Hami nedir, Hami ne demek

Hami; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır. kökeni arapça dilinden gelmektedir.

"Hami" ile ilgili cümleler

 • "Yegâne hamim, ondan gayri kimsem yok." - E. Işınsu

Hami isminin anlamı, Hami ne demek:

Erkek ismi olarak; Koruyan, koruyucu, himaye eden. Kayıran, kayırıcı.

Hami hakkında bilgiler

Kumul (şehir) (Uygurca: قۇمۇل, Qumul, K̡umul, Çince: 哈密市; pinyin: Hāmì shì) Çin Halk Cumhuriyetinde Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyinde İpek Yolu'nun Taklamakan kuzeydoğu güzergâhı üzerinde yer alan tarihi bir vaha şehridir.

Kumul, Çin'de ünlü Hami kavunları (Çince: 哈密瓜; Hāmì guā) ile tanılır.

Diğer verilen isimler: Ha-mi-hsien, Komul, Chamil, Ha-mi-ch'eng-chen, Kamil, Ha-mi-chen, Qomul, Kumul, Khamil, Koumoul, Ha-mi-shih, Qumul ve Kha-mi.

Portekizli Yezit Benedict Goës, ve İtalyan Matteo Ricci 1615 yılında gezilerinde adını Camul kaydetmişlerdir. En eski doğrulanmış Çince adı Kūnmò 昆莫; Han Hanedanı kayıtlarında Yīwú 伊吾 veya Yīwúlú 伊吾卢; Tang Hanedanı zamanında Yīzhōu 伊州; Yuan Hanedanı zamanında Moğolca Qamil, Çince yazıya çevirisi Hāmìlì 哈密力, Ming Hanedanı zamanında Qumul, Hāmì 哈密 olarak bilinir.

Hami ile ilgili Cümleler

 • Meryem hamileyken tuhaf aşermeleri olmuştu biraz.
 • Onu hamile kalmadan önce düşünmeliydin.
 • Jale hamile kalmaya çalışıyordu.
 • Hamile misin?
 • Hamile bayanların sıkı şeyler giyinmemeleri gerekir.
 • Hamile değil.
 • O ve Mustafa evlendiğinde Mary üç aylık hamileydi.
 • Hamile olduğundan beri karımın hiç cinsel dürtüsü yok. Ne yapabilirim?
 • O hamile değil.
 • Kız arkadaşım hamile ve bebeğe bakmak istiyor.
 • Hamile kız kardeşimle bebek isimlerini tartıştık.
 • Ben hamile değilim.
 • Hamile olduğunu unutma.
 • Hamile olduğumu aileme nasıl söylerim.
 

Hami anlamı, kısaca tanımı:

Hamil : Elinde bulunduran, üzerinde taşıyan.

Hamil olmak : Üzerinde bulundurmak, taşımak.

Hamile : Gebe.

Hamilelik : Hamile elbisesi. Gebelik.

Hamilen : Üzerinde taşıyarak.

Hamilikart : Tavsiye edildiği üzerinde yazılı olan kartı, pusulayı taşıyan kimse.

Haminne : Yaşlı ve saygı duyulan kadın.

Hamiş : Yazının altına düşülen ek bilgi, çıkma, not.

Hamisiz : Koruyucusuz bir biçimde. Koruyucusu, kayıranı olmayan.

Hamiyet : Bir insanın kendi yurdunu, ulusunu ve ailesini koruma çabası.

Hamiyetli : Hamiyeti olan, hamiyet sahibi, hamiyetperver.

Hamiyetperver : Hamiyetli.

Hamiyetperverlik : Hamiyet sahibi olma.

Hamiyetsiz : Hamiyeti olmayan.

Hamiyetsizlik : Hamiyetsiz olma durumu.

Koruyucu : Himaye eden, kollayıcı, hami. Koruyan kimse, muhafız. Asalağı dış ortamda yok eden, onun konakçıya ulaşmasına engel olan (ilaç veya işlem).

Kumul : Çöllerde veya deniz kıyılarında rüzgârların yığdığı kum tepesi, eksibe.

