Köklü nedir, Köklü ne demek

Köklü; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

  • Kökü olan
  • Soylu, soyu sopu belli, iyi tanınan.
  • Kökleşmiş, iyi yerleşmiş, kalıcı olan, esaslı.

"Köklü" ile ilgili cümleler

  • "Onu, ondan kendine kattıklarıyla köklü bir değişime uğratmayı amaçlıyor." - A. Ağaoğlu

Yerel Türkçe anlamı:

Varlıklı, kuvvetli.

Büsbütün, çok, tüm.

Soylu, görgülü.

Temelli, eskiden beri, yerli.

Matematik terimi olarak kelime anlamı:

Bir A dolamı içindeki tüm büyükçe özleklerin kesişimi. Simgesi: kök A

Köklü isminin anlamı, Köklü ne demek:

Erkek ismi olarak; Soylu, görgülü. Varlıklı, kuvvetli.

İngilizce'de Köklü ne demek? Köklü ingilizcesi nedir?:

radical

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Gaziantep kenti, İslâhiye ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bingöl şehrinde, Ilıcalar nahiyesine bağlı bir yer. Bartın ili, Ulus belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Tokat ilinde, Reşadiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş ilinde, Andırın ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Van şehrinde, Edremit ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Köklü anlamı, tanımı:

Köklü aile : Eskiden beri bilinen ve iyi tanınan aile.

Kalıcı : Sürekli, geçici karşıtı. Her zaman geçerliğini sürdürecek olan. Bir süre için belli bir yerde kalan, konuk, gidici karşıtı.

Esas : Ana, temel olarak alınan, başlıca, asal, esasi. Bir iş veya sözde doğru biçim. Bir şeyin özünü oluşturan ana öge, temel.

Soylu : İyi tanınmış, köklü bir aileden gelen (kimse), necip, kişizade, asil. Soyu iyi nitelikli olan, iyi cins soydan gelen (at vb.). Saygı uyandıran, yücelik taşıyan. Doğuştan veya hükümdar buyruğuyla, bazı ayrıcalıklara sahip olan ve özel unvanlar taşıyan (kimse), asaletli, asil, kerim.

Kökü : Nesnelerden yayılan küçücük zerrelerin burun zarı üzerindeki özel sinirlerde uyandırdığı duygu. Belirti, işaret. Güzel kokmak için sürülen esans.

Köklü deyim : Oransız niceliklerin köklerinden oluşan toplam.

Köklü düzlemi : İki toparın kesişme çemberinden geçen düzlem, Anlamdaş. güç düzlemi.

Köklü ekseni : İki çemberin kesişme noktalarından geçen doğru. Anlamdaş. güç ekseni.

Köklü özeği : Verilen üç çember için, çemberler ikişer ikişer ele alındığında oluşan üç köklü eksenin kesişme noktası, Anlamdaş. güç özeği.

 

Köklü yenilikler : Farklı bir bilgi veya buluş sonucu ortaya çıkan ve ürün yenilik veya süreç yenilik biçimde görülen teknolojik gelişmeler. krş. otonom teknolojik gelişme

Köklüce : Adana ili, Yüreğir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Adıyaman kenti, Gerger ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Elâzığ şehri, Gökdere bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ili, Araban ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Giresun ilinde, Alucra belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu kenti, Çatalzeytin ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Konya ili, Tuzlukçu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sivas ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tokat şehri, Niksar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tunceli şehrinde, Mazgirt belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

Köklüdere : Kastamonu kenti, Boyalı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Köklük : Tarla yapmak için ormanda yakılarak açılan yer. Asma çubuklarından örülen ve tencere altına konulan sepet. Muğla şehrinde, Yatağan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Ordu ilinde, Çaybaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Samsun şehri, Çarşamba ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

Köklükaya : Malatya şehrinde, Pütürge belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

Köklüyurt : Kastamonu şehri, İğdir nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

Diğer dillerde Köklü anlamı nedir?

İngilizce'de Köklü ne demek? : adj. rooted, deep rooted, deep seated, essential, ineradicable, inveterate, radical, sweeping, root and branch

Fransızca'da Köklü : enraciné/e, fondamental/e

Almanca'da Köklü : gründlich, radikal

Rusça'da Köklü : adj. коренной, укоренившийся, закоренелый, радикальный