Anatolian türkçesi Anatolian nedir

  • Anadolu'ya özgü.
  • Anadolu dili.
  • Antik anadolu'da konuşulan hitit dili ve artık günümüzde olmayan diğer bazı dillerden oluşan ortadan kaybolmuş anadolu dilleri grubu.
  • Anadolu.
  • Anadolulu.

Anatolian ile ilgili cümleler

English: How restful it is to sleep under the shadow of a willow in an Anatolian village in summertime.
Turkish: Bir Anadolu köyünde yazın söğüt gölgesinin altında uyumak ne kadar huzur vericidir.

Anatolian ingilizcede ne demek, Anatolian nerede nasıl kullanılır?

Anatolian black cattle : Türkiye’nin orta anadolu bölgesinden köken alan, siyah renkli, küçük yapılı, başı dar ve uzun, boynuzları kısa, ince ve uçları öne dönük, boynu ince göğsü dar, butları zayıf ve ince, memeleri küçük, cılız, çoğunlukla siyah renkli ve kıllarla örtülü, kas gelişimi zayıf, geç gelişen, ekonomik önem taşıyan verim özellikleri tümüyle yetersiz olan anadolu’nun yerli sığır ırkı. Yerli kara sığırı.

Anatolian black goat : Kıl keçisi. Türkiye’de yetiştirilen keçi ırkları içerisinde sayısal ve ekonomik yönden en önemli yeri olan, türkiye’nin hemen her bölgesinde özellikle dağlık ve ormanlık bölgelerde yetiştirilen, genellikle siyah renkte olmakla beraber kahverengi, kurşuni, sarımsı beyaz hatta beyaz olanlarına da rastlanan, kılları kaba düz ve uzun, başın yandan görünüşü hafif dışbükey ve ankara keçilerine oranla daha büyük ve iri, hem erkeklerde hem de dişilerde boynuz ve sakal bulunabilen, süt verimi düşük ve sütleri oldukça yağlı, türkiye’nin yerli bir keçi ırkı, kara keçi. Kara keçi.

 

Anatolian language : Anadolu dili.

Anatolian shepherd dog : Türkiye’de sivas ilinin kangal ilçesinden köken alan, orijini net olarak bilinmeyen fakat asurlular ve babiller döneminde yaşadığı ve 1 yüzyılda anadolu’ya geldiği düşünülen, yıllar boyu sürü güdümünde ve korunmasında kullanılmış, kafa yapısı iri ve önden bakıldığında aslanı andıran, ağız çevresi siyah renkli, tüyleri sert ve genelde fazla uzun olmayan, dip kısımdaki alt tüyleri kısa ve yoğun üst tüylerle desteklenen, rengi kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilen, göz etrafı siyah, kuyruğu yüksek, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, dikkat kesildiğinde veya tehlike hissettiğinde sırt üzerinde kıvrık ve yüksek tutulan, cesur, hızlı, çevik, zeki ve önsezileri kuvvetli, sahibine aşırı bağlı, öğrenme yetileri çok güçlü ve kolay eğitilebilen, cesaretli, inanılmaz güçlü, gayet hızlı ve çevik, kurtboğan tek ırk olarak dünya literatürlerine geçmiş, doğada serbest iken başka bir köpek ırkıyla çiftleşmeyen, üstün özelliklerinden dolayı ırk vasıflarını korumuş ve saf kalmayı başarmış, en zor iklim ve çalışma koşullarında bile verilen görevi canı pahasına yerine getirecek kadar görevlerine sadık, bakım ve beslenme koşulları diğer köpek ırklarına göre daha basit ve ekonomik, anadolu’nun en çok aranan çoban köpeği olan, bekçi köpeği olarak da yetiştirilen köpek ırkı, anadolu çoban köpeği, çoban köpeği, anadolu karabaşı, karabaş. Kangal köpeği. Anadolu çoban köpeği.

 

Central anatolian merino sheep : Alman et merinosu x akkaraman melezlemesi çalışmalarıyla konya harasında elde edilmiş, vücudu beyaz renkli yapağıyla örtülü, erkek ve dişileri genelde boynuzsuz, kuyruğu yağsız ince ve uzun, yapağısı kaliteli ve ince elyaftan oluşan, döl verimi bakımından kök aldığı akkaraman’dan, ikiz doğum oranı ve büyüme bakımından karacabey merinosundan üstün olan türk merinosu, konya merinosu. Orta anadolu merinosu.

East anatolian red cattle : Dak. Doğu anadolu kırmızısı sığırı. Türkiye’nin doğu ve kuzey doğu anadolu bölgesinden köken alan, vücudu orta büyüklükte, göğsü dar, boynuzları kısa ve öne dönük, rengi açık kırmızıdan koyu kestane rengine kadar değişen, besi yeteneği tatmin edici, yerli sığır ırkı, dak.

Anatolia : Anadolu.

Central anatolian : Orta anadolu.

South anatolian red cattle : Türkiye’de akdeniz ve güney doğu anadolu bölgelerinde yetiştirilen, rengi açık sarıdan koyu kırmızıya kadar değişen, daha çok tarçın renginde, yerli sığırları arasında süt verimi en yüksek düzeyde, et verimi yönünden de dikkate değer özelliğe sahip, güney bölgelerin sıcak çevre koşullarına uyum sağladığı gibi bu gibi yerlerde yaygın olan kan parazitlerinin meydana getirdiği hastalıklara dayanıklı, yerli bir sığır ırkı, kilis sığırı, gak. Güney anadolu kırmızısı sığırı. Gak.

Anatolia news agency : Anadolu ajansı.

İngilizce Anatolian Türkçe anlamı, Anatolian eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Anatolian ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

Hittite : Hititli. Eti. Türkiye'de mö 2000 yıllarında başlayıp mö 1200'lerde sona eren medeniyet. Eti'lere ait. Hitit'lere ait. Hitit.

Lycian : Likyalı.

Asia minor : Ön asya. Küçük asya.

Lydian : Kadınsı. Lidyalı. Şehvet düşkünü. Kadın tabiatlı.

Indo european : Hint-avrupa. Hint-avrupa dil ailesine ait. Hindistan ve avrupa'ya ait.

Anatolian synonyms : indo european language, luvian, palaic, indo hittite, luwian, anatolian language, anatolia.