Çince : Çin dili. Bu dille yazılmış olan.

Halk : Belli bir bölgede veya çevrede yaşayanların bütünü, ahali. Aynı soydan gelen, ayrı ülkelerin uyruğu olarak yaşayan insan topluluğu. Bir ülke içerisinde yaşayan değişik soylardan insan topluluklarının her biri. Aynı ülkede yaşayan, aynı kültür özelliklerine sahip olan, aynı uyruktaki insan topluluğu, folk. Yaratma. Bir ülkedeki yurttaşların bütünü, kamu.

 

Cumhuriyet : Cumhuriyet altını. Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi.

Uygur : Doğu Türkistan'da yaşayan Türk soylu halk ve bu halktan olan kimse. Orta Asya'da büyük bir devlet ve uygarlık kurmuş, yazılı anıtlarla sanat eserleri bırakmış olan bir Türk kolu ve bu koldan olan kimse.

Özerk : Bir üst organa bağlı olmakla beraber ayrı bir yasayla kendini yönetme yetkisi olan (kuruluş, devlet vb.), muhtar, otonom.

Hamicik : Değersiz (adam): Yalçın hamicik bir adamdır.

Hamide : (hami:de) Bir kız ismi olarak anlamı; Övülmeye değer. Hamdeden, şükreden Tokat ilinde, Turhal ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Hamidiye : Koyun çanı. (Akçakese *Güdül -Ankara) Adana kenti, Ceyhan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Adana kenti, Kamışlı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Afyon şehri, Bolvadin ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Aksaray ilinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Aydın kenti, Nazilli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir ili, Bigadiç ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Bilecik ili, Bozüyük belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bilecik şehrinde, Gölpazarı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bursa ili, Gemlik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa ili, İnegöl ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bursa şehri, Karacabey belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa şehri, Mustafakemalpaşa ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Denizli ilinde, Güney belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Edirne kenti, Hamidiye bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzurum kenti, Tortum ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir kenti, Mahmudiye ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Eskişehir ilinde, Mihalıççık ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ilinde, Sakçagöz nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Giresun ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Karaman şehri, Kılbasan bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu kenti, Çatalzeytin ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kırklareli şehri, Kıyıköy nahiyesine bağlı bir yer. Kocaeli kenti, Gölcük ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Malatya şehrinde, Yazıhan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa şehrinde, Akhisar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Manisa ilinde, Gelembe bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Manisa şehrinde, Kula ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa şehrinde, Soma ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Rize şehrinde, Pazar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sinop kenti, Erfelek belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

Hamidiyekızılcaören : Kütahya şehrinde, Sabuncu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

Hamikolu : Hamsili ekmek.

Hamile muharrer : taşıyana yazılı.

Hamili : Muska

Hamiline yazılı değerli kağıt : Üzerinde “hamiline” yazılı olan çek, bono, poliçe, gönderim belgesi, hisse senedi, tahvil gibi değerli kâğıt.

Hamilton çizgesi : Hamilton yoluna sahip bir çizge. Bir Hamilton yolu (devresi) köşeler listesinde, çizgeye ait her köşe, bir ve yalnız bir defa yer alan bir yoldur (devredir). Ancak, devreler için, başlangıç ve bitiş köşesi aynı olacağından, bu köşe, köşeler listesinde, iki kere yer alacaktır. Hamilton çizgeleri için basit bir karakterizasyon bilinmemektedir. Şekilde, 1854 yılında Hamilton tarafından yayınlanan, bir Hamilton çizgesi gösterilmektedir. (...)

Hamilton fonksiyonu : Enerji denklemini dalga denklemine dönüştürmede kullanılan özel bir dönüştürme eşitliği.

Diğer dillerde Hami anlamı nedir?

İngilizce'de Hami ne demek? : [Hami] adj. tutelar, tutelary

n. Maecenas, protector, shield, sponsor

Fransızca'da Hami : mécène [le]

Almanca'da Hami : Beschützer, Gönner, Schirmherr

Rusça'da Hami : n. покровитель (M)

adj. покровительственный