata) takımının, engerekgiller (Viperidae) familyasından, 65-95 cm kadar uzunlukta, Güney Avrupa ve Batı Asya'da yaşayan zehirli bir yılan. (Vipera ammodytes meridionalis) Pullu-sürüngenler (Squamata) takımının engerekgiller (Viperidae) familyasından bir sürüngen türü. Uzunluğu 65-95 cm. Zehirlidir. Güney Avrupa ve Batı Asyada yaşar.

Akdeniz meyve sineği : Turunçgillerden başka, şeftali, kayısı ve incir meyvelerini de kurtlandıran, üreme yeteneği çok üstün sinek. (Yaşadığı meyveye göre de adlandırılmaktadır: Portakal sineği, kayısı sineği gibi.)

Diğer dillerde Akdeniz anlamı nedir?

İngilizce'de Akdeniz ne demek? : n. Mediterranean, Mediterranean Sea, sea located between Europe Africa and the Middle East

Fransızca'da Akdeniz : la (mer) Méditerranée

Almanca'da Akdeniz : adj. mediterran

npr. Mittelmeer