Ana dili nedir, Ana dili ne demek

 • Çocuğun ailesinden ve içinde yaşadığı topluluktan edindiği dil

"Ana dili" ile ilgili cümle

 • "İnsan tehlike karşısında ancak ana diliyle feryat edebiliyor." - N. Hikmet

Gramer anlamı:

İnsanın doğup büyüdüğü aile ve soyca bağlı bulunduğu toplum çevresinden öğrendiği, bilinç altına kadar inebilen ve kişilerle toplum arasındaki ilişkilerde en güçlü bağı oluşturan dil: İnsandaki ana dili duygusu konuşmadaki bazı yanlışları kolaylıkla önler.

Bilimsel terim anlamı:

Bir kimsenin ocağında konuşulan ve kendisince ilk öğrenilen dil.

İngilizce'de Ana dili ne demek? Ana dili ingilizcesi nedir?:

mother tongue

Fransızca'da Ana dili ne demek?:

langue maternelle

Ana dili kısaca anlamı, tanımı:

Aile : Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Eş, karı. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü.

Topluluk : Müzik eserlerini birden fazla ses veya sazla seslendirmek için oluşturulan grup, ansambl. Aynı türden canlıların bir araya gelmesiyle oluşan küme. Sanatçı grubu. Nitelikleri bakımından bir bütün oluşturan kimselerin hepsi, toplum, camia, cemiyet. Vücudun dolgun olma durumu. Aynı yerde bulunan insan kalabalığı.

 

Ana dili vurgusu : Duyanlarda ayrı bir izlenim bırakan her dildeki söyleniş özelliği.

Ana dili ile ilgili Cümleler

 • Bazı insanlar ana dili İngilizce olanların Çince öğrenmelerinin zor olduğuna inanmaktadır fakat ben aynı fikirde değilim.
 • Ana dilini konuşan bir sürü arkadaşım var, bu yüzden ana dilini konuşanlarla konuşarak bir sürü deneyimim oldu.
 • Ana dilini konuşanlar bazen hata yapar fakat genellikle ana dilini konuşmayanların yaptıkları hatalarla aynı türden değil.
 • Ana dilini konuşanlar bazen hatalar yaparlar fakat genellikle ana dilini konuşmayanların yaptıkları hatalarla aynı türden değildir.
 • Bize yardım etmek için en iyi yollardan biri bildiğin yabancı bir dilden kendi ana diline yada bildiğin en iyi dile çeviri yapmaktır.
 • Ana dilini konuşan biri olarak geçmeye çalışan bir ajan olsan ve o şekilde konuşsan, büyük olasılıkla yakalanırsın.
 • Sadece kendi ana dilinde ya da en güçlü olduğun dilde cümleler eklemenin muhtemelen yabancı dil yazmayı pratik yapmak kadar çok eğlenceli olmadığını biliyorum fakat onların doğru olduğundan kesinlikle emin değilsen lütfen cümleleri Tatoeba Corpus'a eklemeyin. Çalıştığın dilleri pratik yapmak istiyorsan www.lang-8.com gibi o amaç için tasarlanmış bir site kullanarak öyle yapın.
 • "Fransızca öğrenmeye biraz ilgim var ama o zor değil mi?" "Hiç değil. İngilizce'den 100 kat daha kolay!" "Gerçekten mi?" "Eh, en azından benim için öyle." "Bunun nedeni senin ana dilin olması gerçi"
 • Öğrenim görmek için İngilizce konuşan bir ülkeye gidemiyorsanız, belki İngilizce öğrenmenize yardım edebilecek yakında yaşayan ana dili İngilizce olan birini bulabilirsiniz.
 • Kırımtatar ve Azerbaycan Türkçesi cümlelerime güvenmeyenler, ana dilindeki sitelerden doğrudan alıntı yapmama izin vermedikleri için hep kendi içlerini şüpheyle yiyecekler.
 

Diğer dillerde Ana dili anlamı nedir?

Almanca'da Ana dili : n. Muttersprache