Fikir adamı nedir, Fikir adamı ne demek

  • Herhangi bir düşünce alanındaki görüşlerine değer verilen kimse

"Fikir adamı" ile ilgili cümleler

  • "Fikir adamları, insanların dünyaya bakış tarzlarını değiştirmek suretiyle cemiyete tesir ederler." - M. Kaplan

Fikir adamı anlamı, tanımı:

Fikir : Düşünce. Düşün. Kuruntu.

Adamı : Bir işi en iyi yapan.

Adam : Erkek kişi. İnsan. İyi huylu, güvenilir kimse. Bir alanı benimseyen kimse. Görevli kimse. Daima birinin yanında olan, onu destekleyen, isteklerini yerine getiren kimse. Eş, koca. Birinin yararlandığı, kullandığı kimse. Birinin yanında bulunan ve işini yapan kimse.

Düşünce : Tasa, kaygı, sıkıntı. Dış dünyanın insan zihnine yansıması. Niyet, tasarı. İlke, yönetici sav. Uzay ve zamanın ötesinde, öznenin dışında, kendiliğinden var olan, duyularla değil, yalnızca ruhen algılanabilen asıl gerçeklik, mütalaa, fikir, ide, idea.

Görüş : Benzerlerinden ayıran özellik, konsept. Gözle bir şeyi algılama yetisi. Görme işi. Cezaevi veya hastanedeki birine yapılmış olan ziyaret. Bir olay, varlık veya düşünce üzerinde varılan yargı, fikir.

Değer : Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet. Bir ulusun sahip olduğu sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel değerlerini kapsayan maddi ve manevi ögelerin bütünü. Bir şeyin para ile ölçülebilen karşılığı, bedel, kıymet, paha, valör. Bir değişkenin veya bilinmeyenin sayı ile anlatımı. Üstün nitelik, meziyet, kıymet. Üstün, yararlı nitelikleri olan kimse. Kişinin isteyen, gereksinim duyan bir varlık olarak nesne ile bağlantısında beliren şey.

 

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

Diğer dillerde Fikir adamı anlamı nedir?

İngilizce'de Fikir adamı ne demek? : n. headworker

Rusça'da Fikir adamı : n. мыслитель (M)