Fulya nedir, Fulya ne demek

Fulya; bir bitki bilimi terimidir. kökeni italyanca dilinden gelmektedir.

"Fulya" ile ilgili cümle

  • "Bir sepetin içinde sümbüller, fulyalar, zerrinler, menekşeler, şebboylar, dalga dalga renkler, damla damla rayihalar sıralanmıştı." - A. H. Müftüoğlu

Fulya isminin anlamı, Fulya ne demek:

Kız ismi olarak; Nergisgillerden bir bitki ve onun güzel renkli, kokulu çiçeği.

Fransızca'da Fulya ne demek?:

narcisse-jonquille, jonquille

Fulya anlamı, tanımı:

Fulya balığı : Fulya balığıgillerden, yan kanatları çok geniş, kuyruğu testere gibi dişli bir tür balık (Myliobatis aquila).

Fulya balığıgiller : Örnek hayvanı fulya balığı olan omurgalı hayvanlar sınıfı.

Nergis : Nergisgillerden, bazı türlerinde beyaz, bazılarında sarı renkte olan çiçekleri ayrı veya bir kök sap üzerinde şemsiye durumunda, açılmadan önce bir yenle örtülü bulunan, 20-80 santimetre yüksekliğinde, soğanlı bir süs bitkisi (Narcissus).

Soğan : Çiğdem, lale, zambak, sarımsak vb. bitkilerin toprak altındaki yumru kökü. Zambakgillerden, yemeklere tat vermek için yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan güzel kokulu bitki (Allium cepa).

Köklü : Kökü olan. Soylu, soyu sopu belli, iyi tanınan. Kökleşmiş, iyi yerleşmiş, kalıcı olan, esaslı.

 

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Zerrin : Altından yapılmış. Bu renkte olan. Fulya. Altın rengi, sarı.

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Kokulu : Kokusu olan.

Bu : En yakında bulunan bir varlığı veya biraz önce anılan bir şeyi işaret yolu ile belirtmek için kullanılan bir söz. Yerde, zamanda veya söz zincirinde en yakın olanı gösteren bir söz.

Güzel : Beklenene uygun düşen ve başarı düşüncesi uyandıran. Sakin, hoş (hava). Hoşa giden, beğenilen, iyi, doğru bir biçimde. Soyluluk ve ahlaki üstünlük düşüncesi uyandıran. Güzellik kraliçesi. Pek iyi, doğru. İyi, hoş. Güzel kız veya kadın. Adamakıllı, şiddetli. Okşayıcı, aldatıcı, kandırıcı. Göze ve kulağa hoş gelen, hayranlık uyandıran, çirkin karşıtı. Görgü kurallarına uygun olan.

Fulya balıkları : Vatoz balıkları (Rajiformes) takımının, örtülü omurlular (Tectospondyli) alt takımından, göğüs yüzgeçleri büyük, enleri boylarından geniş, kuyrukları kamçı biçiminde, sırt yüzgeci bir tane ve dikenli olan bir familya.

 

Fulyabalığı : (zooloji)

Fulyabalığıgiller : (zooloji)

Fulyabalığigiller : (Myliobatidae), (Lat. myliobatis = bir tip balık) Omurgalı hayvanlardan balıkiar (Pisces) sınıfının köpek-balıkları (Selachii) takımının örtülü-omurlular (Tectospondyli) alt. takımına giren bir familyası. Göğüs yüzgeçleri büyüktür. Enleri boylarından geniştir. Kuyrukları kamçı biçimindedir. Sırt yüzgeci bir tane olup dikenlidir. Fulya balığı (Myliobatis aquila) iyi bilinen türüdür.

Diğer dillerde Fulya anlamı nedir?

İngilizce'de Fulya ne demek? : n. jonquil, daffodil, lent lily, Narcissus

Almanca'da Fulya : das Narzisse